© Wikimedia Commons nuotr.

Žmonės, kurie trokšta tik protingo bei išsilavinusio partnerio nuo šiol turi oficialų pavadinimą. Paprastai tariant, sapioseksualai, tai žmonės kuriuos seksualiai traukia ir tenkina tik žmonės su aukštu intelekto lygiu. Kritikai tai vertina kaip išsidirbinėjimą ir diskriminaciją.

2014 metų lapkritį, internetiniame pažinčių portale „OKCupid“ į seksualinių orientacijų sąrašą buvo įtrauktas ir sapioseksualumas. Galima pastebėti, kad pastaruoju metu seksualinę orientaciją galima rinktis iš itin plataus spektro, o portalas, nenorėdamas sukelti seksualinių mažumų įniršio, stengiasi atsinaujinti ir tenkinti vartotojų užgaidas.

Patį terminą, kaip teigiama sugalvojo LiveJournal bendruomenės vartotojas Wolfieboy. Tačiau atspirties tašku termino populiarumui visgi tapo jo integravimas į „OKcupid“. Kaip neseniai pranešė Merriam Webster, yra svarstoma jį įdėti į naujausią jų žodyno versiją. Tuo tarpu, nauja pažinčių programėlė „Sapio“ padės atsikratyti kandidatų į jūsų antrąją pusę, kurie negalėtų prieš lytinį aktą jums pacituoti Sokrato.

„OKcupid“ platformos atstovė Bernadette Libonate portalui vice.com teigė, jog: „ Mūsų platformoje sopioseksulumas buvo įtrauktas tam, kad vartotojams būtų patogiau susipažinti bei pradėti bendrauti su sau lygiu partneriu. Tai tikrai nėra patvirtinimas, jog ši orientacija yra oficiali. Tačiau, kad ir kokios bebūtų buvusios intencijos, jau daugiau nei 9000 vartotojų tinklalapyje identifikuoja save būtent šiuo keistu žodžiu.“ Sapioseksualų galima pamatyti ir Facebook ar Tumblr socialiniuose tinkluose. Pastarajame galima susidurti su nuotrauka kurioje matomas vyras, kuris besimylėdamas šuniuko poza skaito knygą arba išvysti tokią citatą kaip: „Labai malonu, kai randi žmogų kuris nori nurengti tavo protą ir pamylėti tavo mintis“

Nors seksualinio spektro plėtra nudžiugins tuos, kuriems svarbu turėti galimybę konkrečiai įvardinti savo orientaciją, tačiau sapioseksualumas nėra kažkas naujo ar nenormalaus. Lyon koledže, evoliucijos psichologiją dėstanti Lora Adair teigia, kad: „Vyrai ir moterys visada geidė intelektualaus partnerio, ir nesvarbu, ar jie identifikuos save kaip sapioseksualius, ar ne, ši savybė juos ir toliau trauks.“

Taip pat profesorė teigia: „Renkantis ilgalaikį partnerį ir moterys ir vyrai dažnai pirmoje vietoje pamini intelektą ir nuoširdumą, ir vardinant juos traukiančius seksualinius partnerio bruožus, nepriekaištingą išvaizdą nustumia į sąrašo pabaigą.“ Šią tiesą galima taikyti ir kitoms gyvybės rūšims, nors Lora argumentuoja, kad: „Gyvūnuose protas arba kognityvinės savybės yra matuojamos morfologiškai.“

Kaip pavyzdį Lora pamini palapinukinius paukščius, kurie savo namus puošia įvairiausiomis ryškiomis spalvomis ir iš aplinkos išsiskiriančiais objektais tam, kad pritrauktų išrankias pateles. „Gebėjimas rasti tokius objektus, o tada apsaugoti nuo vagysčių arba priešų, patelėms signalizuoja, kad partneris yra išmintingas“, teigia profesorė.

Šiuo metu nuo dvidešimt pirmojo amžiaus amerikietiškos kultūros neįmanoma atskirti „Žvaigždžių karų“, „Sostų karų“ arba įvairiausių komiksų, o kadaise tie, kurie domėjosi tokiais dalykais, buvo vaidinami moksliukais. Lora mano, kad kardinaliai pasikeitęs požiūris į tai dalinai paskatino tokių terminų kaip sapioseksualumas atsiradimą, įsitvirtinimą ir populiarumą.

Nepaisant to, ši orientacija išprovokavo tuos, kurie ją mato kaip dar vieną būdą diskriminuoti kitus. Vienas iš Tumblr vartotojų sako: „Sapioseksualumas yra tik krūva mėšlo. Tavęs netraukia intelektas, tave tiesiog atstumia negalia.“ Dar vienas diskriminacijos pavyzdys yra apklausa „Ar jūs tikrai esate Sapioseksualus?“, kurią sudarė tinklalapis Buzzfeed. Viename iš klausimų, jūs privalote atsakyti ar jus atstumia mintys apie tai, jog mylėsitės su žmogumi, kuris neturi aukštojo išsilavinimo ir niekada net nemąstė jo įgyti.

Kritikai mano, jog tokiu būdu yra normalizuojama idėja, kad aukštojo išsilavinimo neturintys žmonės yra kvaili ir tai sukelia diskriminacija. Panašiu principu bandoma įrodyti, kad potraukio stygius žmonėms, kurie nepraleido keturių metų švaistydami tėvų pinigus arba klimpdami į valstybines paskolas, nėra seksualinė orientacija.

Tačiau šis šališkumas neišsilavinimui nėra kažkas, ko mums reikia naujai išmokti. Net mūsų protėviai rinkosi tuos partnerius, kurie gebėjo sumaniai rasti maisto, sukurti saugią pastogę, bei naudotis savadarbiais įrankiais. Profesorė Adair teigia, kad: „Tai yra dalykai į kuriuos mes atkreipiame dėmesį iki pat dabar, trumpalaikė nauda – didesnės gaunamos pajamos arba ilgalaikė – geresni genetiniai duomenys, yra svarbūs aspektai renkantis partnerį.“

Taip pat skaitykite: