Pexels.com archyvo nuotr.

Tinkamai prižiūrėdami automobilį ir akumuliatorių, užvedimo laidų galbūt niekada nepanaudosite. Tačiau, automobilio elektronika gali bet kada sustreikuoti, akumuliatorius arba krovimo sistemos dalys sugesti, o galbūt pagalbos su užvedimo laidais prireiks jūsų draugui arba artimiesiems?

Automobilio užvedimo laidais metu dalis įtampos į veikiančio akumuliatoriaus yra perduodama į neveikiantį. Pats užvedimo procesas nėra sudėtingas, bet jį turėtų žinoti kiekvienas vairuotojas.

Ko jums reikės?

Vienintelis dalykas, kurio reikia norint užvesti automobilį laidais tai ir yra patys užvedimo laidai. Juos galite įsigyti bet kurioje autodalių parduotuvėje bei įvairiuose prekybos centruose. Visada geriau rinktis storesnius laidus, kadangi didelė srovė plonus laidus gali įkaitinti ir netgi sugadinti. Laidų galuose turi būti patogūs ir tvirti gnybtai.

Prieš naudodami užvedimo laidus visada juos atidžiai patikrinkite – jie negali būti palūžę, įtrūkę, apsauginis šarvas privalo būti sveikas. Dėl pažeistų laidų gali įvykti trumpas jungimas, taip sugadinant ne tik akumuliatorių, bet ir automobilio elektros sistemą.

Kaip viską atlikti saugiai ir teisingai?

Rekomenduojame pasinaudoti automobilio vartotojo vadovu, kad sužinotumėte galimus niuansus bandant užvesti automobilį su užvedimo laidais. Netinkamas elgesys gali privesti prie brangių elektros sistemos gedimų, todėl atsargumas yra svarbiausia. Bet kokiu atveju, pagrindinis užvedimo principas yra tas pats:

  1. Pastatykite automobilius šalia vienas kito, kad laidais galėtumėte sujungti jų akumuliatorius.
  2. Įsitikinkite, kad abiejuose automobiliuose būtų įjungtas avarinis stabdys.
  3. Užgesinkite automobilio su geru akumuliatoriumi variklį, išjunkite šviesas, magnetolą ir kitus elektros prietaisus.
  4. Atidarykite abiejų automobilių variklių gaubtus.
  5. Suraskite akumuliatorių arba, jeigu akumuliatorius kitur, į variklio skyrių atvestas jo jungtis.
  6. Sujunkite akumuliatoriaus teigiamas puses raudonu laidu, o neigiamas – juodu. Jeigu variklio skyriuje nėra neigiamos jungties, tai juodą laidą galite prijungti prie nedažytos metalinės dalies – varžtai, variklio blokas ir t.t.
  7. Užveskite automobilį su išsikrovusiu akumuliatoriumi.
  8. Po poros minučių užgesinkite variklį ir nuimkite užvedimo laidus priešinga seka nei juos sujungėte.
  9. Vėl užveskite variklį ir leiskite automobilio jam veikti bent 15-20 minučių, kad generatorius įkrautų akumuliatorių.

Kartais variklis gali iškart neužsivesti. Pavyzdžiui, jeigu išsikrovusio automobilio akumuliatoriaus talpa yra 100Ah, o veikiančio akumuliatoriai 60Ah talpos – gali tekti luktelėti keletą minučių prieš bandant užvesti automobilį.

Tiesa, vairuotojai dažnai negesina variklio atjungiant užvedimo laidus, tačiau, esant užvestam varikliui, laidais teka itin aukšta srovė. Užgesinus variklį atjungimas yra saugesnis ir kyla mažesnė rizika pažeisti elektros sistemas.

Ką daryti, kad daugiau taip nenutiktų?

Automobilio užvedimas laidais gali neatrodyti labai baisiai, bet kiekvieną kartą pilnai iškraudami akumuliatorių jūs kenkiate jo ilgaamžiškumui. Didžiausi akumuliatorių priešai yra didelė iškrova ir šaltis, todėl šių dalykų išvengimas jau yra didelis žingsnis pirmyn. Vis dėlto, ką reikėtų daryti, kad išvengtumėte užvedimo laidų ateityje?

Patikrinkite akumuliatorių

Atidžiai apžiūrėkite akumuliatorių – jis negali turėti jokių išorės pažeidimų, jungtys turi būti švarios, be oksidacijos požymių. Užgesinę variklį galite pamatuoti akumuliatoriaus įtampą – ji turėtų būti tarp 12.4 ir 12.8 V. Jeigu įtampa yra žemesnė nei 12 voltų, akumuliatorių jau reikia keisti.

Jeigu automobilį turite visai neseniai, patikrinkite, ar naudojamas akumuliatorius atitinka gamintojo rekomendacijas. Pavyzdžiui, 45Ah talpos akumuliatorius ilgainiui tikrai sukels problemų, jeigu gamintojo rekomendacijoje yra 75Ah akumuliatoriai.

Ne visada kaltas akumuliatorius

Automobilis gali nesivesti dėl daugybės priežasčių: nuo neveikiančių pakaitinimo žvakių iki susidėvėjusio degalų siurblio. Jeigu įtariate gedimą, nuvykite į autoservisą patikrai – specialistai atlikę diagnozę nustatys automobilio gedimus.

Nr. KMC220086

Taip pat skaitykite: