techcrunch.com archyvo nuotr.

JAV Saugumo Agentūra (NSA) užsibrėžė sukurti futuristinį superkompiuterį, galintį nulaužti bet kokį šifrą, teigia Washington Post, remdamiesi informacija, gauta iš Edvardo Snoudeno. Tačiau kol kas nėra ko jaudintis, kadangi agentūra pakankamai toli nuo išsiaiškinimo kaip sukurti tokią kosminio amžiaus technologiją.

Pasak informacijos, kompiuterio projektas yra 79.7 milijonų dolerių kainuojančio tyrimo dalis „Penetrating Hard Targets“, kuris, kaip manoma, vyks slaptai Merilende.

Šifrai, kurie egzistuoja nuo pat antikinės Graikijos laikų, buvo informacijos sumaišymo metodas, kurio užkoduotą žinutę išsiaiškinti galėjo tik tie, kurie žinojo šifro koduotę. Skaitmeninėse sistemose užšifruoti naudojami trukdžiai. Kuo šių trukdžių daugiau – tuo ilgiau dešifravimas. 1,024 bitų šifrą atkoduoti prireiktų daugiau nei metų.

Kvantinė mechanika naudoja neintuityvią koncepciją – kad materija egzistuoja daugiau, nei vienoje būsenoje. Kvantiniai kompiuteriai galėtų apskaičiuoti visas bitų išsidėstymo galimybes dvejetainėje sistemoje. Tai galimai pagreitintų apskaičiavimų procesą.

Paprastai sakant, jei bent viena organizacija turėtų galimybę nulaužti koduotes, tai galėtų būti grėsminga visai interneto apsaugai. Kita vertus, kvantinė kompiuterija galėtų pasitarnauti mokslui ir medicinai. Taigi, nauda ir žala šiuo metu yra tik teorinė.

Bet kuriuo atveju, pasak Washington Post, tokie kompiuteriai yra itin sudėtingi ir NSA gali sukurti tik paprasčiausius jų komponentus. „Tai yra svarbus žingsnis, bet  mažas, palyginus su keliu link kvantinio kompiuterio sukūrimo.“ Paaiškino Masačusetso technologijų instituto mechaninis inžinierius Lloyd Seth.

Taip pat skaitykite: