Televizijos serialo "Humans" kadras

„Žmonės“ (angl. „Humans“) – mokslinės fantastikos serialas, kuriame veiksmas sukasi netolimoje ateityje, kuomet  kiekviena šeima turi robotą – tarną, savo išvaizda ir elgesiu labai panašų į žmogų. Naujos technologijos bei pažanga mokslo srityje leido sukurti tokį produktą, kuris turi dirbtinį intelektą, tačiau sugeba mąstyti, turi jausmus ir  savo nuomonę. Kai žmonės sukuria savo kopijas su kuriomis užmezga emocinį ryšį, iškyla klausimas – ką iš tikrųjų reiškia būti žmogumi?

Serialą „Žmonės“ sukūrė britų režisierių duetas – Semas Vincentas ir Džonatanas Breklis. Šis serialas sukurtas pagal Larso Lundstromo švedišką dramą „Tikri žmonės“ (angl. „Real Humans“). Britų duetas siūlo mums tą pačią švediško serialo istoriją, tačiau prideda jai naujos gyvybės, įdomumo bei patrauklumo. „Žmonės“ yra visiškai naujas 2015 metų serialas, turintis dar tik vieną sezoną, kurį sudaro 8 serijos. Serialas susilaukė pripažinimo, todėl nuspręsta 2016 metais išleisti antrąjį sezoną, žadantį naujų istorijos posūkių. Serialas „Žmonės“ parodo, kokia gali būti mūsų netolima ateitis, kuomet žmonių sukurti puikiai išvystyti robotai – tarnai keičia mūsų kasdienį gyvenimą. Serialas intriguoja įdomiu siužetu, puikia britiška aktorių vaidyba bei kiekvienoje serijoje gvildenama tema – jog ribos, skiriančios  žmogų ir robotą, visiškai susiliejo.

Televizijos serialo „Humans” kadras

Džo Hawkinsas (akt. Tom Goodman-Hill) nebesusitvarko su savo trimis vaikais ir darboholike žmona. Kai stresas darbe, nuolat nepatenkinti vaikai ir atšalusi santuoka tampa nebepakeliami veiksniai šeimos tėvui, jis sumano įsigyti naują robotą – tarnę Anitą (akt. Gemma Chan). Šis Džo sprendimas susilaukia labai įvairios šeimos reakcijos. Jo jauniausioji dukrelė Sofi (akt. Gemma Chan) labai patenkinta savo nauja aukle ir nori su ja praleisti kuo daugiau laiko. Paauglys sūnus Tobis (akt. Theo Stevenson) taip pat džiaugiasi, jog jų namuose nuo šiol gyvens „karšta“ robotė, spinduliuojanti savo neįtikėtinu grožiu – proporcingom kūno linijom, lygia kaip aksomas oda bei simetriškų bruožų veidu.

Televizijos serialo „Humans” kadras

Vyriausioji durka Matty (akt. Lucy Carless), kuri puikiai supranta informatikos mokslus, mato Anitą, kaip įrodymą, jog jos karta jau yra nebereikalinga. Džo žmona Laura (akt. Katherine Parkinson) yra labiausiai nepatenkinta nauju vyro pirkiniu. Kai Anita kas dieną tyliai sėlina po namus, juos tvarko, gamina valgyt ir bendrauja su jos vaikais, Laura pasipiktina, jog robotas gali padaryti tai, ko ji nesugeba – rūpintis jos šeima. Tokioje visuomenėje mes matome, kad robotai tarnai tapo normalus reiškinys. Jie atlieka ne tik tarno pareigas, bet dirba įvairiausiose vietose: kavinėse, parduotuvėse, įmonėse ir netgi prostitucijos versle. Draudimo įmonės naudoja robotus kaip slaugus, kurie užtikrintų, jog senyvo amžiaus pacientai laikytųsi nustatyto medicininio gydymo. Tokiu būdu mes sutinkame atsiskyrėlį našlį daktarą Džordžą (akt. William Hurt). Džordžas yra  prisirišęs prie savo „pasenusio“ roboto Odžio (akt. William Tudor), kuris baigia visiškai sugesti, bet yra gražus priminimas apie jo mirusią žmoną. Kai sveikatos paslaugų tarnyba liepia Džordžui naudoti naują robotą – slaugę Verą (akt. Rebecca Front), Džordžas paslėpia Odį, nes turi vilties, jog jo mylimas robotas dar atsigaus.

Televizijos serialo „Humans” kadras

Serialo veiksmas taip pat sukasi apie grupelę robotų, kurie yra atsiskyrę nuo visos robotų linijos. Visuomenė įsitikinusi, jog robotai neturi jokių emocijų, pasirodo, yra visai kitaip. Vyrauja ypatingų robotų rūšis – jie sukurti taip, jog gali mąstyti ir jausti patys už save. Ši išskirtinių robotų grupė nuo kažko bėga, tik dar neaišku nuo ko. Šiai grupei priklauso ir Hawkinsų šeimos robotė – Anita, kurios tikrasis vardas Mia. Ją ir dar du jos draugus pagrobė ir atskyrė nuo visos grupės. Mią perprogramavo ir pardavė šeimai, kitą mergina atidavė į prostituciją, o dar vieną vaikiną pasiliko tyrimams. Tačiau Mios mylimasis, grupės vadas Leo (akt. Colin Morgan) su draugu Maksu (akt. Ivanno Jeremiah) padarys viską, kad vėl suburtų šią nedidelę ypatingų robotų grupę ir ją paslėptų. Ši robotų grupė suteikia serialui intrigos, nes atskleidžia robotų galimybę turėti emocinį ryšį.

Televizijos serialo „Humans” kadras

Šis serialas išsiskiria tuo, kad nuo pat pradžių žiūrovo dėmesys nukreipiamas į kiekvieną roboto žodį, žvilgsnį bei menkiausią judesį. Norima atskleisti, kokie santykiai vyrauja tarp žmonių ir robotų. Įsivaizduokite save perkant tarną taip paprastai, lyg  pirktumėte kokią nors indaplovę. Būtent tai serialas „Žmonės“ ir nori pabrėžti. Labai lengvai gaunamas pirkinys robotas  – tarnas yra pritaikytas individualiam vartotojui ir atlieka visas užduotis, kurių reikalauja jo šeimininkas. Žmonija tapo visiškai priklausoma nuo robotų. Nepaisant mokslinės fantastikos elementų, seriale vaizduojama kiekvienam atpažįstama kasdienio gyvenimo realybė. Žmonių nepasitikėjimas, pasipiktinimas robotams yra aiškiai parodomas kiekvienoje serijoje. O tokį atvejį galime labai lengvai priskirti šiems laikams, kuomet žmonės išreiškia savo nepasitenkinimą, diskriminaciją dėl migrantų ar kitokių žmonių, prie kurių jie nėra pripratę. Režisieriai Semas Vincentas ir Džonatanas Breklis surado būdą, kaip šią problemą pritaikyti mokslinės fantastikos temoje.

Verdiktas 10/10

„Žmonės“ – tai serialas, kuriuo norima atskleisti netolimos ateities problemą, jog technologijos pakeis žmones. Kiekvienoje serijoje slypi daug neatsakytų filosofinių klausimų, kuriuos norisi išgvildenti. Tai gudriai pastatyta drama, kuri prideda realistinio prieskonio mokslinės fantastikos temai. Jeigu esate mokslinės fantastikos gerbėjai, tačiau norite išvysti ir sau pritaikomų gyvenimo aktualijų – šis serialas kaip tik jums.

Taip pat skaitykite: