Keanu Charles Reeves, Kanados aktorius gimęs Beirute 1964 metais. Pasipūtėliško charakterio, būdingo daugumai Holivudo įžymybių nebuvimas, nurodo į santūrų, kuklų, neišsišokantį ir, be abejonės, talentingą intelektualą.

Savo aktoriaus karjerą pradėjęs kaip veiksmo filmų herojus Keanu sukūrė nemažai draminių ar romantiškų vaidmenų. Nors aktorius nebuvo nominuotas nė vienam aukščiausio lygio apdovanojimui, kaip „Oskaras“ ar „Auksinis gaublys“, jis visada išsiskyrė iš savo kartos aktorių ir savo kolegų bei bendradarbių yra apibūdinamas išskirtinai teigiamai. „Jis su savimi nešiojasi keistuolišką pasaulį, tačiau tuo pat metu spinduliuoja ryškų, švytintį nekaltumą“.

Gyvenimo ir karjeros kelias

Būdamas vaikas, Keanu daug keliavo: iš Beiruto į Sidnėjų, vėliau į Niujorką ir galiausiai į Torontą, Kanadą. Toronte Keanu su mama apsigyveno bohemiškoje Yorkville bendruomenėje, kur netoliese „The Rolling Stones“ įrašinėjo savo albumą, o ir ne viena to meto televizijos ir radijo asmenybė gyveno. Keanu mama Patricia Taylor augino sūnų viena ir sunkiai dirbo kurdama sceninius kostiumus tokioms žvaigždėms kaip Dolly Parton, Emmylou Harris, David Bowie, Alice Cooper, kas ne tik ugdė berniuko savarankiškumą, bet ir suteikė išskirtinę galimybę susipažinti su to meto, muzikos ir meno žmonėmis. „Jis grįždavo iš mokyklos, o namie nieko nebūdavo, todėl aš jį pasiimdavau į įrašų studiją. Jam patiko leisti laiką su grupės nariais, nes mes visada triukšmaudavom, juokdavomės ir tiesiog užsiimdavom su juo“, — prisiminimais dalijasi teatrališkasis rokeris Alice Cooper.

Keanu artimai bendravo su savo buvusiu patėviu, televizijos režisieriumi Paul Aaron, tuo metu dirbusiu televizijos prodiuseriu Holivude. Manoma, kad patėvis ir paskatino jaunąjį Keanu domėtis vaidyba, neilgai trukus Keanu pradėjo dalyvauti įvairiose televizijos atrankose. Nors kaip aktoriui, Keanu švietėsi sėkminga ateitis, mokykloje jam nelabai sekėsi, ne tik dėl tuo metu išsivysčiusios disleksijos, bet ir dėl pakankamai karšto būdo. Pakeitęs tris vidurines mokyklas, metė  koledžą būdamas 17, dėl tariamų nesutarimų su ten dirbusiu dramos dėstytoju.

Metęs mokslus Keanu dirbo įvairius darbus ir lankė dramos seminarus Toronte. „Jis drėbia mums monologą ir mes su mokyklos direktore iš karto supratome, kad šis vaikis išskirtinis“, — prisiminimais dalinasi tuometinio „Leach Posluns“ teatro mokytojas. Pirmąjį savo holivudinį vaidmenį Keanu suvaidino Toronte filmuotame filme, pavadinimu „Jaunas Kraujas“ („Youngblood“). Nors vaidmuo nebuvo pagrindinis, bet įdomi patirtis aktorių paskatino siekti kino industrijos aukštumų.

Susikrovęs daiktus, 21-erių vaikinas, sėdo į senutėlę „Volvo“ ir išvyko į Los Andželą, kuriame nepraėjus nė keliems mėnesiams, gavo vieną pagrindinių vaidmenų juostoje „Upės pakrantė“ („River’s edge“), vėliau sekė komiškieji „Bilo ir Tedo nuotykiai“ („Bill and Ted’s exellent adventure“). Pajutęs, kad aktoriaus karjera neša ir finansinę naudą, Keanu investavo į savo didžiausią aistrą- motociklus. Deja, didelio greičio mėgėjui, vienas pasivažinėjimas vos nesibaigė tragiškai, laimei po nemenkų sužalojimų aktorius pasveiko, o prisiminimui liko tik nemažas vertikaliai einantis randas ant pilvo. Vėliau, Keanu gavo galimybę filmuotis filme „Ant bangos keteros“ („Point break“). Pasiruošimas šiam filmui buvo sunkus ir fiziškai varginantis, turint omenyje, kad aktorius mokėsi šokinėti parašiutu, skrosti bangas banglente ir atlikti begalę kitų triukų.

Tačiau, didžiausiu lūžiu Keanu karjeroje laikomas veiksmo trileris „Greitis“ („Speed“), kurio gamyba neapsiėjo be kurijozų: pasirodo, Keanu, likus dviems savaitėms iki filmavimo pradžios, ėmė ir trumpai nusikirpo plaukus, kas režisierius tiesiog įsiutino, pastarieji svarstė stabdyti filmavimą ir palaukti, kol aktoriaus plaukai bent kiek ataugs. O aktorius, savo ruožtu, tiesiog pareiškė, kad nemažai laiko praleido su specialiųjų operacijų būrio vyrukais ir jų šukuosenos būtent tokios, todėl norėdamas pareigūną Džeką Traveną filme atvaizduoti kuo tikroviškiau, aktorius ir patrumpino savo plaukus. Nepaisant visų keblumų „Greitis“ tapo didžiuliu hitu, o Keanu padarė trokštamiausiu veiksmo filmų herojumi. Džiaugsmą, dėl tapimo nacionaline žvaigžde, aptemdė artimo draugo, kartu su Keanu vaidinusio filme „Manasis Aidahas“ („My own private Idaho“), River Phoenix mirtis. 23 metų vaikiną, nuo narkotikų perdozavimo ištiko širdies smūgis. Po skaudaus įvykio, aktorius galimybę vaidinti keliuose didelio biudžeto Holivudo filmų, išmainė į Hamleto vaidmenį teatre. „Vienas iš trijų geriausių mano matytų Hamletų, dėl vienos paprastos priežasties: jis ir yra Hamletas“ apie Keanu atliktą vaidmenį kalbėjo Roger Lewis iš „The Sunday times“.

Aktorius niekada nebuvo iš tų, kurie linksminasi Holivudo vakarėliuose, jis laiką leisdavo ramiai, dažnai su savo seserimi, neteikdamas didelės reikšmės savo statusui. Būtent dėl ramaus ir uždaro privataus gyvenimo, aktorių netrukus ėmė persekioti įvairūs gandai, dėl jo orientacijos: 1994 metais vietinės reikšmės, bulvarinis skaitalas sukūrė istoriją apie Keanu, neva susituokusį su milijardieriumi, įrašų kompanijos savininku David Geffen. Žinoma, abi pusės net nepažinojo viena kitos, o pats Keanu iš šitos spekuliacijos tik pasijuokė.

Būdamas trisdešimties Keanu, atidėjo aktoriaus karjerą ir su draugais pradėjo groti grupėje „Dogstar“. Vėliau dalyvaudamas viename muzikos industrijos renginių Keanu susipažino su Jennifer Syme. Pora greit pradėjo susitikinėti, o ir rimti santykiai netruko įsibėgėti, beje vieninteliai, apie kuriuos aktorius viešai prisipažino.

Netrukus filmo „Matrica“ („The Matrix“) scenarijus pasiekė aktorių, Keanu ypatingai norėjo vaidinti pagrindinį herojų Neo, „aš suprantu šį charakterį visapusiškai, dažniausiai atsibundu jausdamasis kaip jis“, — Keanu entuziazmą prisimena jo prodiuseris. Žinoma, filmo pasisekimas buvo įspūdingas, pelningas ir užtikrinantis Keanu vietą ateinančiose trilogijos dalyse.

Profesinę sėkmę papildė ir asmeninio gyvenimo džiaugsmai, Kenu mergina Jennifer laukėsi dukters. Deja, likus vos kelioms savaitėms iki gimdymo, ultragarsinio tyrimo metu paaiškėjo, kad vaikelis negyvas. Pora buvo sugniūždyta ir ilgai netrukus išsiskyrė. Praėjus šiek tiek daugiau nei metams, aktorius sulaukė dar vienos, tragiškos žinios: jo buvusi mergina pateko į eismo įvykį ir žuvo. Kentėdamas dėl skaudžios netekties aktorius suvaidino vieną žiauriausių savo vaidmenų- serijinį žudiką, filme „Stebėtojas“ („The watcher“).

Keanu Reeves neabejotinai žmogus- gvenime matęs visko, ko gero, būtent tos patirtys ir nulemia preciziškumą, realumą ir įdirbį,  kiekviename jo vaidmenyje.

Filmai (neskaitant Matricos) kuriuos vrta pamatyti

„Manasis Aidahas“ („My own private Idaho“, 1991) drama sukurta šiek tiek remiantis Šekspyro Henrio IV I ir II dalimis. Dviejų vaikinų, dirbančių žigolo, istorija. Pirmasis Scott (Keanu) tokį gyvenimo būdą pasirinkęs iš nuobodulio, tiesiog „stumdamas“ laiką, kol paveldės tėvo milijonus, antrasis Mike- pasiklydusi siela, be šeims ir be aiškios ateities. Jaudinanti, nuoširdi dviejų žmonių kelionė.

„Ant bangos keteros“ („Point break“, 1991), ko gero, veiksmo trilerių klasika, su pakankamai įdomiu siužetu ir gal šiek tiek primenanti „Greiti ir įsiutę“, tik vietoje mašinų naudojamos banglentės. Istorija apie FTB agentą, infiltruotą į banglentininkų ratą, tam, kad būtų išaiškinti bankų apiplėšimai.

„Velnio advokatas“ („The devil’s advocate“, 1997) fantastinė drama, apie talentingo advokato Kevin, karjeros posūkį, kai gavęs pasiūlymą dirbti vienai turtingiausių agentūrų mieste, advokatas suvokia, jog turtingas ir patogus gyvenimas retai pasiekiamas sąžiningai, o naujasis bosas pasirodo esąs pats Liuciferis.

„Saldus lapkritis“ („Sweet november“ 2001) Jau antrąkart ekrane susitinkantis Keanu Reeves ir Charlize Theron duetas, įkūnija du, labai skirtingus žmones — karjeristą Nelsoną ir svajoklę, atlapaširdę Sarą. Sara, siekianti pakeisti Nelsoną ir parodyti jam tikrąjį gyvenimo džiaugsmą, laikui bėgant keičiasi pati, suvokdama, kad judviejų susitikimas, nebus tik lengvabūdiškas lapkričio nuotykis. Romantinė drama, apie tai, kas gyvenime svarbiausia: meilę, draugystę, laisvę, užuojautą.

„Neįžvelgiamas pasaulis“ („A Scanner Darkley“ 2006) animacinė Philip K. Dick novelės adaptacija, pasakojanti apie po priedanga dirbantį pareigūną, kuris tyrimo eigoje tampa priklausomas nuo narkotiko „D“ ir gyvendamas dvigubą gyvenimą ima prarasti savo identitetą.

„Diena, kai sustojo žemė“ („The day the Earth stood still“, 2006) mokslinės fantastikos filmas, kalbantis apie globalias, ekologines problemas, apie žmonijos daromą žalą žemei ir apie žmonių, kaip rasės savanaudiškumą. „Jei žemė žus — žmonės išnyks, jei žmonės išnyks — žemė išgyvens“.

„Namas prie ežero“ („The lake house“ 2006) jautri, romantinė drama apie du žmones gyvenančius skirtingame laike ir besistengiančius vienas kitą surasti, kai vienintelė tarpusavio ryšio išlaikymo priemonė yra laiškai.

„47 Roninai“ („47 Ronins“ 2013) veiksmo ir nuotykių drama apie samurajus, sukilusius į kovą, prieš tamsiasias jėgas ir savo lyderiu pasirinkusius atstumtąjį Kai (Keanu Reeves). Japonų liaudies legenda paremtas pasakojimas apie narsą, pasitikėjimą, meilę, kerštą ir garbę.

Ar Keanu,  iš tiesų, liūdnas?

Keanu Reeves

2010 metis paparacių nufotografuotas aktorius, sėdintis ir valgantis sumuštinį, tapo plačiai pasklidusiu internetiniu pokštu. Keanu buvo priskirta asmeninė mėmė pavadinimu „liūdnas Keanu“. Negana to, facebook’o fanas sugalvojo birželio 15 dieną paskelbti oficialia „Pralinksmėk Keanu!“ diena. Norintys galėjo užsisakyti ir mažą, plastikinę, sėdinčio Keanu figūrėlę.

Visada susikoncentravęs, atidus detalėms ir be galo nuoširdus — keli iš būdvardžių dažniausiai skambančių, apibūdinant Keanu. „Jis niekada nedaro ir nesako nieko, kad priverstų kitus jaustis gerai, jis tiesiog daro tai, kas jam atrodo teisinga ir sako tai, ką jaučia“.

Taip pat skaitykite: