Leonardas DiCaprio

Ne retas atvejis, kai aktoriai atsisako didelių vaidmenų dėl įvairiausių priežasčių. Reičel Makadams atsisakė atlikti vaidmenį filme „Ir velnias dėvi Prada“ (The Devil Wears Prada, 2006), nes ji tiesiog norėjo pertraukos nuo didelių vaidmenų. Denzelis Vašingtonas atsisakė vaidmenų filmuose „Septyni“ (Seven, 1995) ir „Maiklo Kleitono sukurta tiesa“ (Michael Clayton, 2007), dėl kurių vėliau gailėjosi. Dauguma šių atrankos niuansų lieka užkulisiuose. Tačiau kartais nutinka taip, kad kas nors prasitaria apie atmestus pasiūlymus.

Kai išgirstame svarbiausias detales apie tai, kad aktorius atsisakė vaidmens, kartais paaiškėja, kad taip darydami jie atsisako ir milžiniško honoraro. Kalbame apie milijonus dolerių. Vargana 500 000 JAV dol. suma, kurios už vaidmenį filme „Greiti ir įsiutę 2“ (2 Fast 2 Furious, 2003) atsisakė reperis Ja Rule į šį sąrašą nepatenka. Taip pat nepatenka ir maždaug 2 mln. JAV dol. suma, kurios Keitė Holms negavo už atsisakymą vaidinti filme „Tamsos riteris“ (The Dark Knight, 2008). Mes kalbame apie įžymybes, atsisakiusias stulbinančių sumų. Pateikiame sąrašą aktorių, kurie atsisakydami tam tikrų vaidmenų, ar nesutikę jų atlikti paskesniuose filmuose, taip pat atsisakė ir milžiniškų honorarų.

Leonardas DiCaprio

Po didelio pasisekimo 1996 m. filme „Romeo ir Džuljeta“ (Romeo + Juliet), Leonardas DiCaprio atsisakė 20 mln. JAV dol. vertės pasiūlymo atlikti vaidmenį kino juostoje „Amerikos psichopatas“ (American Psycho, 2000). Anot gandų, kurie sklandė nuo pat tada, patikimiausi siejami su feminizmo ikona Glorija Steinem. Pasakojime apie šį filmą „Vice“, viena scenarijaus autorių Gviniver Turner sakė: „Mano draugas, kuris ką tik kalbėjo su Glorija Steinem sakė, kad Glorija Steinem nusivedė Leonardą DiCaprio į „Yankees“ rungtynes ir pasakė „Prašau, nevaidink šiame filme… planetoje daugybė 13-mečių mergaičių laukiančių kito tavo filmo, o šiame filme demonstruojamas siaubingas žiaurumas prieš moteris“.

DiCaprio niekada toks, kurį lengvai papirktų pinigai. 2014 m. interviu žurnalui „Variety“, jis papasakojo atsisakęs atlikti pagrindinį vaidmenį Helovino klasika tapusiame „Fokus Pokus“ (Hocus Pocus, 1993). Nors jis neminėjo sumos, tačiau prisipažino, kad pasiūlymas buvo „daugiau pinigų, nei kada nors būčiau pasvajojęs“, ir, kad jo atsisakė dėl vaidmens filme „Kas graužia Gilbertą Greipą“ (What’s Eating Gilbert Grape, 1993): „Nežinau, iš kur pas mane buvo tiek drąsos“, – „Variety“ pasakojo jis. „Gyveni aplinkoje, kurioje tau įtaką daro žmonės, sakantys, kad užsidirbtum daug pinigų ir lenktum medį kol jaunas. Tačiau jei yra bent vienas dalykas, kuriuo didžiuojuosi, tai buvimas jaunu vaikinu, kuris laikėsi savo nuostatų.“

Metas Deimonas

2021 m. birželį, savo paskaitoje Kanų kino festivalyje, Metas Deimonas aptarė savo buvusius vaidmenis, darbą prieš kamerą ir atviravo apie tai, ko gailisi. Didžiausią gailestį jam kėlė atsisakymas vaidinti filme „Įsikūnijimas“ (Avatar, 2009), mat jis norėjo atlikti jam pasiūlytą vaidmenį, tačiau sutikti negalėjo dėl ankstesnių įsipareigojimų. „Turėjau atsisakyti vaidinti filme „Įsikūnijimas“, – prisiminė jis. „Džeimsas Kemeronas už vaidmenį man pasiūlė 10 proc. nuo „Įsikūnijimo“ pelno, tačiau tuomet vaidinau filme „Bornas. Galutinis tikslas“.

Tai ne vienintelis kartas, kuomet M. Deimonas kalbėjo apie „Įsikūnijimą“, kuris jam būtų uždirbęs apie 250 mln. JAV dol. Ši suma būtų buvusi didžiausias honoraras už vaidmenį, kokį tik kada nors būtų gavęs aktorius. Ir M. Deimonas tikrai supranta jo dydį: „Tiesą sakant, ant stalo palikau daugiau pinigų, nei bet kuris kitas aktorius“, – 2019 m. jis pasakojo Kristianui Beilui interviu, paskelbtame britiškame „GQ“ žurnale.

Nepaisant praleisto honoraro, Deimonas taip pat gailisi negalėjęs dirbti su D. Kameronu. „To pokalbio metu, Kameronas man sakė „Žinai ką, sukūriau tik šešis filmus“, – aktorius minėjo K. Beilui. „Nesupratau, kad… Supratau, kad atsakydamas „ne“, tikriausiai atsisakiau bet kokios galimybės su juo dirbti. Taigi, tai tikrai sunervino ir vis dar yra apmaudu.“

Kristianas Beilas

Žmonės užtikrintai pasisako apie tai, kas geriausiai atlieka Betmeno vaidmenį, tačiau visi sutinka, kad Kristianas Beilas šį vaidmenį atlieka puikiai. Tiesą sakant, jis netgi nugalėjo apklausoje (kurią sudarė „RadioTimes.com“), kuria buvo bandoma išsiaiškinti, kas yra visų laikų geriausias Betmeno aktorius. Nenuostabu, kad kino studija norėjo, jog Betmeno vaidmenį jis atliktų ir pasibaigus Kristoferio Nolano trilogijai „Tamsos riteris“, tačiau K. Beilas atsisakė galimybės vaidinti „DCEU“. Pradėjo sklisti gandai, kad jis atsisakė 50 mln. JAV dol. honoraro, nors tikslių skaičių niekada nepatvirtino nei pats aktorius, nei kino studija.

2019 m. aktorius naujienų portalui „Toronto Sun“ pasakojo, kad tolimesnių Betmeno vaidmenų jis atsakė todėl, kad jų nebuvo jo ir Kristoferio Nolano kurtuose planuose. „Krisas man visuomet sakydavo, kad jei mums pasiseks nufilmuoti tris, tuomet ir sustosime“, – prisiminė K. Beilas. – „Tuomet ir išsiskirstysime“ sakė jis. O tada jie atėjo pas mus ir pasakė: „O kaip dėl ketvirto?“ Aš atsakiau: „Ne. Turim laikytis Kriso svajonės, kuri visuomet buvo sukurti trilogiją. Nesistenkime visko ištempti, perdėti ir sukurti ketvirto.“ Na, panašu, kad Beilas laikėsi savo žodžio.

Džeris Seinfeldas

Apie milžiniškų honorarų atsisakymus dėl vaidmenų išgirstame ne retai. Tačiau kartas nuo karto, televizijos žvaigždė atsisako tokios milžiniškos sumos, kad tai iškart pritraukia žiniasklaidos dėmesį. Pavyzdžiui, Džeris Seinfeldas atsisakė vaidinti dar viename situacijų komedijos „Seinfeldas“ (Seinfeld, 1989-1998) sezone, nepaisant galimybės už tai uždirbti 110 mln. JAV dol. Šis pasiūlymas būtų patekęs į istoriją – už vieną epizodą jis uždirbdavo 5 mln. JAV dol. Nepaisant to, Seinfeldas nenorėjo vaidinti toliau.

Svarbiausias žodis mene yra „proporcija“, – 2018 m. jis sakė „The New York Times“ interviu, kuomet buvo paklaustas apie atsisakytą pasiūlymą. „Kiek? Kiek truks šis pokštas? Kiek žodžių? Kiek minučių? Padarius tai teisingai ir gaunasi menas.“ „Seinfeldas“ tapo viena garsiausių situacijų komedijų televizijos istorijoje. Aktorius tiesiog negalėjo rizikuoti ta sėkme, kuomet nebeliko aistros.

Vilas Ferelas

2003 m. komedija „Elfas“ (Elf) buvo tikra bilietų kasų bomba. Dauguma aktorių norėtų pasinaudoti tokia sėkme ir suvaidinti jo tęsinyje, tačiau ne Vilas Ferelas. 2006 m. laikraščiui „The Observer“ jis pasakojo, kad atsisakė 29 mln. JAV dol. vertės pasiūlymo, nes nenorėjo apsivilkti Badžio žalio kostiumo darkart. 2013 m. jis dar kartą tai patvirtino laidoje „Watch What Happens Live“, kuomet Endžiui Koenui pasakė, jog jis „nei už ką“ nesutiktų vaidinti „Elfo“ tęsinyje. „Manau, atrodytų šiek tiek apgailėtinai, jei bandyčiau vėl tilpti į tą elfo kostiumą“, – sakė jis. „Badis – vidutinio amžiaus elfas.“

Kiek vėliau paaiškėjo, jog jo atsisakymą vaidinti filme „Elfas 2“ taip pat įtakojo asmeninės priežastys. Anot jo kolegos Džeimso Kano, kuris komedijoje vaidino Badžio tėvą, priežastis, dėl kurios nebuvo kuriamas tęsinys, buvo trintis tarp V. Ferelo ir režisieriaus Džono Favro. „Mes planavome tai padaryti, ir pamaniau: „O dieve, pagaliau suvaidinau frančizės filme. Galiu užsidirbti, leisti savo vaikams daryti, ką tik jie nori“, – jis kalbėjo interviu radijo laidai „Bull & Fox“. Tačiau anot D. Kano, tęsinys nebuvo kuriamas dėl „nesutarimų tarp Vilo ir režisieriaus. Vilas to norėjo, bet nenorėjo šio režisieriaus.“ Deja, bet D. Favro kontraktas jam garantavo darbą tęsinyje ir „Eflas 2“ niekada neišvydo dienos šviesos.

Metju Makonahis

Jo memuaruose, pavadinimu „Žalios šviesos“ (Greenlights), Metju Makonahis pasakoja apie atsisakytą 14,5 mln. JAV dol. vertės pasiūlymą vaidinti neįvardytoje 2010 m. komedijoje. „Romantinės komedijos tapo mano vieninteliais pastoviais bilietų kasų hitais, ko pasekoje aš nuolatos gaudavau pasiūlymus vaidinti tokiuose filmuose“, – prisiminimais dalijosi jis. „Asmeniškai, man patiko žmonėms suteikti lengvą, romantišką atitrūkimą nuo streso jų gyvenime… Perėmiau estafetę iš Hju Granto ir bėgau tolyn.“ Atėjus 2010 m. atotrūkis tarp sėkmingų aktoriaus vaidmenų romantinėse komedijose didėjo – 2003 m. jis vaidino filme „Uždelsta meilė“ (Failure to Launch), o 2006 m. kino juostoje „Kaip atsikratyti vaikino per 10 dienų“ (How to Lose a Guy in 10 Days). Tačiau tuo metu jis ieškojo galimybių vaidinti kito žanro filmuose, ko pasekoje atsisakė vaidmens paslaptingoje romantinėje komedijoje už 14,5 mln. JAV dol.

Tai ne vienintelis kartas, kuomet M. Makonahis atsisakė didelio honoraro. 2013 m. „The Hollywood Reporter“ atskleidė, kad prieš daugybę metų kino žvaigždė atsisakė 15 mln. JAV dol. pasiūlymo vaidinti seriale „Privatus detektyvas Magnumas“ (Magnum, P.I.). Šaltinis iš jo artimos aplinkos sakė: „Jam buvo nuobodu. Jis nebenorėjo būti tik vaikinas be marškinėlių.“ Maždaug tuo metu M. Makonahis pradėjo vaidinti mažesniuose, į personažą orientuotuose filmuose, tokiuose kaip „Žudikas Džo“ (Killer Joe, 2011), „Laikraštininkas“ (The Paperboy, 2012), „Mudas“ (Mud, 2012) ir „Dalaso pirkėjų klubas“ (Dallas Buyers Club, 2013), kuris jam pelnė „Oskarą“.

Šonas Koneris

Šonas Koneris buvo tikra kino legenda, tačiau net ir legendos kartas nuo karto priima neteisingus sprendimus. Vieną tokių sprendimų Š. Koneris priėmė atsisakęs Gendolfo vaidmens legendinėje „Žiedų valdovo“ trilogijoje, kurios režisierius Piteris Džeksonas. Pranešama, kad aktorius nesuprato vaidmens –  naujienų portalas „The New Zealand Herald“ citavo jo žodžius: „Perskaičiau knygą. Perskaičiau scenarijų. Peržiūrėjau filmą. Vis dar jo nesuprantu. Manau, kad Ianas McKellenas tame nuostabus.“

Galbūt aktorius ir nesuprato pasakojimo, tačiau žiūrovams tikrai pavyko jį suprasti. Filmai susilaukė milžiniškos sėkmės, o Š. Konerio atsisakymas kainavo jam stulbinančią sumą. „The Independent“ rašoma, kad aktoriui buvo pasiūlyta 30 mln. JAV dol. ir 15 proc. nuo bilietų kasų pelno. Atsižvelgiant į tai, kad vien trečioji dalis uždirbo daugiau nei milijardą JAV dol. visame pasaulyje, anot 2012 m. ataskaitos, aktorius galėjo uždirbti 450 mln. JAV dol.

Maiklas Kitonas

Kristianas Beilas nėra vienintelis Betmenas, kuris atsisakė toliau vaidinti frančizėje – Maiklas Kitonas taip pat pasielgė dešimtmečiu anksčiau, nei K. Beilas. M. Kitonas vaidino ir 1989 m. filme „Betmenas“ (Betman) ir 1992 m. „Betmeno sugrįžimas“ (Batman Returns). Tačiau jis atsisakė vaidinti 1995 m. „Betmenas amžiams“ (Batman Forever), ko pasekoje garsusis vaidmuo atiteko aktoriui Valui Kilmeriui. Anot „IndieWire“, atsisakydamas vaidmens šioje kino juostoje, M. Kitonas prarado 15 mln. JAV dol.

Aktorius turėjo rimtų priežasčių nesutikti vaidinti filme „Betmenas amžiams“. 2017 m. „Entertainment Weekly“ jis pasakojo, kad jo nuomone, scenarijus nebuvo toks, koks turėjo būti. „Man nepatiko“, – žurnalui pasakojo aktorius. – Scenarijus nebuvo geras. Nesupratau kodėl režisierius norėjo daryti tai, ką jis norėjo daryti… Žinojau, kad su scenarijumi kažkas ne taip, kai jis pasakė: „Kodėl viskas turi būti taip niūru?“ Jei D. Šumacheris manė, kad T. Burtono „Betmeno“ filmai buvo niūrūs, tai įdomu ką jis pagalvojo apie K. Nolano režisūrą.

Keanu Reeves

Greitis 2: laivo užgrobimas“ (Speed 2: Cruise Control, 1997) yra ganėtinai siaubingas filmas, todėl negalime kaltinti Kino Rivso, kad atsisakė jame vaidinti. Teigiama, kad aktorius atsisakė 12 mln. JAV dol. vertės pasiūlymo iš „20th Century Fox“, kad savo vaidmenį atliktų ir tęsinyje, nors kino studija viešai tvirtino, kad pirmasis jų kandidatas, kuriam vėliau ir atiteko pagrindinis vaidmuo, buvo Džeisonas Patrikas. Kadangi po vaidmens kino juostoje „Greitis“ (Speed, 1994) jis vaidino Hamletą regioniniam teatre Vinipige, Manitobos provincijoje, turbūt galime drąsiai teigti, kad jam pinigai nevisai rūpi.

2019 m. interviu žurnalui „GQ“ K. Reevesas pasakojo apie atmestą pasiūlymą vaidinti trileryje „Greitis 2: Laivo užgrobimas“, kuris anot jo, su kino studija įkalino jį „filmų kalėjime“. „Su „Fox“ nedirbau iki filmo „Diena, kai sustojo Žemė“, – pasakojo jis. Panašu, kad per tuos metus nuo atsisakymo vaidinti „Greitis 2: laivo užgrobimas“, aktorius apsiprato su tęsiniais, kadangi tapo keleto frančizių, įskaitant „Matricą“ ir „Džoną Viką“, veidu. Tikriausiai, „Greitis“ tiesiog nebuvo jo skonio, arba jis tikrai labai norėjo vaidinti Hamletą.

Džošas Hartnetas

Tuo metu, neatrodė, kad tai bus toks sprendimas, kurį priimčiau po 15 metų“, – 2020 m. „Metro“ pasakojo Džošas Hartnetas, paklaustas apie atsisakytus Betmeno ir Supermeno vaidmenis. „Buvo daug žmonių, kurie norėjo, kad vaidinčiau tokiuose filmuose, bet… Nenorėjau būti įspraustas į superherojaus tipažą.“

2020 m. interviu „Variety“ D. Hartnetas patikslino, kad Betmeno vaidmuo jam nebuvo pasiūlytas – jis tiesiog turėjo pokalbį su režisieriumi Kristoferiu Nolanu. Kituose interviu, Hartnetas pareiškė, kad norėdamas išvengti Betmeno kostiumo jis susidūrė su pasekmėmis. „Savo pamoką išmokau, kuomet Kristoferis Nolanas ir aš kalbėjome apie Betmeną. Nusprendžiau, kad tai ne man. To pasekoje, jis nenorėjo, kad vaidinčiau filme „Prestižas“, – 2015 m. jis pasakojo žurnalui „Playboy“.

Aktorius gavo pasiūlymą vaidinti „Betmeno sugrįžime“, tačiau jis visai nesigaili dėl atmesto pasiūlymo, kuris jam būtų suteikęs galimybę uždirbti 100 mln. JAV dol. „Tuo metu man atrodė taip akivaizdu atmesti šį pasiūlymą“, – 2021 m. jis pasakojo viename interviu. – „Vaidinti jų filmuose man siūlė aukščiausio lygio režisieriai. O Supermeno vaidmuo buvo rizikingas. Tiesa, tai apėmė didžiulę sumą pinigų, tačiau nemaniau, kad tai turėjo būti vienintelis tikslas.“ Šiandien jis mano, jog kur kas teisingiau savo prioritetų sąrašo viršūnėje laikyti mylimus žmones, o ne karjerą: „Nusprendžiau turėti gyvenimą. Skirti jam pirmenybę. Toks mano tikslas buvo visada,“ – sakė jis.

Džiudė Foster

Du kartus „Oskarą“ laimėjusi aktorė ir pripažinta režisierė Džiudė Foster visuomenės dėmesio centre atsidūrė dar būdama vaiku, tačiau FTB agentė Klarisė Starling trileryje „Avinėlių tylėjimas“ (The Silence of the Lambs, 1991) tapo vienu ikoniškiausių, jos kada nors įkūnytų personažų. Mūsų visų nuostabai, mažai trūko, kad šio vaidmens ji negautų, kadangi režisieriaus Džonatano Dimo prioritetų sąraše buvo tokios aktorės, kaip Mišelė Pfaifer, Meg Rajan ir Laura Dern. 2015m. Ostino kino festivalyje apie savo prioritetus D. Dimas papasakojo Polui Tomui Andersonui ir taip pat kalbėjo apie tai, kaip galiausiai jis stipriai įsimylėjo D. Foster pasirodymą.

Nepaisant aršios kovos dėl vaidmens šiame filme, aktorė neturėjo jokio noro suvaidinti tęsinyje. Aktorė atsisakė 20 mln. JAV dol. vertės pasiūlymo atlikti Klarisės Sterling vaidmenį 2001 m. trileryje „Hanibalas“ (Hannibal). Galiausiai vaidmuo atiteko Džiulianai Mur už palyginus apgailėtinus 2 mln. JAV dol. Anot „The Guardian“, D. Dimas ir scenarijaus autorius Tedas Talis taip pat atsisakė darbo su tęsiniu, nes abu jautė, kad filmo turinys buvo pernelyg tamsus.

Raselas Krou

Šonas Koneris nebuvo vienintelis aktorius atsisakęs vaidmens „Žiedų valdovo“ trilogijoje. Viename interviu su Hovardu Sternu Raselas Krou atskleidė, kad jis atsisakė 10 proc. nuo visų pamiltos trilogijos pelno. Anot H. Sterno, ši suma prilygtų 100 mln. JAV dol., nors R. Krou sakė, jog jis niekada apie tai negalvoja, nebent kas nors apie tai užsimena.

Fantastinėje nuotykių frančizėje aktoriui buvo pasiūlytas Aragorno vaidmuo, kuris galiausiai atiteko Vigo Mortensenui. Nuo šio vaidmens jį atgrasė nejaukus telefono skambutis su režisieriumi: „Nemaniau, kad Piteris Džeksonas tikrai norėjo, jog vaidinčiau tame filme, nes, manau, jis buvo priverstas pakalbėti su manimi, kadangi buvo laikas, kuomet visi manęs norėjo visur“, – R. Krou pasakojo H. Sternui. Aktoriui tai iškart tapo akivaizdu: „Aš su juo kalbu telefonu, ir galvoju, kad jis net nežino, ką aš padariau“, – prisiminė jis. „Tiesiog jaučiau, kad jis galvoja apie kitą aktorių, kuris vėliau išaiškėjo, jog yra Vigo, ir jam turėtų būti leista nusamdyti aktorių, kurio jis nori.“

Džimas Parsonsas

Džimas Parsonas išgarsėjo atlikęs Šeldono Kuperio vaidmenį seriale „Didžiojo sprogimo teorija“ (The Big Bang Theory, 2007-2019). Šis vaidmuo jam atnešė daugybę apdovanojimų ir uždirbo milijonus, tačiau jo honoraras galėjo būti kur kas didesnis, jei būtų sutikęs vaidinti 13-tame ir 14-tame sezonuose. Kadangi D. Parsonui kiti sezonai nebebuvo patrauklūs, o Šeldonas yra serialo dvasia, jo atsisakymas vaidinti reiškė „Didžiojo sprogimo teorijos“ baigtį. Taip pat tai reiškė, kad aktorius atsisakė maždaug 50 mln. JAV dol., kuriuos būtų uždirbęs gaudamas apie 1 mln. JAV dol. už epizodą bei kitas galutines serialo pajamas.

Džiaugsmingai atsiliepdamas apie filmavimosi laiką seriale, aktorius tvirtina turėjęs atsisakyti didelio honoraro dėl daugybės asmeninių priežasčių, įskaitant tokias, kaip sergantis šuo, lūžusi pėda ir išsekimas. Šias priežastis jis aptarė Deivido Tenanto tinklalaidėje ir taip pat pasakė, jog vaidinti atsisakė dėl savo amžiaus ir noro užsiimti kita veikla.

 

Taip pat skaitykite: