stiliusos.lt archyvo nuotr.

Pagaliau stiliaus patarimai prieinami ir eiliniam mirtingajam. Analogų mūsų šalyje neturintis projektas stiliusos.lt, tai greitoji virtualaus stilisto pagalba. Už šį reiškinį galime dėkoti pramogų pasaulio atstovei, stilistei Agnei Jagelavičiūtei.

Nors esame įpratę, kad stilistai tai tik viešuose vakarėliuose besidemonstruojančio elito užgaida, Agnė šiuos stereotipus griauna, suteikdama patarimus visiems į ją besikreipiantiems žmonėms vos už 10lt.

Agne, kaip kilo idėja teikti stiliaus konsultacijas internetu?

Ėmiau svarstyti apie stilisto konsultaciją, kuri būtų prieinama visiems žmonėms. Paprastai stilisto patarimai yra nepigūs, asmeninė konsultacija kainuoja maždaug nuo 500lt. Supratau, kad nesusiduriantiems su šou verslu, tokios paslaugos yra pinigų mėtymas. O juk visi nori atrodyti gražiai, todėl sugalvojau pasiūlyti pigesnes ir paprastesnes konsultacijas, kuriose galima virtualiai užduoti konkretų klausimą ir gauti greitą atsakymą. „StiliuSOS“ tai visiems prieinama, pigi ir profesionali pagalba internetu. Juk šiais technologijų laikais, beveik viską galime atlikti virtualiu būdu. Anksčiau atrodė keista, kad nėra sukurta virtuali stilisto paslauga. Beje, panašaus į  „StiliuSOS“  projekto nėra ne tik Lietuvoje, jo tiesiog nėra.  Aš pirma jį sugalvojau. Tokia stiliaus pagalba yra unikali idėja.  Dar prieš atsirandant „StiliuSOS“,  „Facebook‘e“ dažnai gaudavau įvairių klausimų , bet jie prasidėdavo visokiais atsiprašinėjimais už sutrukdymą. Prašyti paslaugos iš nepažystamo žmogaus, socialinio tinklo vartotojams tiesiog būdavo nelabai patogu. Aš irgi papuldavau į keblią  situaciją, nes visiems atsakyti ne visada turėjau laiko, o labai norėjosi.  Viskas taip susidėliojo, kad  nusprendžiau jog tiesiog privalau sukurti „StiliuSOS“ ir dabar dirbu virtualia stiliste.

Kaip baigtos kostiumo dizaino studijos kolegijoje  ir tapyba Vilniaus dailės akademijoje siejasi su stiliaus suvokimu?

Įgytos žinios tiesiogiai siejasi su mano darbu. Tapyba yra meno hierarchijos viršūnė, baigus jos studijas įgauni vidinius pojūčius. Po jų galima daryti bet ką, kas susiję su dizainu ir spalvomis. Abi šios studijos puikiai sąveikauja ir papildo viena kitą. Vis dėl to manau, kad stiliaus jausmui įtakos turi ir dieviškasis pradas. Vienas turi geresnę klausą, gražesnį balsą, na o kiti apdovanoti stipresniu stiliaus pojūčiu. Stiliaus suvokimą galima lavinti, bet norint dirbti stilisto darbą jau reikia turėti ir talentą. Yra žmonių, kurie galvoja, kad prie džinsų sėkmingai priderinus bliuskutę jau galima parduoti  savo žinias. Vyrauja nuomonė, kad stiliste gali dirbti kiekviena višta,  kuri nežino kuo užsiimti. Nieko panašaus. Norint dirbti stilistu, išsilavinimas būtinas. Čia kaip ir medicinoje, pirmiausia reikia baigti studijas, o tai padaryti net ir ne visiems pavyksta.

Kokie žmonės gali naudotis „StiliuSOS“ paslaugomis?

Man klausimą užduoti gali bet kuri moteris, kuri nori patarimo. Aš pasistengsiu sudėlioti derinius iš tų drabužių kuriuos ji jau turi įsigijusi, nereikia jokių didelių finansų, tikrai nebūtina pirkti gausybės suknelių ir batelių porų, visada galima mėginti suktis iš to kas yra. Štai čia ir yra erdvė pasireikšti tikram stilisto profesionalumui. Iš esamų drabužių sukurti vaizdą dėl kurio žmogui būtų ne gėda.

Ar tai sudėtinga?

Be abejonės, su kasdieniškais žmonėmis sudėtingiau. Juk nėra tokio didžiulio pasirinkimo. Bet tai šimtą kartų įdomiau ir man toks darbas patinka. Kartais net sunku eiti miegoti, jau ryte atsikėlusi bėgu patikrinti  atsiųstų užklausų. Visi klausimai yra tokie nenuvalkioti!  Anksčiau , kai dirbau asmenine stiliste man taip viskas buvo nusibodę…  Tas pats per tą patį: „ar aš ne stora“, „ar čia ta suknelė“, „ar čia nebuvo kas nors tą suknelę apsirengęs“. O dabar visai kitokie klausimai.  Kaip stilistė jaučiu, kad tobulėju, ne dienom, o valandom, nes tai yra tokia patirtis, kurios  nebuvo galima gauti niekur kitur.

Ką žmogus gauna vienos sesijos metu? Ką patartumėte jos vartotojams?

Jis užduoda konkretų klausimą ir gauna konkretų atsakymą. Pavyzdžiuose nerekomenduoju klausti bendrinių klausimų, pavyzdžiui:  „kas šiuo metu madinga?“ arba „kas tinka obuoliuko figūrai“? Juk pasitelkus „google“ naršyklę apie tai galima gauti šimtus nemokamų straipsnių. Be to, klausimai apie madą yra beprasmiai, nes tai kas madinga,  gali visiškai netikti. Taip pat rekomenduoju įdėti nuotrauką, tai yra labai svarbu. Kartais būna juokinga kai merginos tingi dažytis, bet nori patarimo dėl suknelės.  Apsivelka ją, nusifotografuoja, o paskui nuotraukoje užtušuoja veidą. Tai yra klaida. Klientų fotografijos niekam nerodomos ir niekada nepateks pašaliniams žmonėms. O užtušuoti veido negalima. Stilistas turi įvertinti bendrą vaizdą. Taigi, pateikus nuotrauką su veidu mano pasiūlymas tiks net 30 procentų labiau. Stilistas nuo dizainerio ir skiriasi tuo, kad kuria ne daiktą, o visumą,  konkretų personažą. Aš atsakau į klausimus net ir tuomet  kai nėra nuotraukos, bet labai rekomenduoju ją įdėti. Šioje srityje labai daug žmogiškojo faktoriaus. Aš vadovaujuosi ne tik matematinėm taisyklėm, kurias gavau su išsilavinimu, daug lemia ir nuojauta, kitaip tariant talentas.

Agne Jegelaviciute 2

stiliusos.lt archyvo nuotr.

Vyrai prašo patarimų?

Vyrų mažiau, bet prašo, tuo labai džiaugiuosi. Neseniai pralinksmino du vyrukai, susilažinę dėl klausimo ar galima į darbą eiti su šortais. Bet tokių klausimų sulaukiu mažiau, nes vyrais labai rūpinasi moterys ir jiems  nereikia tiek daug laiko praleisti  išvaizdos tobulinimui. Kartais moterys vyrais pasirūpina net labiau nei savimi. Naudingas variantas vyrams galėtų būti dovanos išrinkimas merginai. Pavyzdžiui, kam dovanoti meškiuką, kurio nėra kur dėti jeigu galima padovanoti apyrankę. Deja, dažnam vyrui per sudėtinga  ją išrinkti, todėl tokiais atvejais galima pasitarti su manimi parašius į „StiliuSOS“.

O ar vyrai su laiku nepatiria daugiau išorės spaudimo dėl išvaizdos?

Vyrai nepatiria jokio spaudimo. Esu linkusi manyti, kad jie yra ganėtinai narciziški ir terorizuoja moteris. Greičiau jau vyrai daro didžiulį spaudimą merginoms ir jos labai dėl to pergyvena. Gal  ir nereikėtų dėl jų taip labai stengtis.

Ką įvardintumėte kaip neatleistiną stiliaus klaidą?

Man visiškai nesuvokiama stiliaus klaida yra padirbinio dėvėjimas. Čia yra visuomeninė gėda.  Protu nesuvokiama, juk civilizuotoje šalyje padirbinys  yra kriminalinis nusikaltimas. Dar negražu nudeginti, sugadinti plaukai, juos reikia prižiūrėti. O kalbant apie drabužius, beveik visus juos, suderinus su tinkamais aksesuarais galima paversti bent jau normaliais. Tik jau niekam nebetinka sintetinės, sutraukiamos, gėlėtos suknelės su daugybe detalių, sagtelių. Tokios suknelės, kurias geriausiai apibūdintų žodis „įdomi“. Jeigu pirma mintis apie suknelę yra ne „kokia graži“, o „mmm kokia įdomi“, tai tikrai geriau jos nedėvėti.

Ką manot apie „kroksus“? Nešiojate tokius?

Ne, nenešioju ir nenešiosiu. Visgi, tai yra kraštutinumas, nors gali būti ir stilingas daiktas.  Jeigu kažkam patogu ir tinka, tai iki parduotuvės nueiti galima, kodėl gi ne. Aišku, geriau tada nesidėti ryškiai rūžavų. Aš nesu stiliaus maniakė, manau, kad žmogus turi būti stilingas tada, kada jis to nori. Bet neprivaloma būti tokiu nuolatos. Pati einu į parduotuvę su treningais bei ketinu ir toliau tai daryti. Per didelis rafinuotumas yra didžiausias vulgarumas, todėl tikrai nereikia visuomet galvoti kaip atrodai.  Kvaila, kai moterys didžiuojasi tuo, kad neneša šiukšlių nepasidažiusios. Tai nėra moteriškumas, tai labiau pindėjimas.

Ar Jums gražu „plus-size“ modeliai?

Aš galvoju, kad žmonės yra įvairūs ir neišskiriu nei stambių nei lieknų merginų. Nepakenčiu kuomet apkalbamos apkūnios moterys ir atvirkščiai, kai  manekenės vadinamos anoreksikėmis. Aš manau, kad visi žmonės turėtų stengtis atrodyti sveikai, o čia jau yra kiekvieno asmeninės pastangos. Kita vertus, negali visi sverti  50 kg. Reikia savimi pasitikėti nepaisant svorio, nes kartais moterys tikrai pergyvena kur to nereikia. Didelė klaida, kurią daro apkūnios moterys yra ta, kad jos bando maskuoti savo storumą. Žmogus negali užmaskuoti savo konstrukcijos. Žurnaluose rašoma dėkitės tokius ir tokius rūbus ir atrodysite plonai. Netiesa, neatrodysite plonesnė. Nėra tokių drabužių, kurie labai lieknintų, bet galite atrodyti gerai. Galite būti stilinga rubuiliukė!  Juk stilinga apkūni moteris, gali atrodyti šimtą kartų geriau už kokią džiūsną. Reikia didžiuotis savimi, save ryškinti, galvoti ne kaip atrodyti plonesnei, o kaip atrodyti gražesnei.

 Žmogui reikia turėti pastovų stilių ar labiau pasisakote už įvaizdžių įvairovę?

Turint gyslelę galima eksperimentuoti, bet jeigu tai nėra jūsų arkliukas, tai tuomet geriau susikurti pastovesnį stilių. Galima tam pasitelkti ir stilisto pagalbą, užduoti klausimą į „StiliuSOS“ ir taip gauti orientyrus, pagal kuriuos vėliau būtų lengviau pačiai išsirinkti tinkamus derinius. Galbūt išsiaiškinsite, kad labiau tinka moderni klasika ar geriau atrodote su atitinkamu spalvų koloritu, tada nebeprisipirksite to ko nereikia ir spinta nebelūš nuo nenešiojamų daiktų. Taip ilgainiui dauguma rūbų ims derėti tarpusavyje, o tai yra didžiulė laimė. Patikėkite, taip yra ir pas mane.

O kodėl tuomet moterims egzistuoja problema antrą kartą apsirengti tą pačią vakarinę suknelę?

Tai ne problema, tai klišė. Čia tokia iš taisyklių, kuri atėjo iš aukštuomenės sluoksnių. Tikrai būtų labai keista jeigu kokia Holivudo žvaigždė, nuolatos dėvėtų tuos pačius drabužius, nes dažniausiai ji jų net neperka,  jie yra skolinami ar dovanojami. Be to, negalima kasdieniame gyvenime perimti kažkokių parodomųjų įpročių. O ir suknelė ne kokia popierinė servetėlė, kurią galima vieną kartą panaudoti ir išmesti. Ypatingai dabar kai ekologinės idėjos yra itin svarbios, stilius irgi turėtų būti draugiškas aplinkai, taigi, geriau mažinti vartojimą. Užsidėti tą patį drabužį  ne tik galima, bet ir reikia, tiesiog jam pakeisti galima panaudoti kitus derinius, aksesuarus, rankines, batelius, pakabukus ar švarkelius. Kuo dažniau sugebėsite stilingai užsidėti tą patį drabužį, kuris kas kartą atrodys vis kitaip, tuo labiau galėsite didžiuotis geru stiliaus skoniu ir pojūčiu. Juk kiekvieną dieną nusipirkti naują suknelę yra paprasta ir tai sugebėtų kiekvienas. O seną parodyti naujai jau yra menas. Tam reikia talento. Merginos, kurios  pretenduoja į stiliaus ikonas būtinai tai turi mokėti.

Jei būtų Jūsų valia, kuria linkme pakreiptumėte mūsų visuomenės rengimosi įpročius?

Jokia. Lietuviai labai gerai rengiasi. Lietuvių jaunimas rengiasi panašiai kaip skandinavų, o jis, beje, laikomas stilingiausiu visame pasaulyje. Bet čia daugiau  kalbant apie didžiuosius miestus. Man moterys Lietuvoje rengiasi gražiau negu bet kur kitur pasaulyje. Kažkada dizaineris Juozas Statkevičius pasakė, kad lietuviai  – pilki cepelinai. Nėra taip blogai, kad lietuviai cepelinai. Visose šalyse žmonės rengiasi adekvačiai landšaftui, na o Lietuva yra tokia pilkoka šalis, žinoma, ne blogąja prasme. Juk pilka turi daugybę atspalvių, man tai yra viena gražiausių spalvų. Viskas ko reikia lietuviams, tai atsipalaidavimo veide, o su stiliumi viskas savaime ateis, nereikia savęs prievartauti, juk gyvename ne kančiai.

Kas dar, be drabužių,  suteikia stilingumo?

Nors ir dirbu su daiktais galiu pasakyti, kad nieko nėra svarbiau už tai ką turi galvoje. Pati  gražiausia stiliaus detalė yra žmogaus protas.  Į jį labiausiai verta investuoti, o visa kita po to.

Taip pat skaitykite: