Žurnalistė bei knygų autorė Akvilė Kavaliauskaitė turi tradiciją – gegužės pabaigoje, kai orai Lietuvoje dar nelepina, išskristi atostogų į šiltesnius kraštus. Šiais metais ji pasirinko Ispanijos salą Maljorką, su kuria ją sieja nostalgiški prisiminimai. Lygiai prieš 10 metų, baigusi žurnalistikos studijas, ji čia praleido kelis mėnesius.

Tikras rojaus kampelis

Kavaliauskaitė, lygindama šių dienų Maljorką su vaizdu, kurį prisimena prieš dešimtmetį, sako, kad šiandieninė sala stebina savo švara ir tvarka.

„Čia visur taip švaru, taip gražu, taip iščiustinta. Prieš dešimt metų nebuvo taip tvarkinga – nuorūkų, vienkartinių stiklinių būdavo primėtyta tiek mieste, tiek paplūdimiuose. Maljorkos valdžia labai stengiasi, kad šis rojaus kampelis ir liktų rojumi. Daug investuoja į tai“, – dalijasi pašnekovė.

Moteris pasakoja, kad Maljorkoje jau uždrausti visi vienkartinio plastiko gaminiai, dėl to labai sumažėjo šiukšlių, nėra jokių šiaudelių, vienkartinių stiklinių. Maljorkiečių rūpinimasis sala iš tikrųjų matosi – čia ji jaučiasi kaip rojuje.

„Kai kurių kurortinių vietų nuotraukos atrodo gražios, tačiau atvykus pamatai daug šiukšlių ir netvarkos. Maljorkoje taip nėra – čia ką matai nuotraukose, kaip viskas tobulai atrodo instagram‘e ar pinterest‘e, lygiai tokią pačią tvarką ir atskridęs randi“, – kalba kelių knygų autorė.

Ji taip pat atkreipia dėmesį, kad šiuo metu atostogauti čia itin palankus metas – turistų mažiau nei įprastai, o oras puikus.

„Tikrai nereikia nuo ryto užsiimti vietos prie baseino ar prie jūros. Tuštesnės gatvės, restoranai. O prisėdus kavinėse, jaučiasi, kaip visi pasiilgę turistų. Padavėjai prieina per sekundę, stengiasi padaryti viską, kad klientas jaustųsi gerai. Oro temperatūra taip pat itin tinkama patogiam poilsiui – 26-27 laipsniai šilumos, tad nėra per karšta, nesijauti, kad tuoj iškepsi“, – juokiasi A. Kavaliauskaitė.

Kaukės būtinos tik viduje

Paklausta apie saugumo reikalavimus keliaujantiems į salą, ji pasakoja, kad būtina turėti neigiamą COVID-19 testą. Taip pat reikia užpildyti anketą, suteikiančią QR kodą – jį, atskridus į Maljorką, reikia parodyti oro uoste. Saloje kaukės reikalingos tik būnant uždarose patalpose, o paplūdimiuose ar prie baseinų jos nereikalaujamos.

Maloniai moterį stebina ir viešbutyje taikoma tvarka – nors ji žino ispanų būdą, jog jie ne visada mėgsta laikytis taisyklių, šiuo atveju maljorkiečiai įgyvendina aukščiausius saugumo standartus, nori kuo greičiau susidoroti su pandemija.

„Galėčiau pajuokauti, kad viešbutyje sterilu lyg operacinėje. Viskas taip išdezinfekuota, taip valoma, kad ant stalo restorane galima ne tik saugiai pavalgyti – čia būtų galima saugiai kepenis transplantuoti. Keista matyti ispanus tokius susikaupusius“, – šmaikštauja žurnalistė.

Jai žavesį kelia ir turistų sąmoningumas – jei netyčia užmiršta užsidėti kaukę viešbučio patalpose, tuoj pat sulaukia malonaus kitų poilsiautojų priminimo.

Mamai aprodo gražiausias vietas

Atostogauti Maljorkoje A. Kavaliauskaitė atskrido su mama, kuri šioje saloje – pirmą kartą. Todėl, nors keliautojos ir turi „Tez Tour“ kelialapį „viskas įskaičiuota“, jos neplanuoja visų atostogų praleisti viešbutyje ar prie jūros. Žinoma moteris stengiasi mamai aprodyti gražiausias salos vietas.

Akvilė Kavaliauskaitė

„Esame išsinuomojusios automobilį, stengiamės iki pietų pagulėti prie baseino, prie jūros. O po pietų sėdam į mašiną ir kažkur keliaujam. Čia net atokiausias salos vietas galima pasiekti per valandą ar šiek tiek ilgiau, todėl per savaitę planuojame nemažai pamatyti“, – pasakoja žurnalistė.

Sužavėjo maljorkiečių išsilavinimas

Viena lankomiausių Ispanijos salų išsaugojo ir savitą kultūrą – vietiniai tarpusavyje kalba maljorkiečių kalba, puoselėja tradicijas, myli meną.

„Saloje gyvena daug vietinių, tai leidžia pajusti tikrą maljorkietišką gyvenimą ir salos atmosferą. Nors Maljorka yra gana turistiška, vietiniai labai kovoja už savo esatį, jie nori išlikti savimi. Jie turi savitą kultūrą, savo kalbą. Maljorkiečiai labai orūs, rūpinasi savimi, daug sportuoja. Jie gražiai rengiasi, yra skoningi ir stilingi, bet ne išsipustę. Taip pat jie neturi to triukšmingo temperamento, kaip žemyninės dalies ispanai“, – vietiniais gyventojais žavisi A. Kavaliauskaitė.

Ji taip pat atkreipia dėmesį į maljorkiečių išsilavinimą – salos gyventojai labai mėgsta meną, galerijas, muziką, skaito daug knygų, domisi kinu. Visi, kuriuos teko sutikti pašnekovei, yra išsilavinę ir turi puikų skonį.

Kavaliauskaitės rekomendacijos

Atostogų metu A. Kavaliauskaitė ne tik su mama keliauja po salą bei žavisi vietinių gyvenimu, tačiau ir dalijasi asmeninėmis rekomendacijomis, ką Maljorkoje būtina aplankyti kiekvienam.

  1. Ji siūlo bent pusdienį praleisti salos sostinėje Palmoje: „Jos architektūra labai graži, viską norisi fotografuoti. Tikra instagram‘erių svajonė. Žavingos siauros gatvelės, gražios panoramos, daugybė vietų, kur galima skaniai pavalgyti su įstabiu vaizdu prieš akis“.
  2. Taip pat moteris pataria pamatyti Formentoro iškyšulį su švyturiu, esančius šiauriniame salos krašte. Kelias iki jų veda siaurais kalnų serpantinais, kuriuos lydi statūs skardžiai, todėl silpnesnių nervų vairuotojams A. Kavaliauskaitė rekomenduoja čia apsilankyti organizuojamų ekskursijų metu.
  3. Maljorkoje daugybė balto smėlio paplūdimių, kuriuos pasiekti geriausia automobiliu. „Kiekvienas paplūdimys skirtingas, krantai uolėti, skiriasi gamta, atsiverianti panorama, todėl tiesiog būtina jų aplankyti ne vieną“.
  4. Dar viena žurnalistės rekomendacija – kalnuose įsikūrę žavūs miesteliai Soller ir Valldemossa. „Čia tylu, ramu. Atrodo, net žmonės pašnibždomis kalba, nes nesinori rėkauti. Toks gamtos grožis, ramybė, žaluma…“. O Soller miestelyje nuo 1913 m. kursuoja elektra varomas traukinys, vienintelis toks pasaulyje. Tai vienas įspūdingiausių turistų traukos centrų.

Į salą skraidinančių kelionių organizatorių „Tez Tour“ atstovė antrina A. Kavaliauskaitei, kad išties atostogaujant Maljorkoje, nereikia viso laiko praleisti tik viešbutyje. Gražiausias salos vietas patogu atrasti tiek išsinuomotu automobiliu, tiek į lankytinus objektus organizuojamų ekskursijų metu.

„Maljorkoje net 25 paplūdimiai yra gavę „Mėlynosios vėliavos“ įvertinimą, tad tikrai sužavės kiekvieną. Taip pat verta pasivažinėti Tramuntana kalnų serpantinais, susipažinti su vietine virtuve, pamatyti kitokią Maljorką plaukiojant laivu prie salos pakrančių. Tačiau svarbiausia – niekur neskubėti ir mėgautis maljorkietiška ramybe, juk atostogos ir viską suspėsite atlikti, kaip ispanai sako, „manjana“, – sako Inga Aukštuolytė, „Tez Tour“ Ryšių su visuomene ir rinkodaros skyriaus vadovė.

Taip pat skaitykite: