© Lauros Selenytės nuotr. / vilniauszinios.lt

Visi festivalio „Kultūros naktis“ renginiai buvo nemokami, todėl nesvarbu- tu jaunas ar senas, pasiturintis ar ne – penktadienį turėjai galimybę pasimėgauti kultūra kvėpuojančiu Vilniumi. Festivalyje dalyvavo per 500 menininkų, sukurta 130 išskirtinumu pasižyminčių projektų.

Tiesa, ne visiems “Kultūros nakties“ lankytojai liko patenkinti matytais vaidais. Tai visiškai suprantama, nes kaip sakė Antuano de Sen Egziuperi: “Jeigu norima, kas mes suprastume, kas mums sakoma, turi būti kreipiamasi į mus paprasta kalba”. Kaip žinia, kiekvienas meno, kultūros atstovas pasižymi individualumu, savitu kūrybos stiliumi, o įtikti masinėms auditorijoms ir pateikti lengvą ir suprantamą turinį tikrai nėra vienas iš jų siekių. Viena aišku: pamatyti viską buvo beveik neįmanoma. Nebent esate įgudęs laiko planuotojas ir turite patogiausią pasaulyje avalynę.

Vienas labiausiai akį traukiančių skulptūrų pavadinimu “The hanging man” puikavosi virš viešbučio “Novotel“ fasados. Skulptūros autorius čekų menininkas – David Černý, kuris išgarsėjęs provokuojančiais ir kontraversiškais darbais. Pavyzdžiui, 1991 m. menininkas rožine spalva nudažė Prahoje stovėjusį tanką, kas sukėlė skandalą tuometinėje Čekijoje, o 2008m. panaudojo šio tanko karkasą protestui prieš Rusijos užsienio politiką Pietų Osetijoje. “The hanging man”- 220 cm aukščio žmogaus skulptūra įsitvėrusi į stogo atbrailą. Menininkas šiuo projektu perteikia moderniame pasaulyje pasimetusio ir vilties netekusio žmogaus būseną.

“Macnas“ – tarptautinį pripažinimą pelniusi Airijos gatvės teatro trupė, kurios aktoriai jaudina publiką interaktyviais pasirodymais, didelio mastelio lėlėmis ir smagiu chaosu. Airiai penktadienio vakarą Vilniaus gatvėse pristatė netikėtą ir humoru spinduliuojantį kabaretą. Aktoriai nepaliko abejingo nei vieno praeivio: vieni į juos žvelgė su šypsena, kiti- nuostabos ir išgąsčio prieskoniu žibančiomis akimis.

13© Lauros Selenytės nuotr. / vilniauszinios.lt

2013 metais atidarytas Bernardinų sodas taip pat sulaukė daugybės lankytojų. Tiesa, nors daugelis tikėjosi, jog būtent šis sodas sužibės įvairiausioms spalvomis, pastangų į tai nebuvo įdėta itin daug. Tačiau šeimoms ši vieta buvo lyg rojaus kampelis- sode vyko kūrybinės dirbtuvėlės, orientaciniai žaidimai, o sodo centre vyko šokių pasirodymai.

Projektas „Vilnelės šviesa“ sujungė „Beepart“ komandą su Vilniaus dizaino kolegijos dėstytojais ir studentais. Bendrų idėjų genami projekto dalyviai sukūrė šviesos instaliacijas. Tiesa, programos aprašyme pateiktos nuotraukos žadėjo štai tokį (ar bent jau panašų) vaizdą:

16

© Lauros Selenytės nuotr. / vilniauszinios.lt

Žinoma, photoshop‘o suteiktas nuotraukos pagyvinimas pritraukia žiūrovo akį, tačiau visada reikia turėti omenyje, jog  realybė yra šiek tiek kitokia. Nuvylė ji ar ne “Vilnelės šviesos” žiūrovus – kiekvieno lankytojo asmeninė nuomonė. Štai kaip atrodė Vilnelė nepaliesta fotografo “teptuko”:

14

© Lauros Selenytės nuotr. / vilniauszinios.lt

Baltic Balcan organizatoriai  kartu su grupe iš Lenkijos „MEGITZA” ir serbų duetu “ShazzLaKazOO“  šalia Vilniaus Bastėjos laukė visų muzikos gurmanų.  „ShazaLaKazoo“ į Vilnių atvežė natūralių Balkanų aromatų ir bosinių garsų kokteilį, papildyta unikaliais slavų, čigonų, valachų, rumunų ir albanų folkloro garsais. “Megitza“ žiūrovus sužavėjo savo ugningu temperamentu ir unikaliu balsu. Tiesa, prieš užlipant serbų grupei ant scenos, renginio vedėjas gan nesėkmingai bandė bendrauti su žiūrovais. Dalis žiūrovų net nesulaukė “ShazzLaKazOO“  pasirodymo. Renginio vedėjas bendraudamas su publika vartojo tokias replikas: “Nebūkit išsižioję, o įskris musė. Ir padarys kaku“. Kita frazė, papiktinusi kai kuriuos žiūrovus: “Nebūtų čia vaikų, alkoholis lietusi laisvai!”. Žinoma, kiekvienas renginio vedėjas dažniausiai nėra įstatytas į tam tikrus rėmus ir renginį veda pagal savo nuožiūra. Žiūrovų dalyvavimas taip pat neprivalomas, todėl taisyklė paprasta- nepatinka, eik kitur. O žiūrovams, likusiems klausytis serbų dueto buvo itin linksma- šokti nedrįstantys žiūrovai turėjo galimybę pamatyti įvairiausių šokio judesių, kurių patikėkite, tikrai ne kiekvienas esate matę.

17

© Lauros Selenytės nuotr. / vilniauszinios.lt

„Vandens iliuzijos“ prie Baltojo tilto- vienas įspūdingiausių reginių, kuris sukaustė žiūrovų žvilgsnius. Žmonių minia matė įspūdingus projekcinius ir lazerinius vaizdus, kurių įspūdžiui sustiprinti pasitelkta intriguojanti muzika. Ne veltui festivalio šūkis skelbė: „Šviesos ieškok tamsoje“.

„Vandens iliuzijas“  galite pamatyti čia:

Kultūringiausią metų naktį Vilniuje , deja, ne visi piliečiai pasižymėjo kultūringumu. Sugauti keli vairuotojai, įpūtę neleistiną kiekį promilių. Prie griežtesnių taisyklių dar sunkiai pripranta ir dviračių vairuotojai:  ne visiems šią naktį rūpėjo dėvėti liemenes, įsijungti priekinius žibintus ir svarbiausia- būti blaiviems. Tiesa, ne vien Lietuvos piliečiai buvo nedrausmingi. Savo “kultūrą” pademonstravo ir keli svečiai iš Nigerijos. Sustabdyti policijos jie itin įsiuto. Staiga vienam iš užsieniečių subjuro nuotaika dėl pareigūnų sustabdytų linksmybių:” Kruvini lietuviai. Suknistas mėšlas. Suknisti žmonės!”- šaukė jis.

Bet kokiu atveju, turime džiaugtis, jog Lietuvoje vyksta renginiai skatinantys mus tobulėti fiziškai ir dvasiškai. Pagalvokite, jog sovietmečiu galėjome tik pasvajoti apie tokią kultūrinę iniciatyvą. Reikia susitaikyti su tuo, jog niekada nebus vieningos nuomonės, žmonių norai, vertybės ir interesai skiriasi. Galbūt vieniems “Kultūros naktis 2015” tik nutrynė pūsles ant kojų, tačiau kitiems renginio lankytojams tai buvo puiki “kultūros dozė”. Pabaigai klausimas pasvarstymui: ar Kaune galėtų įvykti tokio masto renginys?

„Kultūros nakties” lankytojų atsiliepimai

“Su drauge atvykome į centrą apie 19:30, tačiau apėjusios didžiulį ratą nieko gero neišvydome, apart minią žmonių siaurose senamiesčio gatvėse”- Vytautė, 22 m.

“Labai patiko nuostabiais kostiumais pasipuošę žmonės, kuriuos sutikau netoli Rotušės! Kalbėjo angliškai- gaila ne lietuviai.”- Mažvydas, 26 m.

“Na ką aš galiu pasakyti, mano pačios kaltė, jog tikėjausi daugiau”- Sandra, 24m.

“Suprantu, ne kiekvienam lemta suprasti šiuolaikinį meną. Žinoma, visur slypi konceptualumas, o vyresnio amžiaus žmonėms galbūt tai ne taip priimtina”- Rasa, 45m.

“Bernardinų sode norėjosi kažko daugiau”- Žydrūnė, 21 m.

Projektą „Vilnelės šviesa“ stebėjęs lankytojas: “Na čia tai geras. Pasižiūrėjom su drauge programą, ir tai buvo pirma vieta pažymėta žemėlapyje,  kurią norėjome aplankyti. Ir ką jūs galvojat? Pamatėmė keletą lempučių šviečiančių pakrantėje.  Kiek tai kainavo? Na gerai, laivukas padarė įspūdį, visa kita- ne”- Tomas, 24m.

“Na viskas būtų gal ir nieko, bet tų renginių tokia gausybė! Suspėti visur tikrai neįmanoma”- Ligita, 47 m.

“Na mūsų kultūrai dar reikia labai pasistengti, jeigu ateityje norėsime ja didžiuotis. Gaila, bet tikrai mačiau ne vieną nepilnametį einantį gatve su įtartina šypsena. Bijau spėti, bet galbūt tai nebuvo vien alkoholis. Kalbant apie patį renginį- aš sužavėta. Miestas gyvas, visur viskas bruzda- smagu.”- Indrė, 27 m.

“…O man trūko „Kultūros nakties” aplikacijos telefone! Nors nesu tikras, galbūt ji buvo sukurta „Android” telefonams“.“ iOs“ juk visada nuskriaustas.“- Gediminas, 23 m.

Lankytojo atsiliepimas apie Šiuolaikiniame meno centre vykusią “no pain no game“ parodą: “Nieko aš ten nesupratau. Kažkoks žaidimas, kuris užėmė pusę kambario net neveikė. Dainuoti tam, jog judėtų kamuoliukas? Ne, ne man tai suprasti”- Martynas, 24 m.

“Kaip mes sparčiai žengiame į technologijų amžių… Kažin, kaip atrodys Kultūros naktys po 20-ties metų?”- Joneta, 28m.

“Galbūt namie reikėjo pasidaryti planą, kur kada ir ką aplankyti. Su šeima tiesiog ėjome ratu, kol galų gale pavargome ir užsukome į kavinę.”- Domantas, 38 m.

“O man gerai. Vis geriau nei namie drybsoti prie teliko”- Henrikas, 31 m.

Reklama: Show Art renginiai

Taip pat skaitykite: