Organizatorių archyvo nuotr.

Visus tvirtus, gilius ir prasmingus santykius vienija vienas bruožas – abipusis palaikymas. Emocinis ryšys ir pasitikėjimas vienas kitu nulemia ne tik kasdienę partnerių būseną, bet ir intymų gyvenimą. Juk tik žinodami, kad esame visiškai priimti kito žmogaus, galime daug lengviau atsipalaiduoti, užmiršti savo kompleksus ir džiaugtis artumo momentais. Vis dėlto viskas prasideda ne nuo fizinio, bet nuo emocinio ryšio.

Kas yra emocinis palaikymas santykiuose?

Žmonėms, kurie augdami nebuvo mokomi susipažinti su savo emociniu pasauliu, įvardinti jausmus ir juos išreikšti kitiems, gali būti sunku suprasti, ką iš tiesų reiškia emocinis palaikymas. Ar tai tiesiog paskatinimas kitą siekti jo asmeninių tikslų ir svajonių? O gal kasdienis išklausymas? Nors šie aspektai svarbūs, emocinis palaikymas apima visas santykių sritis – tai ir empatija, ir padrąsinimas, ir visiškas partnerio jausmų priėmimas. Šie įgūdžiai padeda partneriams efektyviau spręsti poroje kylančius konfliktus ir nesutarimus, iš tikrųjų pamatyti, koks žmogus yra ir į jį įsiklausyti, o ne kurti savo projekcijas.

Kodėl svarbu vienas kitą palaikyti?

Palaikantys santykiai ne tik stiprina intymumą ir atveria pažeidžiamumo galimybę tarp partnerių, bet ir padeda kiekvienam atskirai tobulėti kaip individui, labiau savimi pasitikėti.

Tai prisideda prie jūsų emocinės sveikatos – palaikymas iš žmonių, kurie jums svarbūs, formuoja jūsų savivertę ir pasitikėjimą. Tikriausiai niekas negalėtų paprieštarauti teiginiui, kad kasdien girdima kritika ar net užgauliojimai žlugdo pasitikėjimą savo jėgomis. Gražūs žodžiai, komplimentai, paskatinimas veikti, atvirkščiai, primena mums, kad esame svarbūs, verti pagarbos ir meilės.

Padeda siekti asmeninių tikslų – dažnai svarbių sprendimų priėmimui mums pritrūksta drąsos ar ryžto, tačiau partnerio palaikymas sunkiomis akimirkomis gali būti lemiamas. Kai netikite savimi, labai svarbu, kad kas nors mus palaikytų.

Padeda įveikti problemas ir krizes – kaip svarbus psichinės sveikatos aspektas, emocinė parama atlieka lemiamą vaidmenį įveikiant rimtas gyvenimo problemas. Partnerio palaikymas padeda susidoroti su stresu, sielvartu ir gali sumažinti nerimą.

Pagerina intymų gyvenimą – gilus seksualinis ryšys ir abiejų partnerių pasitenkinimas įmanomas tik visiškai atsipalaidavus ir žinant, kad galima be baimės dalintis savo patirtimis, lūkesčiais, norais. Emocinis ryšys sukuria saugumo jausmą, kuriame kalbėtis apie intymius dalykus ir jais mėgautis pasidaro daug lengviau nei santykiuose, kuriuose nuolat reikalaujama dėl kito žmogaus keistis ir primenama, kad dar esi nepakankamai tobulas. Taip pat atvirumas santykiuose padeda drąsiau prasitarti apie slapčiausias užgaidas, pavyzdžiui, norą išbandyti sekso žaislus.

Kaip parodyti palaikymą?

Jei jaučiate, kad santykiuose trūksta emocinio ryšio ar jums patiems sunkiai sekasi išreikšti palaikymą, galite imtis konkrečių žingsnių ir sąmoningai bandyti partneriui transliuoti savo jausmus. Yra daug būdų, kaip tai padaryti, tačiau svarbiausia pirmiausia atpažinti ir įvardinti konkrečią problemą, kuri sukuria kliūtis santykių augimui, o visa kita galima išmokti. Tai, kaip geriausiai išreikšite savo palaikymą, labai susiję su jūsų pačių asmenybe ir charakterio savybėmis.

Būkite empatiški – empatija yra vienas iš esminių emocinės paramos aspektų. Šis bruožas leidžia lengvai atsidurti partnerio vietoje, įsijausti į jo mintis ir geriau suprasti veiksmus. Žvelgdami į partnerį su empatija, netiesiogiai išreiškiate jam palaikymą, parodote, kad nesate jam priešiški, tai kuria pasitikėjimą.

Mokykitės klausytis ir išgirsti – įprastai girdėdami kitų problemas ar vargus, norime kuo greičiau surasti tinkamiausią sprendimą ir išeitį iš keblios padėties. Vis dėlto dažnai visai nereikia tų sprendimų ieškoti, nes žmonės yra patys atsakingi už savo pasirinkimus – užtenka tik atidžiai, be jokios kritikos išklausyti, nes kiekvienas nori būti išgirstas.

Skirkite partneriui kokybišką dėmesį – kai būnate dviese, padėkite į šalį telefonus ir kompiuterius, išjunkite televizorių. Visi išoriniai trikdžiai be reikalo blaško dėmesį ir gali klaidingai signalizuoti, kad partneris ir buvimas su juo jums nesvarbus.

Tiesiogiai išreikškite meilę – kartais ilgalaikiuose santykiuose pamirštame žodžius „aš tave myliu“, nes jausmai bėgant metams tampa tarsi savaime suprantami. Vis dėlto garsiai priminti apie meilę partneriui būtina – svarbu rodyti jausmus kasdien, o ne tik ypatingomis progomis.

Pripažinkite partnerio jausmus – nebandykite savo partneriui paaiškinti, kodėl jis jaučiasi būtent taip, kaip jaučiasi. Dar blogiau – nemenkinkite ir neneikite jo jausmų teigdami, kad taip jaustis nėra priežasties.

Išsaugokite fizinį artumą – kaip ir tiesioginė meilės išraiška, taip ir fizinis intymumas dažnai poroje būna pamirštamas tarp buities darbų ir rūpesčių. Visgi tai nepaprastai svarbi santykių dalis – fizinis kontaktas stiprina prieraišumą ir ryšį tarp partnerių, prisilietimai verčia žmogų jaustis svarbiu ir mylimu. Jeigu kasdienybėje intymumą atrasti tapo sunku, įdėkite į tai sąmoningų pastangų – fantazuokite, eksperimentuokite ir nustebinkite vienas kitą.

Visapusiškas palaikymas yra tai, kas užtikrina santykių tvirtumą ir ilgaamžiškumą. Tai galioja ne tik poros bendravime ir kasdieniuose rūpesčiuose, bet ir intymiame gyvenime. Palaikymas ir dėmesys puoselėja partnerių savivertę ir pasitikėjimą savo kūnu – be šių dalykų nuoširdus mėgavimasis seksualiniais santykiais sunkiai įmanomas.

Partnerio turinys

Taip pat skaitykite: