JAV prezidento Džo Baideno archyvo nuotr.

Bideno administracija ketvirtadienį pristatė bendrą politiką, pagal kurią nelegaliai JAV ir Meksikos sieną kirtę kubiečiai, haitiečiai ir nikaragviečiai bus nepriimami, o imigrantų teisių grupės pasmerkė šį žingsnį.

Pagal naująją politiką iki 30 000 migrantų ir prieglobsčio prašytojų iš Nikaragvos, Haičio, Kubos ir Venesuelos kiekvieną mėnesį gali teisėtai atvykti į JAV pagal leidimą. Per pastaruosius kelis mėnesius šiose keturiose šalyse smarkiai išaugo nelegalios imigracijos mastai. Prašytojai turi turėti JAV rėmėją ir praeiti patikros procesą. Jie gali pateikti paraiškas iš savo telefonų.

Tačiau Baltieji rūmai taip pat pareiškė, kad pasinaudos 42 kodekso dalimi, kurią prezidentas D. Trumpas naudojo migrantams COVID-19 pandemijos metu, kad grąžintų žmones iš šių šalių, kurie bando nelegaliai kirsti sieną, užuot praėję paraiškų teikimo procesą. Asmenys, neteisėtai kirtę Panamos arba Meksikos sieną, bus iš karto išbraukiami iš lygtinio paleidimo programos. Nuo spalio mėn. ta pati politika taikoma ir migrantams iš Venesuelos.

Imigrantų teisių gynėjai pasibaisėjo šiuo sprendimu, kuris, pasak jų, atims saugumą iš žmonių, kuriems jo labiausiai reikia.

Organizacijos „Human Rights First“ vyresnioji pabėgėlių apsaugos direktorė Eleanor Acer pareiškime teigė: „Bideno administracija turėtų imtis veiksmų, kad būtų atkurta pabėgėlių prieglobsčio teisė, o ne dvigubinti žiaurią ir neproduktyvią politiką iš D. Trumpo vadovėlio.

„Kiekvieną dieną, kai bus vykdoma ši politika, žmonės, ieškantys saugios vietos gyventi, bus atstumiami ir priversti patirti siaubingą prievartą“,  – sakė A. Acer. „Šis žmogaus teisių pažeidimas yra juoda dėmė prezidento J. Bideno ir jo administracijos veikloje. Jis padarys nuolatinę žalą žmonių gyvenimams, žmogaus teisėms ir pabėgėlių apsaugos sistemai visame pasaulyje.“

J. Bideno administracijos pareigūnai teigė, kad naujoji politika – tai būdas paskatinti žmones legaliai atvykti į JAV.

Krašto saugumo sekretorius Alejandro Mayorkas sakė: „Žmonės, kurie neturi legalios teisės likti Jungtinėse Valstijose, bus greitai išsiųsti. Jei žmonės turės saugų, tvarkingą ir legalų būdą patekti į JAV, jie mažiau rizikuos savo gyvybe keliaudami tūkstančius kilometrų su pavojingais kontrabandininkais tik tam, kad pasiektų mūsų pietinę sieną ir susidurtų su teisinėmis nelegalaus atvykimo pasekmėmis.“

Nuo pat prezidentavimo pradžios Bideną, dėl jo vykdomos politikos, kritikavo tiek respublikonai, tiek imigrantus remiančios grupės. Jaunųjų imigrantų vaikų teisių centro vyresnioji politikos analitikė Mary Miller Flowers pareiškime teigė: „Šiandienos prezidento J. Bideno pranešimas toli gražu neatitinka pažadų, kuriuos jis davė pirmąją dieną – kovoti už rasinį teisingumą, imigrantų teises ir šeimos apsaugą.“

„Teisė į prieglobstį neturėtų priklausyti nuo to, kaip pasprukai nuo pavojaus ar kiek turi pinigų, – sakė Flowers. „Tačiau pernelyg ilgai saugumo siekis buvo laikomas nedidelės žmonių grupės privilegija. Tai rodo faktas, kad J. Bideno administracija renkasi, kas gali gauti apsaugą.“

Šį savaitgalį Bidenas vyks į El Pasą, Teksaso valstijoje, ir tai bus jo pirmoji, kaip prezidento, kelionė prie pietinės sienos. Pirmadienį jis vyks į Meksiką susitikti su Šiaurės Amerikos šalių vadovais.

„Užuot dirbęs ranka rankon su tiesioginiais paslaugų teikėjais pasienyje, Bidenas vėl pakartoja nesėkmingas Trumpo eros prieglobsčio idėjas“, – sakė Karen Tumlin, imigrantų teisių grupės Justice Action Center įkūrėja ir direktorė. „Tai ne tik nuvilia, bet ir prieštarauja tam, ko dauguma amerikiečių nori mūsų tautai.“

Taip pat skaitykite: