Donato Jankausko-Duonio skulptūra „Rytmetis“

Paupyje sukurta viešoji meno galerija po atviru dangumi pasipildė dar dviem naujais meno kūriniais. Atvirame namo kieme, praėjus įspūdingą arką, lankytojus ir gyventojus pasitiks skulptoriaus Donato Jankausko-Duonio skulptūra „Rytmetis“, o prie Vilnios tako nustebins šviesos menininko Lino Kutavičiaus „Rieduliai“. „Darnu Group“ iniciatyva sukurta meno galerija jau turi penkis Lietuvos menininkų kūrinius, dar trys ją papildys pavasarį.

Svečius ir gyventojus pasitiks rytinėje vonioje mirkstanti gorila

Skulptorius, „Bezdžiuonių muziejaus“ įkūrėjas Donatas Jankauskas-Duonis Paupio kieme apgyvendino įspūdingo dydžio egzotišką gorilą. Kurdamas ją menininkas replikavo M. K. Čiurlionio paveikslo „Rytmetis“ motyvą iš savo paties pieštos knygos „Marčiurlionis“.

„Čiurlionio kūryba man padeda interpretuoti, kurti vaizdinius, būtent dėl šios knygos augančiame Paupio rajone dabar gyvena ir gorila. Per visą mano kūrybą keliauja zoomorfiniai personažai –  beždžionės. Todėl vieną jų sugalvojome apgyvendinti ir Paupyje. Čia ji lyg namuose – ilsisi vonioje, kuri atspindi buvusią industrinę Paupio pusę. Dar studijų metais būtent į Paupio rajone esančias galvanizacijos vonias nešdavau savo skulptūras chromuoti bei nikeliuoti“, – komentuoja skulptorius.

Pasak jo, kiemo viduryje vonioje besiilsinčios beždžionės darbas – pasitikti ir pralinksminti čia gyvenančius žmones ar rajono svečius.

Šviečiantys rieduliai mena Paupio istoriją

Lino Kutavičiaus „Rieduliai“

Šviesos menininkas, įvairių disciplinų menininkus vienijančios bendruomenės „T.E.M.A.“ (Tarptautinė Eksperimentinė Meno Akcija) ir „Lightforms“ įkūrėjas Linas Kutavičius į Paupio rajoną, prie Vilnios tako, šalia kitų esančių akmenų įkomponavo ir tris šviečiančius riedulius. Tikrieji čia esantys akmenys buvo sunešti tirpstant ledynams ir iškasti statybų metu, todėl meno kūrinys primena, kaip formavosi Paupys ir jo reljefas.

„Šviečiančių riedulių formos atkartoja tikrus Paupyje iškastus akmenis. Jų kūrybai buvo naudojamos kompozicinės medžiagos, kurios atsparios hidro, termo bei UV poveikiams. Kūrybos procesas reikalavo daug kantrybės, laiko ir specialių darbo sąlygų, tam buvo sukurta speciali laboratorija, kurioje ir užauginome šviečiančius riedulius. Šiuo savo darbu noriu ne tik įprasminti Paupio istorinę raidą, bet ir atkreipti dėmesį į klimato kaitą. Kadangi rieduliai buvo sunešti tirpstant ledynams, instaliacijoje jie atkartojami kaip tirpstantis ledas ar jo gabalas”, – teigia L. Kutavičius.

Galerija pradėta vystyti pernai

„Paupį mes kuriame kaip Vilniaus miesto traukos centrą, kuris įkvepia, nustebina. Šiandien jis tapo miestiečių bei jo svečių laisvalaikio leidimo vieta. Dėl to menas čia atlieka itin svarbų vaidmenį, kuris ne tik pasakoja unikalią rajono istoriją, bet ir tampa vienu svarbiausiu jo infrastruktūros elementu. Menines instaliacijas kruopščiai atrenkame –  dirbame su šiuolaikinio meno atstovais, meno kuratoriais, kad meno kūriniai ne tik praturtintų, bet ir organiškai įsilietų į Paupio gyvenimą“, – komentuoja „Darnu Group“ rinkodaros ir komunikacijos projektų vadovas Egidijus Sys.

Paupio meno galerija po atviru dangumi buvo pradėta vystyti pernai, kai čia iškilo skulptoriaus, kuratoriaus ir atstovo Lietuvai 57-ojoje Venecijos bienalėje Žilvino Landzbergo skulptūra „Palmė“, jaunosios kartos skulptorės, „ArtVilnius’16“ geriausia jaunąja menininke pripažintos Beatričės Mockevičiūtės skulptūrų serija „Asukas“ bei ant Paupio turgaus sienos nugulęs menininko, 2017 m. „Young Painter Prize” konkurso publikos prizo nugalėtojo Jurgio Tarabildos įspūdingo dydžio piešinys.

Šiuos meno kūrinius miestui ir Paupio gyventojams dovanoja rajono plėtotojai „Darnu Group“, subūrę kuratorių komandą ir projektui įgyvendinti skyrę 300 tūkst. eurų.

Skulptūra „Rytmetis“ pasitiks atvirame namo kieme, esančiame Aukštaičių g. 5. Instaliaciją „Rieduliai“ galima išvysti einant pėsčiųjų taku palei Vilnios upę Aukštaičių g. 30 link.

Taip pat skaitykite: