Monique / Asmeninio archyvo nuotr.

Lietuva yra pakankamai jauna valstybė, kuri per trumpą laiko tarpą sugebėjo užsiauginti įspūdingą kultūrinį paveldą. Viena iš jo svarbiausių dalių – Lietuvos muzikinis pasaulis.

Su pagarba žvelgiant į praeitį galima fiksuoti tokius muzikos scenos gigantus kaip Stasys Povilaitis, Foje ar Hiperbolė, bet muzikos pasaulis kasdien tobulėja bei auga. Šiandienos Lietuva gali didžiuotis ne vienu muzikinės scenos atstovu, tiesa ryškesnį pėdsaką palikti pasauliniu mastu vis dar pakankamai sunki užduotis, jei neskaičiuotume stebėtinos pasaulinės Dynoro sėkmės.

Naujienų portalas vilniauszinios.lt kviečia susipažinti su 10 itin populiarių Lietuvos muzikos pasaulio grupių bei atlikėjų, kurie, redakcijos nuomone, šiuo metu įneša didžiausią indėlį į Lietuvos muzikos scenos progresą.

10. Monique

Trečiajame „X Faktorius“ sezone pergalę iškovojusi Monika Pundziūtė, dar kitaip žinoma kaip Monique, į populiariausių Lietuvos daininikų gretas įsitraukė gana greitai. Iš pradžių daininkė buvo daugelio komentatorių nurašoma, jog laimėjus „X Fakotorių“ jos populiarumas palaipsniui išblės ir dainininkė bus greitai pamiršta, tačiau Monika visiems įrodė kitaip. Tokie žymūs kūriniai kaip „Palauk dar“, „Nenoriu grįžt namo“, „Dviese“, „Man nebaisu“ Lietuvoje sumušė populiarumo bei klausomumo rekordus.

Monika savo kūryba gana neblogai pataiko į pasaulines tendencijas ir įneša daug naujovių bei šiuolaikiškumo, ypač vaizdo klipuose, kurie nuspalvina dainas gerokai įvairesnėmis spalvomis nei įprasta lietuviškam kontekstui. Dainininkės kūryba gal dar nėra pasaulinio lygio, bet bent jau turi pretenziją nenusileisti vakarų pop žvaigdėms. Nepaisant to, kad Monika yra dar labai jauna auganti Lietuvos muzikos pasaulio žvaigždė (daininkė gimė 1997 metais nedideliame Širvintų miestelyje), ji jau dabar spindi nepaprastai ryškiomis spalvomis ir ateityje iš Monikos galime tikėtis daug daugiau. Neabejojame, jog ji dar visus nustebins.

9. Deeper Upper

Energingasis ketvertas groja nuo 2010-ųjų. Maišydami indie roką su elektronika jie jau senokai subūrė savo klausytojų ratą Lietuvoje. Jaunų vaikinukų „synthpop“ grupė yra pasižymėjusi aktyviu dalyvavimu įvairiuose muzikiniuose festivaliuose bei tarptautiniuose konkursuose. Pasak grupės narių, išsilaikyti bei pasiekti nemažai sėkmės padėjo bendrai užsibrėžti tikslai, kurių didžiąją dalį grupė įvykdė.

Grupės kūryba yra išties šiuolaikiška bei puikiai atspindinti XXI-ąjį amžių. Tokiuose muzikiniuose klipuose kaip „Unity“ atsispindi grupės propaguojamas atvirumas, tolerancija, regimi motyvai siunčiantys draugiškus ženklus LGBTQ bendruomenei. Grupė kuria anglų kalba, ir labai tikimės, kad vaikinai stengsis pasižymėti pasauliniu mastu. Žymiausi kūriniai: „Unity“, „In the Sands of a Desert“, „No Regrets“, „Boys Don’t Cry“.

8. Ieva Narkutė

Ievos Narkutės kūryba išsiskiria iš kitų ypatingus jausmus bei emocijas žadinančiomis dainomis. Ieva, kitaip dar muzikiniame pasaulyje žinoma kaip Jieva, ypač išgarsėjo po kino juostos „Tadas Blinda“ pasirodymo, kuomet nuskambėjo daina „Raudoni vakarai“. Bet nei kiek ne blogesni ir kiti populiarumo sulaukę kūriniai: „Sakyk, kur tu“, „1000 metų“, Tarp kažkada ir dabar“, „Metų laikai“.

Ievos muzikinė karjera po dukters gimimo buvo šiek tiek praradusi pagreitį, tačiau daininikė teigia, jog jos kūrybos niekas nesustabdys, o mes tikimės, kad atlikėja ir dainų autorė niekada nepristigs motyvacijos ateities kūrybai, ir pasirodymams didžojoje scenoje.

7. „Skylė“

Stebint „Skylės“ muzikinį kelią susidaro įspūdis, kad grupė laikosi kiek nuošaliau nuo viso to nuožmaus industrinio verslo Lietuvoje ir bando eiti savo keliu. Dar 1991-ais metais, byrant Sovietų sąjungai susikūrusi grupė spėjo neblogai pasižymėti Lietuvos muzikiniame pasaulyje. Grupę sudaro: Rokas Radzevičius, Aistė Smilgevičiūtė, Kęstutis Drazdauskas, Mantvyvas Kodis, Gediminas Žilys, Jonas Krivickas, Salvijus Žeimys. Grupės kuriamos muzikos stilistiką apibrėžti išties nėra lengva, ji varijuoja tarp roko, neofolko, bard‘o, punk‘o bei keletos kitų stilių.

Paskutiniai grupės išleisti albumai: „Vilko vartai“ (2015), „Dūšelės“ (2016), „Broliai“ (2010). Dainų turinys yra gana įvairus pradedant Lietuvos partizanų atminimais, baltiška kultūra bei baigiant erotiškai skambančiais duetais ar samprotavsimais apie mirtį. Kūryba išties yra muzikos gurmanams bei neypatingai tinka nūdienos Cardi B ir Nicki Minaj gerbėjams.

6. G&G sindikatas

Užteks jausmų, šią grupę pažįstate visi, tai Gabrieliaus Liaudansko ir itin margos vienas kitą papildančių asmenybių kompanijos įkurta Hip Hopo stiliaus muzikinė grupė. Dar 1996-ais įsikūrusi neeilinė gvardija tapo tikru Hip Hopo simboliu Lietuvoje. Grupė yra išleidusi net 8 albumus, laimėjusi begalę apdovanojimų (Lietuvos hip-hopo, Bravo, Radiocentro bei M.A.M.A apdovanojimus). Grupė per savo karjerą iki šiol aktyviai koncertuoja įvairiuose muzikos festivaliuose, arenose aplink Lietuvą bei už jos ribų.

G&G kūryboje ryškiai atsispindi vakaruose devintame dešimtmetyje paplitęs Hip Hopo žanras. Svaras įkvėpimo sėmėsi iš tokių žymių atlikejų kaip Eminemas, 2Pac‘as ir daugelis kitų. Kalbant apie Hip Hopo pradininkus Lietuvoje G&G yra tikras šio žanro tėvas. Tikimės, kad šutvė nenustos progresuoti ir pajautę naujų laikų vėjus išvengs nedėkingo dinozaurų likimo.

5. Jazzu

Daininkė Justė Arlauskaitė išgarsėjo kartu su prodiuseriu Leon‘u Somovu visiems į smegenis ir širdis įstrėžusiu „Leon Somov ir Jazzu“ duetu. Jau nuo 2009 metų dainininkė nepaliaujamai šluoja muzikos asociacijos metų apdovanojimus. Jazzu savo muzikinę karjerą pradėjo Londone, kur būtent ir sutiko prodiuserį Leon‘ą. Net ir duetui iširus Justė neprarado prožektorių šviesos malonės ir jei ne sunkus atlikėjos charakteris, kiek nepamatuotos ambicijos, bei blogas socialinių tinklų administravimas ko gero regėtume atlikėją dar aukštesnėje šio sąrašo pozicijoje.

Jūstės kūryba bei unikalus balso tembras sugeba sukelti klausytojams begalę emocijų. Puikus to pavyzdys kūrinys „Po mano oda“. Net 11,5 milijono peržiūrų „Youtube“ svetainėje turinti daina sulaukė puikaus klausytojų atgarsio net ir iš užsienio ribų. Justė gana sėkmingai kolaboruoja su tokiais muzikinio pasaulio atstovais kaip Jovani. Atlikėjos balsas bei didžėjaus sugebėjimai muzikos kūrinius atveria gerokai platesnei publikai, neapsiribojant vienos šalies auditorija. Daina „Keep It To Myself“ taip pat turi virš 11 milijonų peržiūrų, tad atlikėja gana sėkmingai ir atkakliai garsina Lietuvos vardą.

4. Domantas Razauskas

Domantas Razauskas – kultinis dainų autorius ir atlikėjas, poetas, gitaristas, kompozitorius. Gali pasiūlyti „į dūdą“ jei pavadinsite jį dainuojamosios poezijos atlikėju. Kalbant apie muzikanto kūrybą, būtų teisinga pasakyti, jog ji yra ir daug daugiau nei rokas, regi ar velniška/dieviškai talentinga poezija. Prieš laidą „Pasivaikščiojimai“ žurnalistas bei įgarsintojas Rytis Žemkauskas atlikėjo kuriamas dainas yra įvardijęs kaip „Dainos su kuriomis galima gyventi“. Domantas beveik visas atliekamas dainas yra sukūręs pats, o jų skaičius jau seniai gerokai perkopė šimtą. Kas tikrai smagu, jog beveik neįmanoma skirtinguose atlikėjo koncertuose išgirsti skambant dviejų tokių pačių kūrinių. Dėka begalinės ir niekad nesiliaujančios improvizacijos visos Domanto dainos kas kartą skamba kitaip.

Kas kart kitoks scenoje pasirodantis Domantas gali sudaryti rokerio ar rastamano įvaizdį, visgi viskas yra gerokai kitaip ir tiesa slypi kažkur anapus. Taigi jei ieškote kaip atsipalaiduoti bei surasti  sielos ramybę, ar atrasti atsakymus į svarbiausius klausimus jums būtina paklausyti Domanto Razausko kūrybos.

3. Marijonas Mikutavičius

Apie šį atlikėją turbūt nedaug esate girdėję, ar matę televizijos ekranuose? Juokauju. Taigi per daug apie pačią Marijono asmenybę nedaugžodžiausime. Marijonas labiausiai išgarsėjo po sportinio himno „Trys milijonai“ bei Eurobasket 2011 krepšinio dainos. Žinoma tai nėra vieninteliai nuostabūs daininko kūriniai, jo skambus balsas puikiai atsispindėjo tokiuose kūriniuose kaip: „Ten galėjai būti tu“, „Balintos sienos“, „Aš miręs“, „Drąsių nieks nežudo“, „Ar mylėsi tu mane“, „Geriausi mūsų vakarai“ ir kituose kvapą gniaužiančiuose kūriniuose. Marijonas nėra vien tik neeilinis, itin pasižymėjęs Lietuvos daininkas, jis yra neatsiejama krepšinio ir visos šalies kultūros dalis.

2. Jurga Šeduikytė

MTV apdovanojimai iš Justino Timberleiko rankų, tarptautinio Baltijos dainų muzikos festivalio pagrindinis prizas, albumai: „Aukso pieva“, „Instrukcija“, „+37“, tai keletas iš Jurgos nuopelnų. Jurga muzikos pasaulyje tapo aktyvi dar 2005-ais, kuomet daina „Nebijok“ skambėjo visuose radijo stočių eteriuose. Jurgos kūryba taip pat yra gana glaudžiai susijusi su Lietuvos kultūra bei istorija. Daina „Seniai toli“ apdainuoja senovės baltus bei jų gyvenimą. Jurgos kūryba yra tikra bei orginali, dainininkė vengia kartojimųsi, o didžioji dalis dainų yra paremtos turiningu tekstu. Jurga, niekada nesustok!

1. Andrius Mamontovas

Taip, žinom, kad sakyti, jog Andrius Mamontovas yra geriausias Lietuvos dainininkas yra šiek tiek nuspėjama ar netgi nuvalkiota, tačiau ir faktas, kad į viršų išmestas obuolys kada nors nukris ant žemės yra banalus. Tiesiog neįmanoma paneigti fakto, jog atlikėjas turi išskirtinį talentą bei įkvėpimą. Ši asmenybė yra pasižymėjusi gerokai daugiau muzikos pasaulyje nei visos jau minėtos grupės ar atlikėjai bei turi begalę dainų, kurios yra amžiams įstrigusios į lietuvių širdis. Andrius gimė 1967 metais bei muzikinę karjerą pradėjo dar paauglystėje, grupėje „Foje“. Muzikantas yra išleidęs net 24 albumus bei 6 singlus. Mamontovo muzikinė odisėja trunka jau daugiau nei 30 metų, per šį laiką atlikėjas nėra turėjęs jokių ypatingai ženklių nuopolių, kas yra labai būdinga įvairioms vakarų pasaulio žvaigždėms. Andrius yra unikalus lietuvių atlikėjas, kuriuo išties nuoširdžiai galime didžiuotis.

Taip pat skaitykite: