Organizatorių archyvo nuotr.

Vos prieš kelias dienas Kauno filharmonijoje rinkosi išskirtinius muzikinius koncertus medžiojantys klausytojai. Mat čia pirmą kartą klausytojams pasaulio muzikos šedevrus pristatė „Amber Quartet“ – unikalus kvartetas, grojantis styginiais isntrumentais, pagamintais iš tikro gintaro. Tai buvo pirmasis koncertas simbolizuojantis Europos Gintaro kelio muzikinio projekto pradžią. Įkaitinę Kauno publiką, muzikantai ruošiasi tolimesniems turo koncertams Vilniuje, Marijampolėje, Panevėžyje, Klaipėdoje ir Alytuje. O jau gruodžio mėnesį Amber Quartet laukia gastrolės tarptautiniuose festivaliuose.

Į „Amber Quartet“ susibūrė žinomi muzikos profesionalai, smuiko virtuozai Vytautas Mikeliūnas ir Tadas Dešukas, altininkas Tomas Petrikis bei violončelininkė Onutė Švabauskaitė. Pirmajame turo koncerte Kaune, muzikantai padovanojo klausytojams spalvingą ir emocingą koncertą, o publika atsilygino audringomis ovacijomis. Apie tai, su kokiais iššūkiais teko susidurti kūrybos procese, mūsų skaitytojams sutiko papasakoti gintarinių instrumentų kūrėjas, menininkas-juvelyras Šarūnas Davainis.

– Esame įpratę matyti styginius instrumentus iš medžio. Ar gintaras tinkama medžiaga instrumento kūrimui?

– Žinote, aš nesu išradėjęs, ne Leonardas da Vinčis, kuris ne tik tapę, bet ir buvo išradėjęs. Gal gintaras tiesiog yra labai susijęs su mano, kaip tautodailininko gyvenimu. Neseniai suskaičiavau, kad jau 55 metai, kaip dirbu su gintaru. Jis mane lydi nuo pat jaunystės. Matyt, dėl šio tvirto ryšio, kitoks pasirinkimas ir negalėjo gimti.

Be to, juk gintaras yra neatsiejamas nuo Lietuvos kultūros ir istorijos. O pastaraisiais metais jo populiarumas atgimsta įvairiose pasaulio šalyse.

1121

Organizatorių archyvo nuotr.

– Instrumentų kūrimas – tai dalis Jūsų kūrybinio polėkio. Kūrybos kelyje, buvo ir daugiau išskirtinių, įsimintinų kūrinių?

Turbūt labiau save priskirčiau prie juvelyrų, tad verta paminėti, jog man vienam iš pirmųjų pavyko išsikovoti vietą užsienio parodose. Galbūt buvome pirmieji, nuvykę į Italiją ir ten parodose dalyvavome prieš 20 metų. Žinoma, teko būti ir Ispanijoje, Japonijoje, Kinijoje bei daugelyje kitų šalių. Tačiau visuomet knietėjo sukurti kažką tokio, ko dar nėra.

O štai gintarą, man atrodo, esame nepelnytai nuvertinę. Jis gali turėti apie 100 įvairiausių atspalvių, o jo panaudojimas taip pat turi platų spektrą ir netgi gali būti naudojamas medicinoje.

– Kaip šiame projekte pavyko surasti muzikantus, kurie priėmė garbę groti šiais meno šedevrais?

Keletas kolegų rekomendavo kreiptis į žinomą smuikininką ir kūrėją Vytautą Mikeliūną, kuris mėgsta improvizacijas ir naujai žiūri į pasaulines meno tendencijas. Jo dėka pavyko suburti nuostabų kvartetą. Žinoma, jog tokiems instrumentams, reikalingas ir atitinkamas repertuaras, kurį, tikimės, įvertins klausytojai.

111

Organizatorių archyvo nuotr.

Artėjantys koncertai žada muzikos gerbėjams ir gurmanams nepamirštamą kelionę po gintaro ir muzikos pasaulį, netikėtas improvizacijas, specialiai gintariniams instrumentams pritaikytas kūrinių aranžuotes ir nuotaikingų muzikos garsų paletę.

Koncertinėje programoje kaip ir dera išskirtiniam ansambliui, skambės iškirtinė muzika – A. Piazzolla, Sting, J. S. Bach, Pink Floyd, F. Sinatra, The Beatles, Ch. Corea, J. Zavinul, Led Zeppelin, D. Anger, D. Balakrishnan, Chicago ir kitų garsių pasaulio kompozitorių bei grupių kūriniai.

Prodiusavimo kompanija „ARTS Libera International“ kviečia tikruosius muzikos gurmanus nepraleisti išskirtinių „Amber Quartet“ koncertų ir pasinaudoti galimybę pirmą kartą Lietuvos scenose išgirsti skambant tikrą gintarą.

Lapkričio 8 d. 19 val. Vilniuje, Šv. Kotrynos bažnyčioje

Gruodžio 7 d. 18 val. Marijampolėje, kultūros centre

Gruodžio 8 d. 18 val. Panevėžyje, muzikiniame teatre

Gruodžio 14 d. 19 val. Klaipėdoje, kultūros fabrike

Gruodžio 21 d. 18 val. Alytuje, miesto teatre

Bilietus platina Tiketa: bit.ly/AmberQuartet

Taip pat skaitykite: