Romanas Abramovičius © Wikimedia Commons archyvo nuotr.

Paėjusią savaitę Rusijos opozicionierius Aleksėjus Navalnas kreipėsi į Europos Sąjungą dėl sankcijų taikymo prezidento Vladimiro Putino aplinkoje esantiems rusų oligarchams. Kreipimasis buvo pateiktas vaizdo konferencijos su Europos Parlamentu metu. A.Navalnas Europos Sąjungai siūlė taikyti sankcijas Romanui Abramovičiui, Ališeriui Usmanovui ir Arkadijui Rotenbergui.

Į Aleksėjaus Navalno pasiūlymus gali būti atsižvelgta rimtose diskusijose ES viduje, tačiau iš tiesų tokias sankcijas taikyti būtų gana didelis iššūkis. Briuselis gali susidurti su daug sunkumų renkantis ir sankcionuojant rusų oligarchus.

Europos Komisija pasiūlė naują sankcijų režimą – ES visuotinį žmogaus teisių sankcijų režimą, paremtą Magnitskio aktu. Šis režimas yra skirtas pakeisti sistemą, kuri taiko sankcijas visai valstybei tam, kad nubaustų individualius piliečius, atsakingus už pamatinių žmogaus teisių pažeidimus. Tikimasi, kad valstybės narės šį pasiūlymą patvirtins iki metų galo, o jis galės įsigalioti jau nuo 2021 metų sausio mėnesio. Nors Magnitskio (Rusijos teisininko, žuvusio Maskvos kalėjime dėl netinkamo elgesio) vardo aktas sukėlė pasipriešinimą, kadangi tokios šalys kaip Italija, Vengrija, Kipras ar Graikija išreiškė abejones ir delsia patvirtinti pasiūlymą, nes šių šalių vyriausybės palaiko glaudžius politinius ir ekonominius ryšius su Rusija.

Kitas kritikuojamas klausimas yra sankcionuojamų oligarchų sąrašo sudarymas. Tai yra, kokie turėtų būti kriterijai asmenį įtraukti į tokį sąrašą: politiniai interesai ar jų dalyvavimas griaunant demokratines vertybes? Artumas su V.Putinu? Korupcinė veikla?

Ir paskutinis, ne mažiau svarbus dalykas: Rusijos oligarchai yra pakankamai protingi žmonės, kad nelaikytų viso savo turimo turto vienoje vietoje, o perkeltų pinigus į „priedangos“ įmones. Pavyzdžiui, Arkadijui Rotenbergui jau yra taikomos Jungtinių Valstijų sankcijos dėl Rusijos Krymo aneksijos. Tačiau jam pavyksta apeiti apribojimus ir disponuoti pinigais, prisidengiant apsidraudimo sandoriais bei investuojant į meno kūrinius. R.Abramovičius turi dvigubą pilietybę – Rusijos ir Izraelio, o tai jam leidžia patekti į Jungtinę Karalystę, net jei JK vyriausybė atsisako atnaujinti vizą R.Abramovičiaus rusiškam pasui.

Būtent dėl šitų priežasčių nebus lengva pritaikyti sankcijas Rusijos oligarchams. Kad galėtų geriau ir sklandžiau išspręsti minėtas problemas, Europos Sąjungai gali tekti bendradarbiauti su Jungtinėmis Valstijomis. Tai, atsižvelgiant į naująją administraciją, būtų reali ir teigiama galimybė.

Taip pat skaitykite: