Mirtinų injekcijų kambarys © Wikimedia Commons archyvo nuotr.

Pagal oficialius duomenis, 52 šalyse atliekama mirties bausmė. Išsivysčiusiose pasaulio šalyse vis dar atliekamos visuomenei priimtinos mirties bausmės. Pasak įvairių statistikų, daugiausiai egzekucijų atliekama Kinijoje, Irane, Saudo Arabijoje, Irake ir Pakistane taipogi neatsilieka ir kitos šalys kaip vienos iš jų yra Japonija, Šiaurės Korėja bei Jungtinės Amerikos Valstijos.

Azijos Šalys

Daugelyje šalių statistika apie atliekamas mirties bausmes nėra viešinama, tačiau yra manoma, jog daugiausiai egzekucijų įvykdoma Kinijoje – apie tūkstančiui žmonių. Oficialiai Kinijoje mirties bausmė įvykdoma sušaudant ar suleidžiant mirtiną injekciją. Kinijos įstatymai leidžia skirti mirties bausmę už tokius nusikaltimus, kaip: sukčiavimas, prievartavimas, valdžios kritika, riaušės, prostitucija, nužudymas, narkotikų platinimas ir kiti. Mirties bausmės neišvengia net ir užimantys aukštus postus asmenys: 2015 metais vasario 9 dieną, milijardierius Liu Han buvo nubaustas mirties bausme už nužudymą. Kinijoje būta atvejų, kada žmonės buvo nubausti neteisėtai ir nužudomi: 1984 metais Wei Qingan buvo nubaustas mirties bausme už merginos išprievartavimą, po mėnesio tikrasis kaltininkas Tian Yuxiu prisipažinęs apie nusikaltimą buvo suimtas. Po 3 metų. Wei Qingan buvo pripažintas nekaltu. 1995 metais 20 metų vaikinui Nie Shubin‘ui buvo atlikta mirties bausmė už merginos išprievartavimą bei nužudymą. Praėjus 21 metams, Aukščiausiasis liaudies teismas pareiškė, jog pirminio tyrimo metu nusikaltimo įrodymų buvo nepakankamai, todėl nuosprendį pakeitė į nekaltas. Aukščiausioji valdžia nusiuntė atsiprašymo laišką šeimai.

2017 metais viename Kinijos stadione buvo viešai transliuojama 10 nuteistųjų egzekucija, kurią stebėjo daugybė Kinijos piliečių, tarp jų ir nepilnamečiai. Kinijos valdžia norėdama „paauklėti“ visuomenę susilaukė nemažai viešo pasipiktinimo, jog šios egzekucijos tiesioginis transliavimas parodo visuomenės anti-humaniškumą bei nepagarbą.

Skirtingai negu Kinijoje, Šiaurės Korėjoje mirties bausmė gali būti skiriama už nusikaltimus, kuriems mums europiečiams yra nesuprantami. Valdžios įstatymai leidžia skirti bausmę nusikaltusiam asmeniui jį pakariant, grupėje sušaudant arba nukertant galvą. Kaip ir Kinijoje mirties bausmė dažniausiai skiriama, kai asmuo padaro politinius ir kitus nusikaltimus, tačiau Šiaurės Korėja garsėja savo keistais įstatymais, kai piliečiams yra skiriama mirties bausmė už Pietų Korėjos televizijos kanalų, filmų ar serialų žiūrėjimą, taip pat baudžiami tikintys, praktikuojantys religinę veiklą ar net už paskambinimą telefonu į užsienį. Oficialiai nėra žinoma, kokiam žmonių skaičiui buvo skirta mirties bausmė, tačiau egzekucijų skaičius gali būti analogiškas kaip ir Kinijoje.

Japonijoje dažniausiai yra baudžiama už labai sunkius nusikaltimus, tad šis skaičius yra mažesnis. Šiemet buvo nuteista apie 13 asmenų, kurie buvo įvykdę įvairius sunkus nusikaltimus: nužudymai, tėvynės išdavimas ir kiti. Mirties bausmė yra atliekama pakariant. Japonijoje mirties bausmės pasisekė išvengti boksininkui Iwao Hakamada, kuris 1966 metaisbuvo suimtas, tačiau 2008 metais atlikus DNR tyrimus nebuvo rasta įrodymų, tad 2014 metais jis buvo paleistas į laisvę.

1950 metais teisėjas Haruo Kinoshita paskyrė Sakae Menda‘ui mirties bausmę už dviejų žmonių nužudymą. Praėjus 33 metams teismas nustatė, jog Sakae Menda negalėjo atlikti nusikaltimo ir buvo neteisingai nuteistas. Grįžęs į laisvę, Sakae Menda gavo iš valstybės kompensaciją ir aktyviai kovoja už mirties bausmės panaikinimą.

Jungtinės Amerikos Valstijos

Kiekvienoje Jungtinės Amerikos Valstijoje mirties bausmė yra atliekama skirtingai. DPIC oficialiame puslapyje, 33 valstijos mirties bausmė įvykdoma suleidžiant injekciją. Keliose valstijose sodinama į elektros kėdę, sušaudoma, pakariama arba dujų kamerą. Dažniausiai tokios bausmės skiriamos už itin sunkius nusikaltimus, kaip terorizmas, išdavimas, šnipinėjimas ir nužudymas. 2018 metais mirties bausme buvo nubausti 18 žmonių. Kai kuriems nuteistiesiems pavyksta išvengti mirties bausmės, kaip Vincentui Benavides, kuris buvo apkaltintas savo 21 mėnesių dukters nužudymu bei išprievartavimu, vėliau paaiškėjo, jog mergaitės sužalojimai atsirado po automobilio avarijos, apie kurią pranešė pats Vicente Benavides. 2018 metais jis buvo paleistas į laisvę.

Iranas

Iranas taip pat yra žinomas savo griežta teisinė sistema. Šiais metais Irane buvo nubausta apie 207 asmenų. Mirties bausmė įvykdoma įvairiai: pakorimas, sušaudymas ar net apmėtymas akmenimis, kuris yra vienas iš žiauriausių bausmių pasaulyje. Įstatymai leidžia skirti mirties bausmę už šiuos nusikaltimus kaip pornografija, priešiškumas Dievui, veikla susijusi su narkotikais, išdavystė, homoseksualumas. 2017 – aisiais metais Iranas buvo antra valstybė pasaulyje daugiausiai atlikusi egzekucijų, kurioje buvo nubausti daugiau nei 506 žmonės. Iranas yra šalis, kurioje nėra išsamiai ištiriami nusikaltimai. Irano gyventojai pasižymi itin dideliu religingumu, pritaikydami tikėjimo tiesas ne tik kasdieniniame gyvenime bet ir teisinėje sistemoje, vienas iš pavyzdžių, 34 metų vyras Reza Hosseini nubaustas mirties bausme už su narkotikais susijusią veiklą. Teisme jam ginant savo nekaltumą, iš teisėjo gavo atsakymą: jei esi nekaltas – pateksi į rojų.

Taip pat skaitykite: