Aleksandras Lukašenka © Wikimedia Commons nuotr.

Baltarusijoje nuo prieštaringai vertinamų prezidento rinkimų rugpjūčio mėnesį reguliariai daugiatūkstantiniai piliečių mitingai protestuoja prieš faktinį valstybės vadovą. 66 metų Lukašenka vėl buvo paskelbtas nugalėtoju, esą turėdamas 80 procentų balsų persvarą – po 26 metų valdžios. „Protestai Baltarusijoje vyksta tik dėl vienos priežasties, ir tai visiems žinoma: Lukašenka pralaimėjo rinkimus, bet nenori trauktis”, – sako opozicijos lyderė Sviatlana Cichanouskaja.

Baltarusijos opozicija paragino buvusios sovietinės respublikos kariuomenę nusigręžti nuo vadovo Aleksandro Lukašenkos. Tuo tarpu ESBO (Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacija) rekomenduoja panaikinti prieštaringai vertinamus prezidento rinkimus. „Jie nori nutempti tave į karą prieš savo tautą“, – sakoma Baltarusijos karių kvietime, kurį suformulavo aktyvistė, pilietinių teisių srityje ir kandidatė į prezidentus Sviatlana Cichanouskaja bei buvęs kultūros ministras Pavelas Latuško. – „Aleksandrui Lukašenkai nebeliko išteklių, kad galėtų save išlaikyti valdžioje. Ginkluotosios pajėgos turėtų būti ištikimos žmonėms – jos neturėtų paklusti „nusikalstamiems įsakymams“, sakė Cichanouskaja ir Latuško.

Saugumo pajėgos pakartotinai imasi žiaurių veiksmų prieš taikius demonstrantus. Vien praėjusį sekmadienį buvo įvykdyta apie 1000 areštų. Tarp sulaikytų protestuotojų grožio konkurso „Miss Baltarusija – 2008“ nugalėtoja Volha Chižynkova, Olimpinių žaidynių prizininkas lengvaatletis Andrejus Kraučanka, kikboksininkas Ivanas Haninas. Tarptautinė nevyriausybinė žmogaus teisių gynimo organizacija „Amnesty International“ dar kartą kritikavo valdžios institucijų veiksmus, pabrėždama: „Baltarusijos valdžia oficialiai vadindama šimtus taikios demonstracijos dalyvių „nusikaltėliais “ rodo, kad visiškai nepaiso žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių“. Na, o JAV valstybės departamentas dar kartą paragino Minsko valdžią nutraukti represijas prieš demonstrantus ir atsižvelgti į laisvų ir sąžiningų rinkimų reikalavimus.

Lapkričio 5-osios Baltarusijos valstybiniuose apdovanojimuose apsiskelbėlis prezidentu užsiminė apie gatvių protestus keliuose Baltarusijos miestuose: „blogai, kai įvairios rūšies žmonės išeina į taikias, ramias ir jaukias mūsų miestų, ypač sostinės gatves, pažeisdami įstatymus ir tvarką. Turime pasimokyti iš tokių dalykų. Kiekvienas renginys turi dvi medalio puses. Aš pasakiau, kad tai yra blogai. Taip pat yra kažkas naudingo. Mes pagaliau supratome, ką galime prarasti – čia, Minske, buvome įpratę prie jaukumo, šilumos ir prabangių apartamentų“, – sakė uzurpatorius.

Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacija (ESBO) pasisakė už prezidento rinkimų pakartojimą, atkreipiant dėmesį į tarptautinį stebėjimą. Apskritai yra „svarių įrodymų“, kad 2020 m. rugpjūčio 9 d. rinkimai buvo suklastoti, teigiama Vienoje paskelbtoje ataskaitoje. Balsavimas nebuvo nei „skaidrus“, nei „laisvas ar teisingas“. Todėl oficialus rinkimų rezultatas turi būti atšauktas.

Teiginiai, susiję su sunkiais žmogaus teisių pažeidimais, buvo „pripažinti didžiuliais, sistemingais ir vienareikšmiškai įrodytais“, sakė Austrijos advokatas Wolfgangas Benedekas, išnagrinėjęs daugybę Baltarusijos piliečių ir organizacijų pareiškimų. Pirmiausia Baltarusijos valdžia dabar turi „nutraukti smurto prieš taikius demonstrantus kampaniją“, paleisti visus neteisėtai sulaikytus asmenis ir patraukti kaltininkus atsakomybėn, pareikalavo ESBO ekspertai.

Tačiau į tokius pasisakymus Baltarusijos ambasadorius Austrijoje Andrejus Dapkiunas atsako: „Mes žinome, kad kiekviena vyriausybė pati pasirenka įrankius šiai problemai spręsti. Bet kuri nacionalinė vyriausybė gali padaryti klaidų šiame darbe arba priimti sprendimus, kurie toli gražu nėra tobuli. Tačiau nėra vieno vadovėlio pasaulyje, kuriame aprašoma aiški kiekvienai valstybei tenkančių veiksmų seka, pagrindinė bet kurios valdžios institucijos užduotis – rasti vidurį tarp piliečių teisių ir laisvių užtikrinimo ir būtino visuomenės saugumo ir tvarkos lygio išlaikymo. Šio aukso vidurio paieška yra išimtinė teisė ir tuo pačiu išimtinė kiekvienos suverenios valstybės valdžios institucijų atsakomybė “.

Lukašenka kaltina Jungtines Amerikos Valstijas, Lenkiją ir Lietuvą protestų šalyje sukėlimu ir pareiškė neketinąs trauktis. Situacija šalyje atrodo pakankamai beviltiška, įtampa visuomenėje kaista ir priešprieša tarp valdžios ir ja nepatenkintų piliečių gilėja.

Taip pat skaitykite: