Organizatorių archyvo nuotr,

Sužadėtuvės ir vestuvės daugeliui yra pačios svarbiausios, įsimintiniausios šventės gyvenime. Pagrindinis šių švenčių akcentas – žiedas. Nors vestuviniai ir sužadėtuvių žiedai turi tam tikrų panašumų, jie pasižymi ir keliais reikšmingais skirtumais. Tad kaip tokių žiedų nesumaišyti ir pritaikyti pagal progą tinkamai? Kada geriau tinka paprastas, o kada – žiedas su briliantu?

Trumpa sužadėtuvių žiedo atsiradimo istorija

Manoma, kad sužadėtuvių žiedai pirmiausia pradėti naudoti senovės Egipte. Tuo metu tikėta, kad bevardį pirštą vagojančia vena kraujas teka tiesiai į širdį – būtent todėl žiedą imta mūvėti ant šio piršto.

Remiantis pirmaisiais istoriniais dokumentais, dar 15-ame amžiuje hercogas Maksimilijanas iš Austrijosįteikė savo mylimajai Marijai žiedą su deimantu. Tai jau simbolizavo vyro meilę ir įsipareigojimą, galimybes išlaikyti išrinktąją. Taigi, tradicija sužadėtuvių proga dovanoti žiedą, o ypatingai – puoštą brangakmeniais mena išties senus laikus.

Sužadėtuvių žiedai

Norint geriau suprasti esminius vestuvių ir sužadėtuvių žiedų skirtumus svarbu apibrėžti jų funkciją, nešiojimo ypatumus. Visų pirma, vestuvės neįsivaizduojamos be sužadėtuvių, kurių metu vyras paprašo savo mylimosios rankos. Taigi vyro įteiktas sužadėtuvių žiedas su briliantu iki vestuvių turėtų būti mūvimas ant bevardžio kairės rankos piršto.

Tradicinis sužadėtuvių žiedų modelis – dekoruotas iškilia deimanto akute. Tokie žiedai populiarūs visais laikais, taip pat ir šiandien. Didžiulę paklausą greičiausiai lėmė tai, kad deimantai nuo seno siejami su meile, romantika. Žiedą puošiančių briliantų dydis ir spalva gali būti pasirenkami individualiai – čia taisyklių nėra.

Nors dažniausiai sužadėtuvių žiedus puošia skaidrūs brangakmeniai, galima rinktis ir atspalvį turinčius variantus: žalsvus, melsvus, rožinius deimantus. Daugeliui įprasta matyti būtent auksinius sužadėtuvių žiedus, tačiau šiandien tradicijų laikytis nebūtina – taigi žiedas gali būti ir sidabrinis. Be to, tinka ir žiedas su briliantu, ir dekoruotas kitais brangiaisiais akmenimis, pavyzdžiui, safyrais, smaragdais, rubinais. Vyrauja klaidinga nuomonė, kad progą, kuriai skirtas žiedas, galima nuspėti iš papuošalo dydžio. Iš tiesų taip nėra – dydis, dizainas gali nulemti nebent kainą.

Vestuviniai žiedai

Vestuvių ceremonijos metu žiedas taip pat užmaunamas ant bevardžio piršto – tačiau ne kairės, o dešinės rankos. Visgi verta paminėti, kad tokios taisyklės laikosi ne visi: sprendimas, ant kurios rankos piršto mūvėti žiedą priklauso nuo pačių jaunavedžių. Vestuvinį žiedą priimta nešioti abiem sutuoktiniams. Paprastai vestuviniai žiedai liejami iš baltojo, raudonojo, geltonojo aukso arba platinos. Tačiau šiandien tam tinka ir sidabras, kiti metalai. Esminis dalykas, kuris skiria sužadėtuvių ir vestuvinių žiedų dizainą yra tas, kad briliantai į pastaruosius inkrustuojami, o ne tvirtinami ant viršaus.

Vestuviniai žiedai forma dažniausiai primena juostelę. Lygus žiedo paviršius puikiai tinka inicialų, vardo ar datos graviravimui. Būtent tai žiedus daro unikaliais, originaliais. Taip pat reikėtų nepamiršti, kad vestuvinis žiedas su briliantu – populiaresnis nei dekoruotas safyrais ar kitais brangakmeniais. Naudinga žinoti ir tai, kad pastaruoju metu mieliau renkamasi žiedus su skaidriu deimantu.

Įdomūs faktai apie žiedus

  • Ankščiau deimantai būdavo neapdirbami, nes žmonės baimindavosi, jog akmuo praras savo apsaugines galias.

  • Senovės Romoje aukštuomenės moterims buvo dovanojami du sužadėtuvių žiedai – geležiniai, skirti mūvėti kasdien ir auksiniai, kuriais jos rodydavo savo socialinę padėtį kitiems.

  • Deimantas yra vienas tvirčiausių, tačiau sunkiausiai randamų mineralų pasaulyje.

  • Brangiausias pasaulyje – beveik 60 karatų dydžio rausvasis deimantas pavadinimu „The Pink Star“. Jo vertė – net 71 mln. dolerių.

  • Šiuo metu populiariausi sužadėtuvių žiedai – tokie, kuriuos puošia gana neįprastos, pavyzdžiui, kriaušės, lašo formos deimantas.

 Žiedas su briliantu – patrauklus pasirinkimas ir sužadėtuvių, ir vestuvių proga. Nors laikai keičiasi ir tarp šių dviejų tipų žiedų lieka vis mažiau skirtumų, tam tikros tradicijos tebėra gajos. Vis dėlto renkantis žiedus reikėtų atkreipti dėmesį reikėtų ne tik į papročius, bet ir mylimojo ar mylimosios pomėgius, stilių: juk šie papuošalai mūvimi visą gyvenimą, tad turi būti patrauklūs visais atžvilgiais.

Užsakymo Nr. Nr. KMC180106 

Taip pat skaitykite: