Filmai, kurių siužetai sukasi aplink muzikantų biografijas visada sulaukia susidomėjimo. Šiame žanre visada dominuoja detalės pasakojančios apie dainininkų gyvenimus, pabrėžiant jų kritines akimirkas, priklausomybę nuo narkotikų, alkoholio, beribį talentą ir šlovę, ir kokią kainą tenka susimokėti gyvenime už pripažinimą. Tokiuose filmuose triumfuoja muzikiniai garso takeliai, kurie net ir nenusisekusiems filmams suteikia žavesio. Pristatome Jums 10 tiek apie realius, tiek apie išgalvotus muzikantus sukurtų filmų, kurių muzika ir istorijos pavergia bei užburia.

10. „The Doors“ (The Doors, 1991)

Tai dramatiška dokumentinė juosta, kurios centre grupės „The Doors“ lyderio Jim Morrison muzikinio ir privataus gyvenimo akimirkos. Grupė The Doors – septintojo dešimtmečio roko muzikos grupių, sukurta 1965 m. Didžiulį jos populiarumą lėmė paslaptingi grupės dainų tekstai. Nors grupė iširo aštunto dešimtmečio pradžioje, iki šių dienų žmonių susidomėjimas „The Doors“ neišblėso, kasmet parduodama po milijoną jų albumų. Išviso grupė pardavė virš 76 milijonus įrašų. Filme pasirodo reti ir niekur nepublikuoti kadrai iš grupės „The Doors“ repeticijų, turų, paties Jim Morrison bemiegės naktys, aistra poezijai ir alkoholiui – nuo pat grupės susiformavimo 1965-aisiais iki jo mirties detalės. Tai unikali muzikinė dokumentika, pasakojanti apie išskirtinę asmenybę ir neatsiejamą Jim Morrison gyvenimo dalį- muziką. Iki šiol filmo režisierius Oliver Stone neatskleidžia kaip jam pavyko gauti filmui niekur negirdėtos ir nematytos medžiagos filmo kūrimui. Filme pasakojama tragiška Jim Morrison gyvenimo peripetijos- nuo solisto studentiškų metų iki jo mirties nuo širdies smūgio. Morisonui tebuvo 27metai. Tai liūdna ir kerinti istorija apie spalvingą septintą dešimtmetį, narkotikus, seksą ir muziką. Pagrindinio vaidmens atlikėjas Val Kilmer, vadinamas Jim Morrison dvyniu, kadangi jie panašūs tiek elgsena tiek išore.

9. „Cukrinio žmogaus beieškant” (Searching For Sugar Man, 2012)

Beveik kiekvienuose namuose Pietų Afrikos Respublikoje šalia Elvio ir „The Rolling Stones“ muzikos plokštelių visada galima rasti ir Siksto Rodrigeso, geriau žinomo kaip Sugar Man, dainų rinkinius, kurie, melomanų teigimu, yra populiaresni už visas kitas roko legendas. Sugar Man dainos Pietų Afrikos Respublikoje yra tapusios legendinėmis, tačiau labai mažai žinoma apie jų atlikėją. Neatsitiktinai pasirinktas ir toks filmo pavadinimas. „Cukrinio žmogaus beieškant” jungtinis D. Britanijos ir Švedijos darbas, režisuotas Malik Bendjelloul . Režisierius M.Bendjelloulas pasakoja, pirmą kartą apie S.Rodriguezą išgirdo 2006 metais, kai pusę metų keliavo po Afriką. Jį sužavėjo šio muzikanto istorija. Režisierius nutarė muzikanto istoriją įamžinti kino juostoje. Juosta „Cukrinio žmogaus beieškant“, pasakoja apie du dainininko S.Rodriguezo ieškančius gerbėjus ir jo muzikos atgimimą. Filmas pasižymi įdomiais techniniais sprendimais. M.Bendjelloulas filmą pradėjo filmuoti 8 mm juosta, kurią dabar jau sunku rasti. Taip pat paskutiniai filmo kadrai buvo nufilmuoti išmaniuoju telefonu. „Cukrinio žmogaus beieškant” gavo BAFTA apdovanojimą už geriausią dokumentiką, nominuotas Amerikos režisierių gildijos apdovanojimais, 2012 metais pelnė du prizus nepriklausomo kino festivalyje Sundance“ taip pat nominuotas daugiau nei penkiolikoje kitų tarptautinių kino festivalių. Režisierius M.Bendjelloulas apdovanotas „Oskaru“. Filmui sulaukus tarptautinio pripažinimo, S.Rodriguezas atnaujino savo muzikinę karjerą. Surengė koncertinį turą Pietų Afrikos Respublikoje, vėliau ir Amerikoje į savo pasirodymus pritraukdamas vis daugiau naujų gerbėjų.

8. „Kartą“ (Once, 2007)

Tai filmas apie asmenybes, kurių gyvenimuose muzika neatsiejama dalis. Filmo režisierius John Carney sukuria miuziklą, kuriame daug dramos elementų, ekspresijos. Nuostabi lyrika čia atskleidžiama per muzikinę prizmę. Filmas pelnė „Oskaro” apdovanojimą už geriausią dainą „Falling Slowly” bei aibes nominacijų įvairiuose festivaliuose. „Kartą“ pasakoja istorija apie dviejų nepažįstamųjų meilę, kuriuos suvedė muzika. Jis (akt.Glen Hansard) – muzikantas ir dainų kūrėjas iš Dublino, dieną taisantis dulkių siurblius tėvo parduotuvėje, vakarais grojantis gatvėse ir svajojantis tapti žvaigžde. Ji (akt. Marketa Irglova) – čekė imigrantė, dirbanti bet ką, tačiau skambina pianinu, kai tik randa progą. Tai dviejų asmenybių istorija, kurie vienas kitam padeda įgyvendinti svajones. Filmo garso takelis apdovanotas muzikine „Grammy” nominacija. Filme debiutavę aktoriai Glen Hansard ir Markéta Irglová kurį laiką važinėjo po visą pasaulį su koncertais, atlikdami šiame filme skambėjusias dainas.

7. „Eimi(Amy, 2016)

Anot filmo režisieriaus Asifo Kapadia, „Amy“ tikslas parodyti: kas ji buvo iš tiesų, parodyti tikrąją merginą, kuri slėpėsi už žvaigždės. Amy Winehouse – XXI amžiaus pirmojo dešimtmečio muzikos primadona. Pradėjusi kuklią karjerą gimtojoje Britanijoje, ji tapo viena žymiausių pasaulio dainininkių. Antrasis Amy Winehouse albumas „Back to Black“ buvo įtrauktas į XXI amžiaus pasaulio perkamiausių albumų dešimtuką ir nominuotas šešiems „Grammy“ apdovanojimams, iš kurių laimėjo net penkis. Žvaigždės asmeninis gyvenimas, alkoholizmas, narkotikai leido visuomenei klijuoti merginai visokias etiketes. Režisierius 2016 ėmėsi atskleisti, kokia tikroji asmenybė slypi po šiomis etiketėmis. „Amy“ istorija apipinta asmeniniais, kasdieniniais dainininkės gyvenimo epizodais, užfiksuotais jos draugų ar šeimos. Šioje autobiografijoje ne kas kitas filme pasakoja jos istoriją, o pati Amy Winehouse. Skaudžios meilės patirtys atsiskleidžia netgi ir jos dainų tekstuose. Ji pati kalba ir apie vaikystę – liūdesį dėl šeimą palikusio tėčio, depresiją ir vaistus, glaudų ryšį su močiute. Filmo „Amy” režisierius, atsiimdamas auksinę „Oskaro“ statulėlę už geriausią dokumentinį filmą, aiškino siekęs atskleisti tikrąją tiesą apie muzikos žvaigždę, kuri mirė 2011-aisiais, būdama 27 metų. Filme matomi – reti ir niekur nerodyti Amy Winehouse gyvenimo epizodai, įamžinti dainininkės draugų, prodiuserių ir šeimos vaizdo kamerose ir telefonuose, kuriuose užfiksuotos Amy Winehouse akimirkos nuo 2003 metų, kada apie jos talentą žinojo tik saujelė draugų, iki lemtingųjų 2011 metų, kuomet iškankinta šlovės, narkotikų ir alkoholio dainininkė mirė savo namuose.

6. „Rėjus“ (Ray, 2004)

Biografiniai filmai apie didžiuosius JAV istorijos herojus yra labai populiarūs tarp Holivudo režisierių. Ne išimtis ir filmas – „Rėjus” kuris yra apie soul ir pop- muzikos žvaigždę Rėjų Čarlzą. Biografiniame filme „Rėjus“- pasakojama istorija apie XX a. popmuzikos legenda, aklą fortepijono virtuozą, genijų, kuris suteikė naują skambesį “rhythm & blues”, išpopuliarino džiazą, prikėlė iš mirusiųjų rokenrolą. Kad taptu legenda ir nusipelnytų šių skambių titulų, jis turėjo nueiti ilgą ir duobėtą kelią. Jammie Foxxas atliko pagrindinį vaidmenį įkūnijant Rėjų Čarlzą. Aktoriui įkūnijant garsų, regėjimą praradusį soul muzikos pionierių, teko prisiklijuoti netikrus akių vokus, dėl kurių buvo tarsi aklas. Už šią rolę aktorius buvo apdovanotas „Oskaru“. Rėjaus Čarlzo istorija – tai ne tik šlovinga muzikos genijaus gyvenimo ir kūrybos istorija. Tai – jaudinantis pasakojimas apie ilgą bei atkaklią jo kovą su pačiu savimi. Kovą, kurią Rėjus pagaliau laimėjo. „Rėjų“ galima laikyti ne tik biografiniu, bet ir muzikiniu filmu. Čia skamba vos ne visi garsiausi Rėjaus Čarlzo hitai, kuriame susipina penktojo dešimtmečio džiazas ir bliuzas, vėliau Čarlzo išrasta soul muziką, atsiradusi sujungus bliuzą ir gospelus bei šeštojo dešimtmečio triumfas pop muzikoje užkariaujant muzikos topus.

5. „Ties jausmų riba“ (Walk the line, 2005)

Filmas „Ties jausmų riba“ yra skirtas garsiam Amerikos dainininkui Johnny Cashui,, kuris 2003 metais, praėjus 4 mėnesiams po mylimosios mirties, pats savo noru pasitraukė iš gyvenimo. Amerikoje dainininkas buvo tikra legenda, lyginamas su Elviu Presley. Ši biografinė juosta, pasakoja dainininko gyvenimo istoriją nuo vaikystės didžiosios tragedijos iki šlovės Olimpo ir nuosmukio. Filmo „Ties jausmų riba“ siužetas koncentruojasi į Johnny Casho ir June Carter Cash meilės istoriją. Dainininko gyvenimo istoriją pasakoją aktoriai– Joaquin Phoenix ir Reese Witherspoon. Už June Carter atliktą vaidmenį Reese Witherspoon gavo patį aukščiausią apdovanojimą– „Oskarą“. Kūrybinei grupei puikiai pavyko atskleisti laikotarpį, muzikalumą, bei asmenybės stiprumą, kurį turėjo Johnny Cashas. „Ties jausmų riba“ gavo tris „Auksinius gaublius“, tarp kurių yra geriausių komedijos/miuziklo aktorių apdovanojimai, atitekę Joaquinui Phoenixui ir Reese Witherspoon.

4. „Taip gimė žvaigždė“ (A star is Born, 2018)

Šiais metais kino kritikus ir žiūrovus pakerėjo jausminga muzikine drama „Taip gimė žvaigždė“. Tai dėmesį kaustanti meilės istorija, įstabaus garso muzikos takelis, stiprus scenarijus ir itin vykęs pagrindinių veikėjų duetas. Bradley Cooperio režisuotam filmui tai užtikrina vieną iš geriausių ir stipriausių kino juostų šiais metais. Filme pasakojama apie kantri muzikos žvaigždę Džeksoną (jį vaidina pats B. Cooperis) – kurio karjera tiesiog puiki. Minios žmonių jį šlovina, tūkstančiai klausosi jo dainų. Tačiau jis nulipęs nuo scenos visas bėdas užgožia alkoholio butelyje bei narkotikuose. Vieną dieną jo gyvenimas pasikeičia kai bare sutinka Elę (vaidina Lady Gaga)  – kuri tai dar neatskleistas talentas. Pasitelkęs visas priemones Džeksonas priverčia Elę ateiti į sceną ir sudainuoti jos kūrybos dainą. Taip gimsta nauja žvaigždė. Džeksono ir Elės pažintis visam laikui pakeičia jų gyvenimus. Filme kuriama istorija priverčia pažvelgti ir į rimtą alkoholizmo ir narkotikų vartojimo problemą. Pažvelgti, kaip žmogų keičia ši baisi priklausomybė. Aktorius Bradley Coopris pirmą kartą užėmė režisieriaus poziciją  ir žiūrovams pristatė jaudinančią istorija, kuri apipinta muzikos skambesio. Scenarijų kartu kūrė Will Fetters bei „Oskarų” apdovanojimų pelnęs, pasaulyje pripažintas scenaristas – Eric Roth. Pagrindinius vaidmenis atlieka pats B. Cooperis kartu su Lady Gaga, kuri yra pelniusi daugybę muzikos apdovanojimų ir yra viena iš garsiausių ir ryškiausio pasaulio muzikos žvaigždžių. B. Cooperis giriamas už puikų režisieriaus debiutą, Lady Gaga- už nepakartojamai gerai atliktą vaidmenį. Muzikinis garso takelis filme „Taip gimė žvaigžde“ 10 balų! Jei ir liksite nesužavėti siužetu, tačiau muzika tikrai pakerės. Muzikos žodžiai, jausmas, skambesys paliečia širdį, bei šiurpina odą.

3. „Edith Piaf. Rožinis gyvenimas“ (La Vie en Rose, 2007)

Legendinė Prancūzijos Edith Piaf atgimė neeiliniame biografiniame filme- „Edit Piaf. Rožinis gyvenimas“. Garbė pavaizduoti Edith Piaf teko aktorei Marion Cotillard. Aktorė pažįstama iš komercinės trilogijos „Taksi“ kur atliko antraplanį vaidmenį, taip pat vaidino Timo Burtono pasakoje suaugusiesiems „Mano gyvenimo žuvis“, Jeano Pierre’o Jeunet karinėje dramoje „Ilgos sužadėtuvės“ ir sero Ridley Scotto komedijoje „Geri metai“. Tačiau šiuo filmu aktorė išbandė save pagrindiniame vaidmenyje. Šis vaidmuo prancūzų aktorei, 2008-aisiais atnešė „Oskarą“. Filme atskleidžiamas duobėtas patyrusios atlikėjos kelias nuo dainavimo gatvėse iki šlovingojo triumfo koncertinėse salėse. Filme pasakojama istorija apie charizmatišką, egoistišką, jausmingą ir stiprią asmenybę, kuriai gyvenimas nepagailėjo išbandymų. Laikinas apakimas vaikystėje, praleistas laikas Normandijos viešnamyje, lemtingas susitikimas su kabareto meno vadovu Louisu Leplee, tragiškai nutrūkęs emocingas meilės romanas su bokso čempionu Marcelu Cerdanu, potraukis alkoholiui, narkotikams ir vaistams, žvaigždžių ligos požymiai ir keisčiausios užgaidos, sparčiai besivystantis kūno reumatas ir dramatiški priepuoliai scenoje, dainavimas iš skausmo sukandus dantis paskutiniais karjeros metais. Filmo pavadinimas „Rožinis gyvenimas“ paradoksalus, tačiau tinkamas. Už talentą dažnai menininkui tenka sumokėti didelę kainą ir gyvenimas tikrai nebūna rožėmis klotas. Režisieriaus Olivier Dahano kurtas „Edit Piaf. Rožinis gyvenimas“ leidžia prisiminti garsiausią, mėgstamiausią prancūziškos estrados dainininkę, kuriai plojo kone visas pasaulis. Jos dainos iki šiol laikomos XX amžiaus muzikiniu palikimu.

2. „Bohemijos rapsodija” (Bohemian Rhapsody, 2018)

Šių metų rudenį kino padangėje pasirodė dar viena muzikinė biografinė drama „Bohemijos rapsodija“, kuri pasakoja legendinės grupės „Queen“ bei jų nepakartojamo lyderio ir vokalisto Freddie Mercury istoriją. Kino studijai „20th Century Fox“ bei prodiuseriui Bryanui Singeriui pavyko susitarti su „Queen“ grupės nariais Brianu May‘ų ir Rogeriu Tayloru, kad būtų leista perkelti į kino ekranus, 250 milijonų įrašų visame pasaulyje pardavusius grupės „Quuen“ bei jos lyderio Freddie Mercury istoriją. Žiūrint šį filmą apima jausmas, kad tai ne kino salė, o didžiule arena, kurioje groja gyva muzika. Filme skambėjo legendinės grupės dainos „Love of My Life“, „We Will Rock You“, „Bohemian Rhapsody“, „Another One Bites the Dust“ ir kiti hitai. Žiūrovams suteikiama galimybė iš arti pamatyti priežastis ir kokiu būdu buvo sukurti šie muzikiniai kūrinai, kurių šiandien dar klausomasi. Laikotarpis bei „Queen“ grupės nariai- Freddie Mercury, Briano May‘aus, Rogerio Tayloro ir Johno Deacono buvo pateikti labai tikroviškai. Freddie Mercury asmenybę įkūnijęs Ramis Malekas- vertas „Oskaro“ titulo. Jam pavyko tikroviškai atkartoti legendinio Freddie Mercury asmenybę. Kiti aktoriai taip pat pasirodė puikiai. Gwilymas Lee, Josephas Mazzello ir Benas Hardy‘is taikliai pavaizdavo Briana May‘ų, Johną Deaconą ir Rogerį Taylorą. „Bohemijos Rapsodija“- suteikia galimybė bent šiek tiek pažvelgti ir susipažinti su su Freddie Mercury istorija bei kaip grupė „Queen” pasiekė savo olimpo viršūnę.

 1. „Mulen Ružas” (Moulin Rouge, 2001)

Drama, miuziklas – apie meilę, šokius, prabangą, laisvę, grožį ir tiesą. „Mulen Ružas” parodoma, kad meilė yra gyvenimas. Filme pasakojama meilės ir gyvenimo istorija. Jaunas poetas Kristijanas (akt. Ewan McGregor) atvyksta ieškoti laimės į Paryžių. Čia jis, vedamas savo kūrybinio talento, pasineria į Toulouse Lautrec ( akt. John Leguizamo) pasaulį, kurio centre nuostabaus grožio, žymiausia miesto kurtizanė bei dainininkė, dar vadinama “Spindinčiuoju deimantu” (akt. Nicole Kidman). Filme daug spalvų, daug dainų bei labai įdomūs personažai. „Mulen Ružas“ apsuptas šou elementų. Filmo kūrybinė grupė dirbo ir kūrė siužetą Australijoje, tačiau jiems pavyko detaliai atkurti Paryžiaus Mulen Ružą. Kompiuterinė grafika užglaisto Mulen Ružą pasakų ir teatro elementais. „Mulen Ruže“ įsimylėjėlių duetas, meilės žodžius perduoda šiuolaikinėmis dainomis Nuostabus Ewan McGregoro balsas ir jaudinančios Nicoles Kidman dainos, originalūs specialieji efektai, profesionali choreografija, įspūdingiausios dekoracijos sukuria ypatingą muzikinį spektaklį.

Taip pat skaitykite: