Serialo "The Outsider" kadras

Stivenas Kingas žinomas JAV rašytojas, kurio daugelis darbų tapo ne tik bestseleriais, bet ir kino filmais ar serialais. 2020 metais sausio 12 dieną HBO išleido mini serialą paremtą, šio autoriaus, romanu „Svetimas“ (2018 m. (ang. „The Outsider“)). Pasirodžius adaptacijai, ji sulaukė tiek kritikos, tiek pagyrų. Esminiu apkalbų objektu tapo kūrėjų sprendimas sujungti psichologinio trilerio ir kriminalinės siaubo dramos žanrus. Serialas „Svetimas“, nors ir pasakoja apie žiauriai išniekinto ir nužudyto berniuko tyrimą, pagrindinė jo tema yra tikėjimas, kokią įtaką jis turi mums ir, kaip tai pakeičia mūsų gyvenimą. Šiai temai, mini seriale „Svetimas“, geriausiai atsiskleisti padeda Beno Mendelsohno ir Cynthia‘os Erivo įkūnijami personažai.

„Svetimas“ prasideda scena, kai vyriškis išėjęs pavedžioti šunį aptinka žauriai nužudyto, išprievartauto ir sužaloto berniuko kūną. Žinia apie įvykį greitai išplinta po visą miestelį, nė vienas gyventojas negali įsivaizduoti, kas galėjo taip pasielgti. Tuo tarpu tyrimui ima vadovauti policijos detektyvas Ralfas Andersonas, jo apklausti liudininkai teigia nužudymo, prieš jį ir po jo, metu mate mažosios lygos trenerį Terį Meitlandą, o nusikaltimo vietoje rasti įrodymai tik patvirtina liudininkų žodžius, kad žudikas yra Teris. Visgi, netrukus po viešo suėmimo buvo rasta naujų įrodymų, tik šįkart jie rodė T. Meitlando nekaltumą. Turimi ir naujai gauti įkalčiai kėlė abejones ir dar daugiau klausimų. Kaip žmogus gali būti dviejose vietose vienu metu? Ar Teris Meisonas tikrai nužudė berniuką ir jeigu ne, kas tai padarė?

Stivenas Kingas ir, jo kūrinį televizijai adaptavęs, Richardas Price‘as teigia, jog nepaisant to apie ką yra kūrinio siužetas, jo tikslas priversti žmogų ne tik galvoti apie tai kas yra tikrasis žudikas, bet ir skatinti patikėti tuo ką jis mato. Dėl šios priežasties šiame kūrinyje tampa labai svarbus tikėjimas. Kokią reikšmę jis turi šiuolaikiniam žmogui yra diskutuotinas reikalas ir, nors „Svetimas“ remiasi antgamtiniais reiškiniais, kiekvienas iš žiūrovų gali tikėjimą pritaikyti savo asmeninei situacijai. Taip pat, dabar, kai visuomenėje būdinga daryti skubotas išvadas ir apkaltinti neturint visų faktų, nestebina, kad kūrinys nori pasigilinti į šią temą.

Serialo „Svetimas“ siužetas kelia dviprasmiškus jausmus, kai kurie kūrėjų priimti sprendimai, nors ir atitolina istoriją nuo romano, yra suprantami ir puikiai susižiūri. Pavyzdžiui, detektyvo sūnaus Ralfo būsena skiriasi nuo romano ir serialo, ne išimtis ir tai, kaip Holly Gibney sužino apie El Kuką, tačiau tai prideda savotiško dramatiškumo ir įdomumo. Siužetą įdomiu daro ir neįprastas sprendimas sujungti du labai skirtingus žanrus, kurių sintezė kelia įtampą, taip būtiną siaubo žanrui. Visgi, nepaisant siužeto pliusų yra ir minusų. Siužetas vietomis šokinėja, todėl kartais yra sunku suprasti, kas yra rodoma ir, kuriame laikotarpyje tai vyksta. Taip pat kūrėjai įtraukia nemažai nuobodžių ištraukų iš romano, dėl ko žiūrėjimo laikas prailgsta. Tiesa, 10 šio serialo serijų galima dalintis į dvi dalis. Pirmosios dvi serijos, kurios daugiau primena gerą detektyvą, yra intriguojančios, jos skatina sekti veiksmą, tačiau po Meitlando nužudymo harmonija, kuri buvo, subyra, siužetas tampa sunkiau susekamas, viskas tarsi sulėtėja.

Jeigu prie „Svetimas“ siužeto galima prikibti, tai prie aktorių vaidybos ne. Kiekvienas iš vaizduojamų personažų turi savo įsitikinimus, demonus su kuriais kovoja, ir aktorių sugebėjimas tai perteikti ir įtikinti žiūrovą savo egzistavimu stebina. Nors visų aktorių pasirodymai yra giriami, daugiausiai liaupsių gavo aktoriai Benas Mendelsohnas ir Cynthia Erivo. Benas Mendelsohnas „Svetimas“ atlieka detektyvo Ralfo Andersono vaidmenį. Jis apkaltina ir suima Terį Meitlandą, tačiau vėliau savo poelgio gailisi ir bando rasti tikrąjį žudiką, tačiau jis netiki antgamtiniais dalykais, dėl to bando rasti logišką paaiškinimą viskam kas vyksta. Aktorius, žinomas iš tokių filmų, kaip „Tamsos riteris“, „Tamsiausia valanda“ ir „Kapitonė Marvel“, puikiai išmano savo darbą, jis įtaigiai perteikia personažo neviltį bei bandymą suprasti ir susitaikyti su tuo kas atrodo neįmanoma. B. Mendelsohnas ekrane chemija dalinasi kartu su aktore Cynthia Erivo (žinoma iš filmo „Harieta“), kuri įkūnija Holly Gibney. Tai jau antras kartas, kai aktorei tenka vaidinti aiškeregiškų ir dvasinių sugebėjimų turintį personažą. C. Erivo supranta Holly kitoniškumą ir sugeba tai perteikti ir net įnešti truputį humoro į šį tamsų siužetą. Šis žingsnis yra labai didelis atsižvelgiant, jog kitoje S. Kingo adaptacijoje šio personažo įkūnijimas sulaukė daug kritikos. Tiesa, gaila, kad nepaisant to, jog visų aktorių vaidyba buvo puiki, kai kurie personažai liko iki galo neišnaudoti, kaip detektyvo Ralfo žmoną vaidinusi Mare Winningham bei T. Meitlando žmoną įkūnijusi Julianne Nicholson.

Seriale „Svetimas“ be kai kurių blogų siužeto sprendimų, suprantamas, tačiau nelabai patogus yra sprendimas viską filmuoti pusiau tamsoje, ar iš 5 metrų atstumo. Filmavimas tamsoje kliudo suprasti istoriją ir kas vyksta, viena tokių scenų buvo tvarte, kada tik iš muzikos ir aktoriaus reakcijos supranti, jog buvo bandoma išgazdinti. Scenoje yra taip tamsu, kad nėra įmanoma suprasti, jog kažkas pasirodė, nekalbant apie tai, kas tai buvo. Ir tai yra tik viena iš scenų, kur atrodo, kad matomumas neegzistuoja. Jeigu pasitaiko scenų su geru apšvietimu yra pasirenkamas kuo sudėtingesnis kadravimas, vaizdas yra filmuojamas per kelis kambarius, ar iš kitos gatvės pusės, todėl dažnai tik po minutės ar daugiau, galima suprasti, kur vyksta veiksmas ir kas jame dalyvauja. Kartais šie du filmavimo stiliai yra sujungiami į vieną, kaip pavyzdys, yra rodoma mirusio berniuko šeima po vakrienės, filmuojama yra vėlai vakare ir iš tarpdurio, todėl nėra iki galo aišku, kas įvyksta ir tik kitos serijos pradžioje iš pateiktų užuominų yra suprantama, kas įvyko. Žinoma, aktorių vaidyba buvo puiki, tačiau tokie priimti sprendimai jiems nepadėjo. Visgi, tokį pasirinkimą galima laikyti siekiu, kad žiūrovas pasijaustų dezorientuotas, kaip ir „Svetimas“ personažai.

Taip pat skaitykite: