"Gangnam Style" hito autorius PSY

Pasaulyje yra daugybė skirtingų muzikos rūšių, o kai kurie dainų atlikėjai gali didžiuotis didesniais pasiekimais nei kiti. Dažniausiai populiarumą lemia kokio nors kūrinio sėkmė, kuomet jis yra pripažintas plačiosios visuomenės. „Vieno hito stebuklas“ dažniausiai naudojamas kalbant apie muzikos atlikėjus, turinčius tik vieną hitą, kuris užgožia jų kitus darbus. Pasiekus šį statusą, muzikantai gali užimti svarbią vietą muzikos istorijoje – reikia tik vienos triuškinamos dainos, kad būtum prisimenamas kaip legenda.

Nors atlikėjai nesugebėjo pakartoti sėkmės su kitomis dainomis, daugelis šių nuostabių vieno hito dainų paliko gerbėjams ilgalaikį įspūdį. Pristatome dešimt kūrinių iš įvairių laikotarpių, kurių atlikėjai, nepaisant kitų pasiekimų, yra žinomi tik dėl vieno stulbinamo hito.

10. Deep Blue Something – Breakfast At Tiffany’s

1995 m. daina, įrašyta amerikiečių alternatyvaus roko grupės „Deep Blue Something”, kurią suformavo keturi studentai iš Šiaurės Teksaso universiteto. Tai buvo vienintelis grupės hitas, pasiekęs penktą vietą JAV „Billboard Hot 100”(muzikos pramonės singlų populiarumo topas). Už JAV ribų „Breakfast at Tiffany’s“ buvo JK singlų lentelės viršūnėje, pateko į daugumos Europos šalių topų dešimtuką. „Breakfast At Tiffany’s“ (liet. „Pusryčiai pas Tifanį“) – tai humoristinis ir optimistiškas žvilgsnis į žlungančius santykius. Vienas partneris sutelkia dėmesį į tai, kokie jie skirtingi žmonės, neturintys nieko bendro, o kitas, priešingai – prisimena, kad jiems abiems patinka filmas „Pusryčiai pas Tifanį“.

Jis teigia, kad tai turėtų būti pakankama motyvacija išspręsti savo problemas, remiantis mintimi, kad meilė visada suras būdą, kaip viską įveikti. Kalbėtojas laikosi šios vienos detalės ir pakartoja ją penkis kartus kaip dainos priedainį: Aš pasakiau: „O kaip su pusryčiais pas Tifanį?/ Ji atsakė: „Manau, kad prisimenu filmą“/ ir, kaip pamenu, manau, mums abiems jis patiko/ Aš pasakiau: „Na, štai ir vienas dalykas, ką mes turime bendro”. Kitos grupės dainos nesugebėjo prilygti „Breakfast at Tiffany’s“ sėkmei, todėl grupė buvo priskirta prie vieno hito stebuklų.

9. Urge Overkill – Girl You’ll Be A Woman Soon

„Girl You’ll Be A Woman Soon“ yra amerikiečių muzikanto Neil‘o Diamond‘o parašyta daina, kuri 1967 m. pasiekė 10 vietą JAV populiariausių singlų sąraše. Kūrinys prisikėlė antram gyvenimui, kai 1994 m. jį atgaivino roko grupė „Urge Overkill“. Daina pasirodė filmo „Pulp Fiction“ (liet. „Bulvarinis skaitalas“) garso takelyje ir sulaukė dėmesio visame pasaulyje. „Billboard Hot 100“ tope užėmė 54-ą vietą. 2011 m. vasario mėn. grupė išleido naują albumą pavadinimu „Rock & Roll Submarine“, kuris yra pirmoji jų nauja medžiaga per 16 metų. Nors jie vis dar koncertuoja, kuria dainas, tačiau liko tais muzikos atlikėjais, kurie garsūs tik dėl vienos dainos.

8. Gotye feat. Kimbra – Somebody That I Used To Know

Dainą atlieka Belgijoje gimęs indie roko dainininkas, dainų autorius Wally De Backer‘is, save pristatantis Gotye vardu ir Naujosios Zelandijos dainininkė Kimbra, 2011 metais laimėjusi savo šalies kritikų apdovanojimą, kuris skirtas pripažinti ir puoselėti būsimus talentus. Gotye nepradėjo rašyti šios dainos kaip dueto, parašęs du stulpelius uždainio ir pasiekęs priedainį, jis pagalvojo, kad dainoje trūksta kito balso – moteriško. „Somebody That I Used To Know“ dainos žodžiai yra įkvėpti daugybės praeities romantiškų santykių Gotye gyvenime. Taigi dainos žodžiai iš esmės yra autobiografiniai! Gotye patvirtino, kad pasakoja apie kai kuriuos ankstesnius santykius, kurie baigėsi gan nemaloniai. Ant jo, daina yra apie išsiskyrimą. Ši baladė pateko į topus visame pasaulyje. Tiksliau sakant, ji pasiekė aukščiausią vietą maždaug 27 šalyse, įskaitant JAV ir Jungtinę Karalystę. Dainos muzikinis vaizdo klipas susilaukęs daugiau nei milijardo peržiūrų, tapo vienu žiūrimiausiu visų laikų „YouTube“ vaizdo įrašu. Taip pat atlikėjai laimėjo du „Grammy“ apdovanojimus už metų rekordą ir už geriausią pop dueto pasirodymą. Iš pradžių daugelį klaidino kilę gandai, kad tai Sting‘o darbas, nes Gotye dainavimas takelyje skamba panašiai kaip Sting‘o, tačiau kūrėją įkvėpė Brazilijos džiazo gitaristo Luizo Bonfos 1967 m. instrumentinė daina „Sevilija“. Pardavęs daugiau nei 13 milijonų egzempliorių visame pasaulyje ir pelnęs daugybę apdovanojimų, „Somebody That I Used To Know“ yra ne tik vienas sėkmingiausių visų laikų singlų, bet ir iki šiol sėkmingiausias Gotye darbas.

7. Vanilla Ice – Ice Ice Baby

Reperis ir TV realybės šou asmenybė Vanilla Ice (tikrasis vardas Robert Matthew Van Winkle) dešimto dešimtmečio pradžioje užėmė populiariausių singlų topą su savo hip hop stiliaus hitu „Ice Ice Baby“. Šis intriguojantis reperis iš tiesų panaudojo bosą iš David‘o Bowie ir grupės „Queen“ hito „Under Pressure“. Visgi Vanilla Ice niekada negavo leidimo naudotis daina, nors teismo byla nebuvo iškelta, tačiau tikėtina, kad įvyko koks nors atsiskaitymas. Vanilla Ice teigia, kad dainos tekstą parašė per 30 minučių, o jis iš tikrųjų paremtas jo savaitgalio patirtimi. Populiarumas užklupo tada, kai JAV Džordžijos valstijos radijo stotis pradėjo groti šią dainą. Taip kilo susidomėjimas ir neilgai trukus, tais pačias metais singlas pateko į topų viršūnę. Tačiau staigiai užklupusi šlovė taip pat greitai ėmė ir blėsti, kai vieno interviu metu autorius papasakojo apie savo sunkią jaunystę ir laiką gatvėse. Jis taip pat nurodė, kad yra laimėjęs daugybę motokroso varžybų. Spaudai ištyrus šias istorijas paaiškėjo, kad daugelis šių teiginių buvo melagingi. Vanilla Ice vėliau bandė kaltinti savo vadybininką dėl šių klaidų, taip pat teigė, kad, norėdamas apsaugoti savo šeimą, jis pakeitė dalį informacijos apie save. Kad ir kaip būtų, Vanilla Ice gerbėjai juo nebepasitikėjo. Jis sulaukė daug neigiamų kritikų komentarų, kad „Ice ice baby“ dainos žodžiai yra „nesąmoningi“, jiems trūksta kūrybiškumo ir originalumo. Žlungant karjerai, Vanilla Ice pradėjo vartoti stiprius narkotikus ir patyrė depresiją. Tačiau, šiuo metu Vanilla Ice ir toliau įrašinėja naują medžiagą bei koncertuoja. Šiandien jis sako, kad „muzika skirta man pačiam, o ne tam, kad būčiau turtingas ar garsus“.

6. Coolio feat. LV – Gangsta’s Paradise

Dar viena repo daina, kuri įtraukta į geriausias visų laikų dainas ir užima 85-ą vietą. Atlikėjas buvo apdovanotas „Grammy“ už geriausią repo solo pasirodymą, dvejais MTV vaizdo muzikos apdovanojimais už geriausią repo vaizdo įrašą ir už dainą / albumą. Kūrinys buvo parduotas daugiau nei 5 mln. kopijų vien JAV, Jungtinėje Karalystėje ir Vokietijoje ir dar mažiausiai 6 milijonai visame pasaulyje, todėl jis yra vienas perkamiausių visų laikų singlų. Daina pirmą kartą pasirodė filmo „Dangerous Minds“ (liet. „Pavojingos mintys“) garso takelyje, o sulaukusi didelio susidomėjimo buvo išleista kaip singlas ir įtraukta į antrąjį Coolio albumą. Įdomus faktas, kad pirmosios dainos eilutės kilo remiantis Biblija, psalmės žodžiais: „Ir nors aš einu per mirties šešėlio slėnį, aš nebijosiu blogio, nes tu esi su manimi“. 1995 m. „Billboard“ muzikos apdovanojimuose laimėjo metų dainos nominaciją. Gyvo pasirodymu metu, įpusėjus dainai, publiką nustebino į sceną įžengęs Stevie‘as Wonder‘is. Remiantis jo kūriniu „Pastime Paradise“ ir buvo sukurta „Gangsta’s Paradise“. Iš pradžių S. Wonder‘is nepritarė jo dainos, kaip pavyzdžio, naudojimui, tačiau sutiko, jeigu Coolio pašalins iš dainos visas nešvankybes ir keiksmažodžius. Šiuo metu Collio vis dar tęsia muzikinę veiklą, bet taip pat dirba virėju, rašo kulinarinį tinklaraštį, išleido receptų knygą. 2019 metais daina „Gangsta paradise“ atgaivino savo populiarumą internete, kai buvo parodyta filmo „Sonic the Hedgehog“ anonse.

5. Bobby McFerrin – Don’t Worry, Be Happy

Ši daina pasiekė pirmąją vietą JAV „Hot 100“ ir stulbina tuo, kad yra atlikta a cappella (be instrumentų). B. McFerrin‘as naudodamas tik savo kūną garsams išgauti ir gan paprastą tekstą, nustebino viso pasaulio klausytojus. Frazė „Nesijaudink, būk laimingas“ kilo iš Indijos guru Meher Baba. Dainos autorius paaiškino, kad pamatė Meher Babos plakatą su šia mintimi ir pamanė, kad tai „gana tvarkinga keturių žodžių filosofija“. B. McFerrin‘as šioje dainoje žiūri labai optimistiškai, tačiau kai kuriais atvejais tekstas buvo suvokiamas kaip kritika žmonėms, kurių pasaulėžiūra yra rožinė, tarsi jie užmiršta problemas. Dešimto dešimtmečio pradžioje, po dainos išleidimo, pasklido gandai, kad autorius mėgino nusižudyti, bet tai buvo tik mitas, neturintis jokio pagrindo. Bobby McFerrin‘as laimėjo „Grammy“ apdovanojimus už geriausią pop vokalinį pasirodymą ir 1989 metų dainą. Būdamas vokalistu, B. McFerrin‘as geba greitai keisti muzikinius registrus, norėdamas sukurti polifoninius (daugiabalsiškumo) efektus. Jis naudoja perkusinius efektus, sukurtus tiek per burną, tiek mušimais į krūtinę. 2018 m. jam buvo įteiktas apdovanojimas už viso gyvenimo pasiekimus „A Cappella muzikos apdovanojimuose“.

4. 4 Non Blondes – What’s Up

90-ųjų homoseksualių merginų roko grupės „4 Non Blondes“ hitas „What’s Up?“ išreiškia jaunos moters, kuri bando įsitvirtinti gyvenime, nusivylimą dėl patriarchalinės visuomenės prigimties, tačiau vis dar bando pakilti kokiam nors tikslui. Dainoje taip ir nenuskamba pavadinimo žodžiai… Visgi toks pavadinimas buvo pasirinktas apgalvotai, kad nebūtų painiojamas su 1971 m. Marvin‘o Gaye daina „What’s going on?“. Roko stiliaus baladė tapo MTV hitu, pasiekė aukščiausias vietas daugelyje šalių, užima 14-ą vietą JAV „Billboard Hot 100“ dainų tope. Per penkerius egzistavimo metus grupė sukūrė ir išleido tik vieną muzikos albumą – „Bigger, Better, Faster, More!“, o 1995 metais, įpusėjus antrajam studijiniam albumui, grupė išsiskirstė. Solistė Linda Perry tęsė solinę karjerą, kuri ilgainiui paskatino ją sėkmingai kurti dainas.

3. PSY – Gangnam Style

PSY 2012 metais visame pasaulyje išgarsėjo daina „Gangnam Style“. K-pop (Korėjos pop) menininko PSY (Park Jae-Sang) debiutinė daina tapo virusiniu reiškiniu visame pasaulyje ir pripažinta kaip „YouTube“ sensacija, pasiekusi pirmą vietą daugiau nei 30 šalių. PSY šokį apibūdino kaip „apsimestinį jodinėjimą ant nematomo žirgo“. Autorius jau buvo žinomas dėl savo juokingų šokių judesių, tačiau prisipažino turėjęs didžiulį spaudimą sugalvoti unikalų stilių. Jis kartu su choreografu išbandė įvairius gyvūnų įkvėptus judesius, kad sugalvotų šokį „Gangnam Style“. Frazė „Gangnam Style“ yra korėjiečių neologizmas, reiškiantis gyvenimo būdą, susijusį su Seulo Gangnam rajonu, kuris yra vienas iš turtingiausių Pietų Korėjos sričių. Manoma, kad Gangnam‘o žmonės yra madingi, lankosi klubuose ir turi tam tikrą „klasę“. Naujai sugalvotas korėjiečių kalbos terminas, reiškia aukščiausio lygio madą ir prabangų gyvenimo būdą, susijusį su šiuo regionu. Žmonės spėja, kad daina yra satyra apie Pietų Korėjos materialistinį apsėstumą Seulo Gangnam‘o rajone. Daina ir jos muzikos vaizdo įrašas padarė įtaką populiariajai kultūrai visame pasaulyje. „Gangnam Style“ tapo pamišimu ir tai paskatino daugybę dainos parodijų. Pačiam PSY šlovė ir populiarumas atnešė ne tik laimės. Jis prisipažino, kad yra priklausomas nuo alkoholio. Suprasdamas, kad pakartoti ankstesnę sėkmę bus labai sunku, o galbūt net neįmanoma, PSY jautė didžiulį spaudimą padaryti neįmanomą ir nugrimzdo į gilią depresiją. Atlikėjas teigia: „Po „Gangnam Style“ sėkmės buvau tikrai laimingas, tačiau kartais aš visai nelaimingas, nes greičiausiai tai svarbiausia mano kūrybos daina, vargu, ar sugebėsiu pakartoti jos fenomeną. Kurį laiką jaučiau didelį spaudimą, nežinojau, kur dėtis ir ką daryti.“ Šiais metais PSY įkūrė valdymo agentūrą ir įrašų kompaniją „P Nation“.

2. Kaoma – Lambada

Ar prisimenate devintojo dešimtmečio pabaigos „Lambada“ šokio pamišimą? Daina, paskatinusi visą pasaulį šokti, 1989 m. buvo viso pasaulio hitas, įrašytas prancūzų pop grupės „Kaoma“. Dėl didžiulės sėkmės, grupė dainą taip pat įrašė anglų ir ispanų kalbomis. Deja, žodžiai ir muzika yra neteisėtas dainos „Llorando se fue“, kurią iš pradžių komponavo, atliko ir įrašė Bolivijos Andų pop grupė „Los Kjarkas“, vertimas. „Los Kjarkas“ dainos versija buvo parašyta liūdnu ir lėtu ritmu. Dėl neleistinos kopijos grupė pateikė ieškinį prieš „Kaoma“ prodiuserį. Visgi „Lambada“ laikoma sėkmingiausiu Europos singlu visoje įrašų istorijoje. Tai viena perkamiausių visų laikų dainų, visame pasaulyje parduota daugiau nei 5 milijonais egzempliorių, pasiekusi pirmąją vietą vienuolikoje skirtingų šalių. Grupės „Kaoma“ pagrindinė vokalistė, atlikusi „Lambadą“ Loalwa Braz 2017 m. buvo rasta negyva jos gimtojoje Brazilijoje sudegusiame automobilyje.

1. Los Del Rio – Macarena

Jei užaugote 1990 m., jūs negalėjote pabėgti nuo „Macarena“ audros. Kiekviename klube, diskotekoje ir privačiame vakarėlyje buvo grojama ši daina, o dauguma tiesiog skubėjo į šokių aikštelę, kad atliktų tipiškus „Macarena“ žingsnius. „Macarena“ yra ispanų šokio daina, kurią sukūrė pop latin grupė „Los del Rio“. Tai istorija apie moterį, kuri apgaudinėja savo vaikiną, kuomet jis yra armijoje. Pirmą kartą daina pasirodė 1993 m., tačiau netrukus tapo tarptautiniu hitu ir nauju šokių pamišimu. Iki šiol tai populiarus šokis vestuvėse, vakarėliuose ir sporto renginiuose. 2002 m. daina buvo įvertinta kaip visų laikų didžiausias vieno hito stebuklas Nr. 1., „Billboard’s visų laikų geriausių 100“ užima 7 vietą. „Los Del Rio“ (Antonio Romeo Monge ir Rafaelis Ruiza) yra ispanų flamenko-pop duetas. Jie buvo įkvėpti kelionės į Venesuelą, kai pastebėjo gražią flamenko šokėją, vardu Diana Patricia. Kai daina tapo hitu, mergina Venesueloje išgarsėjo kaip „Macarena“ Tai buvo pirmasis ir vienintelis „Los Del Rio“ hitas. Ši daina 60 savaičių išsilaikė JAV populiariausiųjų šimtuke ir yra viena ilgiausiai istorijoje grojančių dainų „Hot 100“ sąraše.1996 m. viduryje grupė „Bayside Boys“ sukūrė naują šokių ritmą pagal originalią dainą, parašę naujus žodžius anglų kalba. Baigta versija vadinosi „Macarena“ („Bayside Boys Remix“) ir pasiekė pirmąją vietą „Billboard Hot 100“ ir išliko diagramos viršuje keturiolika savaičių.

Taip pat skaitykite: