Elonas Muskas / Instagram archyvo nuotr.

Po nesibaigiančio žaidimo „noriu – nenoriu“ Elonas Muskas dabar iš tikrųjų oficialiai valdo „Twitter“ Delavero kanclerio teismo sprendimu, nėra jokių galimybių susigrąžinti socialinį tinklą.

Musko neapgalvotas 44 mlrd. dolerių, 54,20 dolerio už akciją, pasiūlymas gerokai pervertino bendrovę, kurios akcijos liepos mėn. kainavo vos 32,65 dolerio už akciją. Tai iš dalies lėmė jo paties garsiai išsakyta kritika bendrovei, kurią jis dabar valdo.

Nepaisant to, kad E. Muskas stengėsi nutraukti sandorį – vienu metu „Twitter“ generaliniam direktoriui Paragui Agravalui (Parag Agrawal) parašė emotikoną (emoji) su prierašu: „dabar Muskas turi iš tikrųjų vadovauti bendrovei.“

Įmonių valdymo ekspertas, Kolumbijos verslo mokyklos profesorius Villiamas Kleperis (William Klepper) „HuffPost“ sakė: „Dabar, kai jam priklauso „Twitter“, tai tarsi vaizdžiai tariant netikėta sėkmė. Jis turės užtikrinti vadovavimą, reikalingą bendrovei išlaikyti ir plėtoti. Jis negali jos tiesiog laikyti savo portfelyje!“

Nors šiuo metu yra daug klausimų ir mažai atsakymų, Muskas turi didelių vizijų, kurios gali būti lėtai įgyvendinamos (arba nepasiteisinti). Štai kas gali pasikeisti prieštaringai vertinamoje „Twitter“ programoje.

Nesutarimų įveikimas

Muskas, kuris save vadina „žodžio laisvės šalininku“, yra viešai pareiškęs, kad leis platformoje skelbti kontroversiškus pranešimus. Tačiau, be bendrų aforizmų „Twitter“, jis mažai kalbėjo apie konkrečius dalykus. Muskui, kurio turtas auga ir krenta kartu su „Tesla“ prekės ženklu, glaudžiai susijusiu su jo viešuoju įvaizdžiu, – gali būti sudėtinga, jei, tarkime, Muskas atvertų vartus baltųjų viršenybės šalininkams socialiniame tinkle „Twitter“.

„Tesla“ kelia nerimą keliančią geopolitinę įtaka. Pavyzdžiui, kas nutiks, jei Rusija paprašys Musko nutildyti „Twitter“ nepritarimą reiškiančius žmones, mainais į galimybę naudotis jos retųjų žemių ištekliais, kurie yra reikalingi „Tesla“ akumuliatorių gamybai?

Ne pelno siekiančios organizacijos „Fight for the Future“ (Kova už ateitį) direktoriaus pavaduotojas Evanas Greeras išreiškė panašų susirūpinimą.

Greer ankstesniame pranešime teigė: „Tokiose svarbiose platformose kaip „Twitter“ turinio moderavimo sprendimai turėtų būti priimami atidžiai ir atsižvelgiant į žmogaus teisių nuostatas. Dabar yra vienas žmogus, galintis keisti „Twitter“ kalbos politiką. Tai nėra paspirtis žodžio laisvei, o kaip tik pasityčiojimas iš jos.“

„Tai tapo problema, kai „Twitter“ atsiskaitinėjo Volstrytui“ – tęsė jie. „Bet tikrai nėra geriau, jei valdo vienas milijardierius.“

Draudimo panaikinimas 

2021 m. sausio 8 d., praėjus kelioms dienoms po to, kai tuometinis prezidentas, naudodamasis „Twitter“ platforma, kurstė agresyvią ir smurtinę retoriką, Dunaldui Trumpui buvo uždrausta naudotis platforma visam laikui.

Muskas nori atšaukti būtent D. Trumpo draudimą naudotis platforma ir apskritai draudimų politiką.

Gegužę verslininkas laikraščiui sakė, kad, jo nuomone, nuolatiniai draudimai griauna bendravimą ir pakerta pasitikėjimą platforma, tačiau niekaip neskatina pilietiškumo. Jis teigė, kad nuolatiniai draudimai turėtų būti skirti tik botams ir brukalams.

„Tai nereiškia, kad visi gali sakyti, ką nori, – sakė E. Muskas. „Jei jie sako ką nors neteisėto ar destruktyvaus pasauliui, tuomet galbūt turėtų būti nustatytas laiko limitas, laikinas sustabdymas arba tas konkretus „Twitter“ įrašas turėtų būti nematomas arba labai ribojamas.“

„Tačiau manau, kad nuolatiniai draudimai iš esmės pakerta pasitikėjimą, „Twitter“ kaip miesto aikštė, kurioje kiekvienas gali išsakyti savo nuomonę“, – pridūrė jis.

„Manau, kad nuolatinis draudimas naudotis platforma. D. Trumpo atžvilgiu buvo morališkai blogas sprendimas. Ir labai kvailas.“

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas naudojasi milijardieriumi Elonu Musku, kad paskleistų karo Ukrainoje nutraukimo sąlygas, taip teigė buvusi vyriausioji Nacionalinio saugumo tarybos analitikė Fiona Hill. – „Putinas žaidžia su įtakingų vyrų ego, suteikia jiems jausmą, kad jie gali atlikti svarbų vaidmenį.“

F. Hill sakė, kad V. Putinas pasirinko M. Muską, vadovaudamasis nusistovėjusia praktika, pagal kurią jis naudojasi garsiais verslininkais, kad savo reikalavimus perduotų platesnei auditorijai.

„Putinas žaidžia įtakingų vyrų ego, suteikia jiems jausmą, kad jie gali atlikti tam tikrą vaidmenį. Tačiau iš tikrųjų jie tėra tiesioginiai Vladimiro Putino pranešimų perdavėjai“, – sakė Hill.

Anksčiau šį mėnesį „Tesla“ ir „SpaceX“ generalinis direktorius E. Muskas su savo sekėjais socialiniame tinkle „Twitter“ pasidalijo pasiūlymais, kaip užbaigti karą, ir sulaukė Ukrainos pareigūnų pasmerkimo. Jo pasiūlyme buvo numatyta iš naujo surengti „rinkimus“ keturiuose V. Putino aneksuotuose Ukrainos regionuose „prižiūrint JT“, turint omenyje Kremliaus šiuose regionuose surengtus fiktyvius referendumus. Muskas taip pat siūlė oficialiai paskelbti Krymą, kurį Putinas neteisėtai aneksavo 2014 m., Rusijos dalimi.

Hill, šiuo metu Vašingtone įsikūrusio „Brookings“ analitinio centro vyresnioji užsienio politikos ekspertė JAV ir Europos klausimais, sakė, kad Muskas praėjusį mėnesį Aspene (Kolorado valstija) vykusiame festivalyje „The Weekend“ išsakė panašius pasiūlymus.

Hill taip pat atkreipė dėmesį į Musko pasiūlymą užtikrinti vandens tiekimą Krymui, kurį Ukrainos pareigūnai apribojo po aneksijos, užblokuodami vandens tiekimą iš Ukrainos Dniepro upės į pusiasalį, kaip jo bendravimo su Rusijos vadovu ženklą.

„Mažai tikėtina, kad Elonas Muskas pats apie tai žino“, – sakė Hill. „Nuoroda į vandenį yra tokia konkreti, kad akivaizdu, jog tai yra Putino žinutė.“

Ianas Bremmeris, garsios politinės rizikos konsultacijų bendrovės „Eurasia Group“ įkūrėjas, pranešė, kad E. Muskas jam pasakė, jog V. Putinas yra „pasirengęs derėtis“ su Ukraina, jei bus įvykdytos kai kurios jo sąlygos.

E. Muskas neigė, kad kalbėjosi su V. Putinu. Bremmeris lieka prie savo versijos.

Hill sakė, kad naudodamasis Musku kaip pasiuntiniu, Putinas „iš esmės trumpina diplomatinį procesą“, kad pasiektų savo tikslų.

„Jis nori išdėstyti savo sąlygas ir pažiūrėti, kiek žmonių jas priims“, – sakė Hill. „Visa tai – pastangos priversti amerikiečius pasitraukti iš karo ir perduoti Ukrainą bei Ukrainos teritorijas Rusijai.“

Hill sakė, kad Putinas pasirinko Muską kaip pasiuntinį iš dalies todėl, kad turtingiausias pasaulio žmogus remia Ukrainą per „SpaceX“ palydovinio interneto paslaugą „Starlink“, kuria naudojasi Ukrainos kariuomenė.

E. Muskas grasino nutraukti „Starlink“ projektą, jei Pentagonas nepadės padengti išlaidų. Vėliau E. Muskas atsisakė šio reikalavimo ir tviteryje parašė, kad „SpaceX“ ir toliau finansuos „Starlink“.

„Ironiška, kad Elonas Muskas, žmogus, kuris kalbėjo apie tai, kaip mus nugabenti į Marsą, turėtų būti Putino pasiuntinys dėl karo Ukrainoje, kai mums tikrai sunku susitvarkyti šioje planetoje“, – sakė Hill.

„Įsigijęs „Twitter“, E. Muskas pasiūlė kelis reikšmingus socialinio tinklo pakeitimus, kuriuos įgyvendinus keistųsi ir naudojimosi patirtis. Naujasis „Twitter“ savininkas siūlo apmokestinti „Twitter“ naudojimą verslo ir vyriausybės paskyroms, imtis veiksmų, kurie mažintų netikrų paskyrų skaičių, koreguoti algoritmą taip, kad būtų padidinta žodžio laisvė. Tiesa, kol kas nėra aišku, kaip „žodžio laisvė“ būtų suprantama ir taikoma. Taip pat žadama švelninti moderavimo taisykles bei pridėti paskelbtų įrašų redagavimo mygtuką visiems vartotojams“, – pranešime žiniasklaidai sako išmaniųjų įrenginių ekspertas „Bitės Profas“ Martynas Vrubliauskas.

Lietuviai atrado „Twitter“ prasidėjus karui

Duomenų srautas, kurį išnaršo interneto vartotojai „Twitter“ tinkle nuo karo pradžios išaugo daugiau kaip 6 kartus, rodo agreguoti anoniminiai „Bitės“ tinklo duomenys. „Būtent „Twitter“ yra vienas svarbiausių informacijos realiuoju laiku apie karo eigą šaltinių. Meistriškai informacinėje erdvėje čia kaunasi ir Ukrainos gynėjai. Galimas daiktas, jog ilgainiui „Twitter“ užsiaugins ištikimų lankytojų srautą bei pavogs bent dalį sunkius laikus išgyvenančių „Meta“, buvusios „Facebook“ bendrovės valdomų platformų simpatikų dėmesį“, – sako M. Vrubliauskas.

Ekspertas priduria, jog „Twitter“ yra vienas populiariausių socialinių tinklų pasaulyje, ypač populiarus gimtinėje – JAV. Šiame tinkle daugybė žmonių – nuo popžvaigždžių, politikų ir valstybės vadovų – kasdien dalinasi informacija, nuomonėmis apie kultūrą, sportą, politiką, ekonomiką ir pramogas. O prasidėjus sunkiai suvokiamam Rusijos kartui, ir lietuviai atrado „Twitter“ – iki šiol jis Lietuvoje nebuvo populiarus“, – pasakoja „Bitės Profas“.

Šiuo metu „Twitter“ užima tryliktąją vietą populiariausiųjų socialinių tinklų Lietuvoje tope. Juo naudojasi beveik 100 tūkst. vartotojų. Daugiau kaip 1 mln. vartotojų Lietuvoje turi tik 3 soc. tinklai – „Facebook“, „Messenger“ ir „Youtube“, skaičiuojant naudotojus, kurie tinklu naudojosi bent kartą per savaitę. Populiariausiųjų penketuką užbaigia 4-oje vietoje atsidūręs „Instagram“ bei į 5-ąją užkopęs kinų valdomas „Tik Tok“, rodo tyrimas apie lietuvių socialinių tinklų vartojimo įpročius „Socialinių tinklų naudojimas Lietuvoje 2022“, šiemet atliktas „Bitės“ užsakymu.

Taip pat skaitykite: