Asmeninio Mildos Bukantytės archyvo nuotr.

2012 metais spalio 9 dieną susikūrė projektas„dalinuosi.lt“, kuriame kiekvienas pilnametis asmuo gali nuomoti ir nuomotis įvairiausius daiktus. Nuo knygos iki automobilio ar veidrodinio fotoaparato su visais reikiamais priedais.

Vos praėjus keliems mėnesiams po oficialaus susikūrimo, šia idėja susidomėjo ir vienas sėkmingiausių Lietuvos verslininkų Ilja Laursas, kuris galiausiai patikėjęs „dalinuosi.lt“ komandos sumanymais, įsigijo reikšmingą bendrovės akcijų dalį.

Kas tai?

Tai pirmoji Lietuvoje daiktų nuomos ir dalinimosi platforma. Internetinė platforma, kuri suteikia žmonėms galimybę, gauti papildomas pajamas nuomojant, retai ar visai nebenaudojamus, daiktus. Be to, ne vienas itin brangaus daikto savininkas norėdamas, jog jo pirkinys, per greitą laiko tarpą jam atsipirktų, nemokamai patalpina skelbimą į internetinę svetainę ir pasiūlo jį nuomai.

Pasidomėjome vienos iš „dalinuosi.lt“ klienčių, kodėl ji nusprendė nuomoti savo automobilį. „Apsispręsti padėjo kitų nuomotojų sėkmės istorijos ir nuotaikingi video siužetai, apie tai, kaip naudinga ir smagu yra dalintis, kuriuos skelbė „dalinuosi.lt“ savo puslapyje. Galiausiai eilinį kartą autoservise išgirdau perspėjimą, kad maniškis mašiniukas genda būtent dėl to, kad per mažai juo važinėjama. Iš tikrųjų, kadangi pati gyvenu ir dirbu centre, visur vaikštau pėsčiomis arba dviračiu, taigi mašina naudojuosi tik 1-2 kartus per savaitę. Taigi labai tinkamu laiku sužinojau apie „dalinuosi.lt“, būtent todėl per šią platformą ir pradėjau nuomoti savo smartą“, – pasakojo Milda Bukantytė.

Pranešimuose spaudai, bendrovės vadovas Paulius Valatkevičius dažnai pabrėžia, jog šis projektas gali būti laikomas, dalinimosi kultūros ambasadoriumi Lietuvoje, kadangi iki šiol tokio reiškinio mūsų šalyje niekada nebuvo arba jis veikė tik siaurose žmonių grupėse. Taip dalindamiesi žmonės patiria abipusę naudą, vieni – užsidirba, o kiti gauna prekę už kur kas prieinamesnę kainą. „Mano nuomone, dalinimasis daiktais mažina vartotojiškumą, skatina žmones pagelbėti vieni kitiems ir kurią draugišką bendruomenę. Iš tikrųjų visi, kas iki šiol naudojosi mano mašina, labai nuoširdžiai dėkojo už pagalbą, tikrai malonu girdėti tokius žodžius. Jaučiuosi ne kaip sudarydama kažkokį verslo sandėrį, o tiesiog kaip darydama gerą darbą kitam“, – sakė vilnietė Milda.

Patikimumas

Nors pirkimai, pardavimai internetu vykdomi jau ne pirmus metus, tačiau visuomenei iki šiol toks prekybos būdas atrodo nesaugus. Būtent dėl šios priežasties „dalinuosi.lt“ komanda nusprendė bendradarbiauti kartu su lietuvių sukurta sistema „Trustribe“, kuri kaupia vartotojų atsiliepimus apie kiekvieną įvairias paslaugas teikiantį žmogų. Kitaip tariant, prieš nuomojantis daiktą klientas gali pasižiūrėti, kokią reputaciją turi nuomotojas, o išsinuomojęs gali parašyti savo nuomonę apie jo suteiktą paslaugą.

Be to, kiekvienas norintis nuomoti ar nuomotis daiktus, turi užsiregistruoti ir pateikti savo kontaktinius duomenis tam, kad darbuotojai galėtų patvirtinti jų tapatybę. Tai galima padaryti elektroniniu paštu arba naudojantis „Facebook“ profiliu.

dalinuosi.lt 2

Asmeninio Mildos Bukantytės archyvo nuotr.

Vien šiomis saugumo priemonėmis „dalinuosi.lt“ komanda neapsiriboja. Savo puslapyje taip pat pateikia įvairias sankcijas, kurios gresia tiek nuomotojams, tiek nuomininkams, jei dėl jų kaltės neįvyksta sandoriai. Galų gale, nuolatos primena pasirašyti nuomos sutartis tam, kad nekiltų jokių nesusipratimų.

Pasiteiravus, ar Milda neturėjo, kokių nors nesklandumų susijusių su nuomininkais, ji tegalėjo pasidžiaugti: „Jokių nesklandumų su nuomininkais nebuvo. Teko bendrauti tik su labais maloniais ir draugiškais žmonėmis, kai kurie kreipiasi ir ne po vieną kartą bei rekomenduoja mano mašiniuką draugams.“

Kaip tapti patraukliu nuomotoju

Siekdami, kad projektas sklandžiai vystytųsi ir eitų į priekį, komanda klientams pateikia kelis patarimus, kaip sėkmingai padidinti sandorių skaičių. Užsimenama ne tik, kaip patraukliai pateikti skelbimą, tačiau taip pat patariama, kaip nustatyti konkurencingą nuomojamo daikto kainą. Netgi nurodoma, kokios kategorijos daiktai yra paklausiausi.„Naudingų patarimų radau tiek puslapyje, tiek gavau ir asmeniškai iš „dalinuosi.lt“ kolektyvo. Tai tikrai padėjo sukurti patrauklų skelbimą. Taip pat kartu sukūrėme ir trumpą, linksmą filmuką, kuris irgi prisidėjo tiek prie paties puslapio, tiek ir prie mano skelbimo populiarinimo“, – džiaugėsi Milda.

Pinigai lieka antroje vietoje

Paklausus, ar „dalinuosi.lt“ platforma pateisino lūkesčius, Milda nedvejodama atsakė, jog liko kur kas daugiau nei patenkinta. „Pirmiausia – puikūs žmonės, naujos pažintys, šypsenos žmonių, kuriems galėjai pagelbėti, veiduose. Džiaugiuosi, kad automobilis ne stovi nenaudojamas, o gali kažkam pasitarnauti. Džiaugiuosi, kad tiek aplink sąžiningų, tvarkingų ir atsakingų žmonių, su kuriais malonu dalintis. Papildomi pinigai šiuo atveju tampa antraeiliu dalyku, kuris, be abejo, taip pat džiugina. Gaila tik, kad daug kas Lietuvoje su nepasitikėjimu vis dar žiūri ir dalinimąsi daiktais, bet savo kailiu jaučiu, kad viskas juda labai gera linkme, „dalinuosi.lt“ vartotojų bendruomenė plečiasi, komanda nuoširdžiai ir sunkiai dirba ir nesustodami tobulėja, smagu įsitraukti į dalinimosi sūkurį, iš kurio nesinori ištrūkti!“, – entuziastingai pasakojo Milda.

Taip pat skaitykite: